07 Nisan 2000 01:00

Özelleştirme çürüttü

Yarımca Seramik Fabrikası'nın trilyonluk tesisleri özelleştirildikten sonra çürümeye terk edildi.

Paylaş
Özelleştirme çürüttü
Rojda İldan
Özelleştirme sonucunda trilyonluk tesisler çürümeye terk ediliyor. "Kâr edecek, yeni istihdam alanı yaratacak" gibi bahanelerle satılan onlarca işletme artık üretimden tamamen tasfiye edilmiş durumda. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi de Kocaeli'de kurulu bulunan Yarımca Seramik Fabrikası. Fabrika özelleştirilip 1200 işçisi kapı dışarı edildikten sonra çürümeye terk edildi.
1963 yılında kurulan ve sermayesi 4.4 trilyona ulaşan Yarımca Seramik Fabrikası, 1998 yılında EVYAP'a 8 trilyon liraya hibe edilmesinden bu yana çürümeye terk edildi. 'Daha çok kâr edeceğiz, daha çok işçi çalıştıracağız' yalanlarıyla özelleştirilen fabrika, iki yılı geçkin süreden beri çalışmıyor. Çalışmaması kamuya trilyonlarca zarara mal olan fabrikanın bulunduğu Mimar Sinan Mahallesi esnafı 'mahallelerinin ölü şehre döndüğünü' ifade ediyorlar. Fabrikadan 22 Nisan 1998'de özelleştirme yapılacağı için çıkartılan işçiler ise fabrika kapatılırken zararın işçiye yüklendiğini belirterek, fabrikanın EVYAP'a hibe edildiğini söylüyorlar.
Mahalle halkının diğer bir korkusu ise depremde yıkılan evlerin enkazlarını fabrika arsasına yığan EVYAP'ın yapacağı iskelenin çevreye zarar vermesi. EVYAP'ın iskele için ön ÇED raporunu aldığı ve 13 Nisan'da halk toplantısı yapacağı Kocaeli İl Çevre Müdürlüğü tarafından belirtilirken, halk, kurulacak olan iskelenin kendilerine zarar vermesi durumunda fabrikayla mahkemelik olacaklarını söylüyor.
1200 işçi atıldı
Yarımca Seramik Fabrikası'ndan emekli olan ve Mimar Sinan Mahallesi'nde oturan Selahattin Kından, 1963 yılında fabrikayı kurmaya gelenlerden olduğunu belirterek fabrikanın özelleştirilmesi sürecinde 1200 işçinin işsiz kaldığını söyledi. Kapatıldığı yıl fabrikanın zararda olmadığını, hatta işçinin fabrikanın kârından prim aldığını söyleyen Kından, bir işçinin günde 18 tuvalet taşı çıkarttığını, bunun bir tanesinin maliyeti karşıladığını açıklıyor. Fabrikanın özelleştirilmesiyle işten atılan Ramazan Akdemir ise özelleştirmeyle 1200 işçinin işsiz kaldığını, kendisinin açtığı bir kahvehane sayesinde açlıktan kurtulabildiğini söylüyor. 'Devlet fabrikasının hangisi zarar eder?' diyen Akdemir, fabrikanın 8 trilyon liraya EVYAP'a hibe edildiğini de açıklıyor. İki yıl önce fabrikanın içindeki hurdaların zaten 8 trilyon liraya satıldığını söyleyen Akdemir, fabrikanın arsasının büyüklüğüne de dikkat çekerek fabrikanın gerçek değerinin satıldığı rakam olan 8 trilyon liradan kat kat daha fazla olduğunu açıklıyor. "Duyarsız kaldık, belayı da biz aldık" diyen Akdemir, ekliyor: "EVYAP'ın fabrika açmaya niyeti de yok."
Esnafı da vurdu
Yarımca Seramik Fabrikası'ndan özelleştirilmeden önce emekli olan Aydın Altun, işsizlik, zarara uğrama gibi sorunların devletin sattığı bütün fabrikalarda var olduğunu söyleyerek fabrikanın zararının işçiye yüklendiğini, asıl zararın ise devlet tarafından atanan memurlardan kaynaklandığını belirtiyor. Fabrikanın özelleştirilmesinin satıştan 15 yıl öncesinden itibaren gündemde olduğunu da söyleyen Altun, devletin en sonunda fabrikayı EVYAP'a peşkeş çektiğini ifade ederek "Devlet bu fabrikayı sattı, başından attı" diyor. Mimar Sinan Mahallesi'nde kahvehane sahibi olan Erdem Torun ise fabrikanın kapatılmasının sadece işçiye değil, kendilerine de zararı olduğunu açıklayarak, "Fabrika kapandı, burası ölü şehre döndü" diyor. Trilyonluk tesislerin özelleştirilmesiyle beraber çürümeye terk edildiğini de söyleyen Torun, EVYAP'ın sahillerine iskele yaptırdığını da belirterek "Liman yapıp çevreyi rahatsız ederse mahalle sakinleri olarak dava açarız" diyor. Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Nurten Ersoy da fabrikanın kapatılmasıyla bir sürü kişinin işsiz kaldığını belirterek, "Sürekli bana gelip fabrikanın ne zaman açılacağını soruyorlar. Halk bu durumdan rahatsız" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray'da ekonomi zirvesi

SONRAKİ HABER

Bursa'da devrilen tırdaki zeytinyağı tenekeleri yola saçıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa