Patronlar Demirel'i harcadı

IMF ile işbirliği içinde devreye sokulan, vurgun, yağma ve soygun politikaları arkasındaki siyasi iradenin zayıflamasından korkan büyük patronlar, hükümet krizine tahammülleri olmadığını söylediler.

Patronlar Demirel'i harcadı
Büyük patronlar ve patron örgütleri, bir dediklerini iki etmeyen hükümetin bozulmamasını istedi. Kriz tellallığı yaparak, 'uyum' içinde sürdürdükleri emek ve halk düşmanlığının, soygun ve talan politikalarının sekteye uğramasını istemeyen patronlar, Meclis'teki 5 artı 5 oylamasının hükümetin bozulmasına neden olmaması için elinden geleni yapıyor. TÜSİAD Başkanı Erkut Yücaoğlu, ABD'de basın toplantısı düzenleyerek, kriz istemediklerini kaydederken, Rahmi Koç da cumhurbaşkanlığı için uygun bir formül bulunmasını istedi.
Türk Amerikan Konseyi toplantılarına katılmak için Washington'da bulunan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erkut Yücaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'nin siyasi istikrarsızlığa tahammülü yoktur. Başbakan'ın, cumhurbaşkanı konusundaki ısrarlı tutumunu 5 Nisan'a kadar devam ettirmesi, sonra Meclis iradesiyle ne gerekiyorsa onun yapılması önemlidir" dedi.
Siyasi pazarlıklar konusunda TÜSİAD'ın hiç görüş belirtmediğini söyleyen Yücaoğlu, Meclis'in, nasıl bir lider beklediği sorusuna karşılık, "Bizim parlamentoya saygımız var. Çıkan ses nedir? Partiler yenilik ve değişime taraftar. Biz de değişim istiyoruz. Şahıslar değil, sistemler bazında düşünüyoruz" diye konuştu.
Koç: 'Hükümet dağılmaz'
Özelleştirmede, ülke kaynaklarını emperyalist yağmaya açmakta ve emek düşmanlığında önemli işler yapan koalisyon hükümetinden memnun olduğunu dile getiren Koç Holding Başkanı Rahmi Koç, hükümetin cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle dağılacağını zannetmediğini kaydetti. Hükümet dağılmadan bir formül bulunmasını isteyen Koç, cumhurbaşkanlığı için "en tecrübeli politikacımız" dediği Demirel'i tercih ettiğini ima etti.
Tercihini açık bir şekilde Demirel'den yana kullanan Sakıp Sabancı da Demirel'in çekilmesinden korktuğunu dile getirerek, o durumda Türkiye'nin daha büyük açmaza sürükleneceğini iddia etti.
TİSK Başkanı Refik Baydur, hükümetin bozulması düşüncesine karşı olduğunu ifade ederek, cumhurbaşkanlığı seçiminin hükümet problemi olmadığını iddia etti. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Hüsamettin Kavi de "Türkiye'nin uzunca süredir aradığı istikrarı yakaladığını" iddia ederek, siyasi krize tahammülleri olmadığını söyledi.
www.evrensel.net