Şerif'e ömür boyu hapis

Pakistan Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref tarafından devrilen eski başbakan Navaz Şerif, terörizm ve uçak kaçırma suçlamalarıyla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Şerif'e ömür boyu hapis
Pakistan'ın devrik Başbakanı Navaz Şerif, Karaçi'deki Terörle Mücadele Mahkemesi tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.
Genelkurmay Başkanı General Pervez Müşerref tarafından geçen yıl 12 Ekim'de devrilen Şerif, Terörle Mücadele Mahkemesi tarafından, adam ve uçak kaçırma, cinayete teşebbüs ve terörizm suçlarından yargılanmaktaydı.
Mahkeme tarafından dün sabah verilen kararda Şerif, adam kaçırma ve cinayete teşebbüs suçlarından beraat ederken, terörizm ve uçak kaçırma suçlarından mahkûm oldu. Böylece, Batılı devletlerin baskısı sonucunda Şerif, idam hükmünden de kurtuldu. Ayrıca 10 bin dolar para cezasına çarptırılan devrik başbakanın bütün malvarlığına el konulmasına da karar verildi.
Şerif ile birlikte yargılanan kardeşi Şahbaz ve diğer 5 sanık ise yargılandıkları bütün suçlardan beraat etti.
Şerif'in, mahkeme tarafından verilen mahkûmiyet kararını temyiz etme hakkına sahip olduğu belirtiliyor.
Müşerref havada kalmıştı
Navaz Şerif, aralarında Pakistan Genelkurmay Başkanı Pervez Müşerref'in de bulunduğu 198 yolcuyu taşıyan uçağın Karaçi Havaalanı'na inmesine izin verilmemesiyle ilgili yargılanıyordu.
Sadece 7 dakika havada durabilecek kadar yakıtı kalan uçağa, ordunun darbe yapmasının ardından iniş izni verilebilmişti.
Pakistan'da 1997 yılında yapılan seçimlerde Meclis'teki sandalye sayısının 3'te 2'sini ele geçirerek iktidara gelen Şerif ve partisinin, işbaşına geldikten kısa bir süre sonra Yüksek Mahkeme Başkanı'nı görevden alması diğer devlet kurumlarında tepkilere neden olmuş, IMF saldırılarını uygulamada gösterilen kararsızlık da eklenince, 12 Ekim 1999'da ABD destekli askeri darbe gerçekleştirilmişti.
www.evrensel.net