19 Ağustos 2011 08:32

Mimiklerimiz birbirinden farklıdır

Her yıl İzmir’in farklı yerellerinde düzenlenen Türkiye Tiyatrolar Buluşmasının 5.si Dikili’deydi. 5 Atölye, 9 Söyleşi, 17 Oyun, Türkiye’nin farklı illerinden 22 Tiyatro topluluğun bir araya geldiği buluşma daha ilk günden yüzlerce yönetmen, oyuncu, yazar, ve gözlemcilerin katıldığı görsel bir şölene dö

Mimiklerimiz birbirinden farklıdır

Paylaş

"Sokak, Estetik ve Eleştiri" temalı buluşmaya Prof.Dr. Ayşegül Yüksel, Ferhan Şensoy ve Müjdat Gezen birer bildirge gönderdiler. Buluşmada yönetmen Erhan Gökgücü, Mesut Kara, Anas Abdul Sanad (Irak), Turgay Tanülkü ve Zafer Gecegörür’ün liderlik yaptığı oyunculuk, sinema ve öğretmenlere yaratıcı drama atölyeleri yapıldı. Ardından Ulu köşk’te söyleşiler yapıldı.

İMKANSIZI ARAYACAĞIZ

Söyleşilerde; Rasim Aşın(Azerbaycan), Erhan Gökgücü, Haluk Işık, Kımız Bozkır, Orhan Aydın, Aslı Öngören, Zafer Gecegörür, Aydın Orak, Nazlı Masatçı, Esmeray, Mehmet Esatoğlu, Temel Demirer, Türkiye Tiyatrolar Birliği Dönem Sözcüsü Orçun Masatçı, Turgay Tanülkü, oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Nejat Birecik katıldı.

Atatürk Meydanında; Samsun Sanat Tiyatrosu, Sarıyer Belediye Tiyatrosu, Sakarya Şehir Tiyatrosu, Magusa Sanat Tiyatrosu (Kıbrıs), Esmeray, Tiyatro Simurg, Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu, Trabzon Umut Tiyatrosu oyunlarını oynadılar.

Türkiye Tiyatrolar Birliği Dönem Başkanı Orçun Masatçı yaptığı konuşmada; “Türkiye Tiyatro Buluşmaları, yüzümüzü kaybetmemizi isteyen, mimiklerimizi birbirine benzetmeye çalışan kukla oynatıcılarına itirazdır. İplerin farkında olduğumuzun ve bu durumu yaşamaya devam etmeyeceğimizin göstergesidir. Bu ülkenin onurlu sanat emekçileri vardır ve birleşerek bu maskeli baloyu sona erdirecek güce sahiptirler. 5. Türkiye Tiyatro Buluşması tüm gerçekçiliğiyle imkânsızı arayacaktır”  dedi. (Dikili/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aylıklar bayram öncesi yatacak

SONRAKİ HABER

“CHP, İzmir’de Olgun Atila’yı aday gösterecek” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa