Fotoğraf: AA

Avukatlar eylem iptaline tepkili

Türkiye Barolar Birliği'nin 5 Nisan'da yapacağı "Hukuka Saygı Yürüyüşü"nü iptal etmesi, tepkilere neden oldu.

Avukatlar eylem iptaline tepkili
Serpil Kurtay
"Cezaevleri protokolü"nün iptali ve Adalet Bakanı'nın istifası talepleriyle avukatların düzenleyeceği eylemlerin baro başkanlarının itirazlarına rağmen Türkiye Barolar Birliği (TBB) tarafından iptal edilmesi tepkilere neden oldu. Avukatlık yasa tasarısını geri çekmekle yapılan tehditler üzerine TBB'nin eylemleri iptal etmesi, avukatlar tarafından "TBB, şantaja geldi. Bu durumda geri çekilmek değil, eylemleri yoğunlaştırmak gerekirdi" şeklinde değerlendirildi.
Baro başkanları, 1 Nisan'da Ankara'da toplanarak, avukatlık yasa tasarısını ve cezaevlerine ilişkin yayınlanan üçlü protokolle ilgili eylem kararlarının uygulamasını görüştü.
12 Şubat günü yaptığı toplantıda, 5 Nisan günü duruşmalara ve cezaevlerine girmeme, 14 Nisan'da da Ankara'da yürüyüş düzenleme kararı alan Türkiye Barolar Birliği, 1 Nisan'daki toplantıda ise eylem kararlarını iptal etti. Yetkililerin, eylemleri düzenlediği takdirde Adalet Komisyonu'ndan geçen avukatlık yasa tasarısını geri çekmekle tehdit ettiği TBB'nin, bu tehdit karşısında eylemleri iptal etmesi tepkilere neden oldu.
10 baro başkanı itiraz etti
İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, eylem kararlarının ertelenmesini tepkiyle karşıladıklarını belirterek, Barolar Birliği'nin çağrısı üzerine 1 Nisan'da gittikleri toplantıda, 10 baro başkanı olarak iptal kararına muhalefet ettiklerini, buna rağmen eylemlerin iptaline engel olamadıklarını belirtti. TBB'nin tavrını doğru bulmadıklarını ifade eden Sayman, "TBB'nin kararına uyacağız, ama çok açık bir şekilde cezaevi protokolüne de karşıyız" dedi.
İstanbul Barosu avukatlarından Semih Mutlu ise, "Memleketin her yanına hakim olan şantaj Barolar Birliği'ne de hakim oldu" diyerek, cezaevi protokolü ile Avukatlık Yasası'nın hiçbir ilgisi olmadığına işaret etti. Avukatlık Yasası'nda olumlu düzenlemelerin bulunmadığına da dikkat çeken Mutlu, gelişmeleri şantaj olarak değerlendirdi ve TBB'yi kınadı.
TBB'ye karşı da mücadele edeceğiz
İstanbul Barosu Cezaevi Komisyonu Sorumlusu Avukat Kemal Aytaç, TBB'nin eylemleri iptal etmesine İstanbul, Balıkesir, İzmir gibi baroların itiraz ettiğini kaydederek, buna rağmen TBB'nin baskıya ve tehdide boyun eğmesini eleştirdi. "Cezaevi protokolü"nün savunma hakkına, hatta tüm yargıya yapılmış bir saldırı olduğuna dikkat çeken Aytaç, şöyle devam etti: "Barolar Birliği, bu saldırıya boyun eğdi. Zaten eylem kararlarını, baro başkanlarının ve avukatların zorlamasıyla almıştı. Biz de, bu atıl yapısıyla eylemlere nasıl öncülük edecek diye merak ediyorduk. TBB'nin avukat olmayan unsurlardan oluşan geri bir yapısı var. Kaldı ki getirilmek istenen Avukatlık Yasası, avukatlar için çok büyük bir kazanım değil. Etik, ahlak meselesi." Aytaç, "cezaevi protokolü" ile avukatların aşağılandığını söyleyerek, eylemleri engellemek yerine daha da yoğunlaştırmak gerektiğini belirtti. "Savunma mesleğini icra eden avukatların, artık hedefinde sadece Adalet Bakanlığı değil, Barolar Birliği ve geri yönetimi de var" diyen Aytaç, protokole karşı olduklarını ve eylemlerine İstanbul Barosu olarak devam edeceklerini kaydetti. Aytaç, kendilerine geri adım attırılmak istendiğini, ancak yaptıkları eylemlerle tüm saldırıları püskürteceklerini ifade etti.
www.evrensel.net