11 Nisan 2000 01:00

Washington'da 'Seattle sendromu'

ABD hükümeti, kasım ayında Dünya Ticaret Örgütü'nü karşı Seattle şehrinde düzenlenen görkemli protestoların ardından, tam anlamıyla "Seattle sendromu" yaşıyor.

Paylaş
Washington'da 'Seattle sendromu'
ABD hükümeti, kasım ayında Dünya Ticaret Örgütü'nü karşı Seattle şehrinde düzenlenen görkemli protestoların ardından, tam anlamıyla "Seattle sendromu" yaşıyor.
Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) geçen yıl ABD'nin Seattle şehrinde düzenlediği zirvenin fiyaskoyla sonuçlanmasında büyük payı olan işçi ve emekçiler, bu kez Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın ilkbahar toplantılarını protestoya hazırlanıyorlar. Toplantıların yapılacağı Washington'da polis alarma geçti.
Hedef Washington
IMF ve Dünya Bankası'nın 12-17 Nisan tarihleri arasındaki ilkbahar dönemi toplantıları için ABD'nin dört bir köşesinden işçi ve emekçiler akın akın başkent Washington'a gelirken, eylemleri bastırmak üzere yapılan düzenlemeler için polisin 1 milyon dolar harcadığı belirtildi.
Washington polis şefi Charles Ramsey, "Seattle'da polis, hazırlıksız yakalanmıştı. Ama biz şimdi neyle karşılaşacağımızı biliyoruz" dedi. Ayaklanma bastırma konusunda bir süredir özel eğitim gören 3500 polis, aralıksız 12 saat nöbetler halinde çalışıyor. Polislere, Seattle gösterilerinin videolarının izletildiği öğrenildi.
Onbinlerce katılımcı
Katılımcıların sayısının onbinleri bulması beklenen gösteriler, "Küresel Adalet için Seferberlik" adlı bir şemsiye kuruluş tarafından organize ediliyor. Eylemin örgütlenmesine katılan 400'ü aşkın sendika ve kitle örgütü, IMF ve Dünya Bankası'na "Artık yeter!" diyeceklerini belirtiyorlar.
Daha toplantılar başlamadan Washington'a ulaşan protestocular, dün bir insan zinciri oluşturarak Kongre binasından Beyaz Saray'a kadar yürüyüş düzenlediler.
Tatbikatlar başladı!
"Yeni bir Seattle" anlamında "Seattle Doğu" ve eylemlerin yapılacağı tarihe gönderme yapan "N16" (16 Nisan) adlarını kullanan göstericiler, amaçlarının, tıpkı WTO zirvesini engellemeleri gibi, IMF ve Dünya Bankası zirvelerini önlemek olduğunu belirtiyorlar. Eylemin örgütçülerinden Hilary McQuie, "Birçok insan uzak olduğu için Seattle'a gelememişti. Bunların hepsi bu hafta Washington'da olacak" diye konuştu. Küresel Ticaret Gözlemevi adlı örgütün yöneticisi Mike Dolan da, Seattle'daki kadar bir kitlenin eylemlere katılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Dolan, doğu yakasındaki birçok sendika, öğrenci ve çevre örgütünün eylemlere katılacağını ilan ettiğini hatırlattı. Seattle'da 100 bini aşkın işçi, emekçi ve genç yürümüştü.
Bu arada, "gösteriler öncesi eğitim ve tatbikat çalışmaları" ile tanınan Ruckus (Kargaşa) Derneği'nin, California'nın Berkeley şehrinde çalışmalarını sürdürdüğü açıklandı.
ÖNCEKİ HABER

Sağ korkusu PASOK'a yaradı

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa