09 Nisan 2000 01:00

Sakarya esnafı miting hazırlığında

Sakarya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanlar Kurulu, 4 maddelik isteklerinin gerçekleşmemesi halinde, miting ve Ankara'ya yürüme kararı aldı.

Paylaş
Sakarya esnafı miting hazırlığında
Sakarya Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (SESOB) Başkanlar Kurulu, 4 maddelik isteklerinin gerçekleşmemesi halinde, miting ve Ankara'ya yürüme kararı aldı.
SESOB Başkanı Hasan Alişan, basına kapalı olarak yapılan Başkanlar Kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, birliğe kayıtlı 64 oda başkanının, sessiz ve mütevazi bir şekilde beklemek yerine, alanlara çıkma kararı aldığını bildirdi. "İyi niyetimiz, bizi unutulma noktasına getirdi. Oda başkanları, bu tavrın değiştirilmesi düşüncesinde birleşti" diyen Alişan, 4 maddelik isteklerinin yerine getirilmemesi durumunda alanlara çıkmakta kararlı olduklarını, 42 bin kayıtlı üyeleriyle miting yapıp Ankara'ya yürüyeceklerini vurguladı.
Esnafın istekleri
Hasan Alişan, isteklerini ise şöyle sıraladı: "Öncelikle, Sakarya'nın acilen 4325 sayılı kalkınmada öncelikli yöre kapsamına alınmasını, 7269 sayılı afet kanunu ve 3838 sayılı Erzincan yasasındaki destekleri içeren Sakarya'ya özgü kanunun çıkartılmasını istiyoruz. Yalnızca, Adapazarı'nda defterdarlık binası ve 2 vergi dairesi ile 7200 işyeri yıkılmış olduğundan, kanuni defter ve evraklar enkaz altında kalmıştır. Bu nedenle 1 Ocak 2000 tarihi, mali milad kabul edilmelidir.
Türkiye Halk Bankası'nın, esnaf ve sanatkârlarımıza vermesi öngörülen afet kredisinin bir an önce ödenmesi için gerekli kaynağın aktarılması, gerek bankanın, gerekse Esnaf Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla verilecek kredilerin faiz oranlarının düşürülmesini talep ediyoruz.
Özellikle bakkal esnafının güç durumda kalmasına neden olan büyük marketlerin, şehiriçinde faaliyet göstermesi engellenmeli ve bu kuruluşların ilçe sınırları dışında kurulması yasalarla teminat altına alınmalıdır." Alişan, eylem kararının, Türk ekonomisinin gelişmesine ve Sakarya'nın ayağa kalkmasına vesile olacağına inandıklarını sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

Cep vericileri kanser yapıyor

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa