Fotoğraf: Evrensel

Sakaryalılar risk altında

Sakaryalıları önümüzdeki ay başlayacak kanalizasyon çalışmaları nedeniyle başta verem ve sıtma olmak üzere çeşitli salgın hastalıklar bekliyor.

Sakaryalılar risk altında
Sakarya'da, önümüzdeki ay başlayacak altyapı çalışmaları nedeniyle kanalizasyon şebekelerinin tamamen iptal edilecek olması, birçok hastalık ve salgın tehlikesini de beraberinde getirecek. Çalışmalar sırasında şehirde verem ve sıtma gibi hastalıkların hortlamasından korkuluyor.
Taşıma su
İldeki durum tedirginlik yaratırken, Vali Yardımcısı N. Mehmet Hamurcu, Sakarya İl Çevre Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, önümüzdeki ay 40 ayrı noktada başlayacak altyapı çalışmalarının kent halkını tedirgin etmemesini isteyerek, "Kanalizasyon şebekesinin kullanılabilir durumdaki bölümleri iptal edilmeyecektir" dedi. Bu bölümlerin bakım ve onarımının bitirilmek üzere olduğunu ifade eden Hamurcu, şunları söyledi:
"Şehrin altyapısı, depremle iflas etmişti. İçme suyu hatlarını yenileme çalışmaları sürerken, kanalizasyon çalışmalarını da önümüzdeki ay içinde başlatmayı planladık. Şebekenin bu durumdaki bölümleri, tamamı bitirildikten sonra birbirine bağlanacaktır. Altyapı çalışmaları sürerken, mevcut kanalizasyon ve su hatları iptal edilmeyecek, bakım ve onarımları yapılacak." Mehmet Hamurcu, çalışmalar yapılırken aşırı tozlanma gibi sorunlar yaşanacağına dikkati çekerek, zeminin belediyenin araçlarının yapacağı sulama ile ıslak tutulacağını kaydetti.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Naim Çelikel de, mevcut araçların su dağıtımında yetersiz kaldığını söyledi. UNICEF'in bölgede su dağıtımı için tahsis ettiği araç sayısını 16'dan 6'ya düşürmesinin sıkıntıyı biraz daha artırdığını ifade eden Çelikel, "Şehirde yaşayan insanların su ihtiyaçları, taşıma su ile karşılanıyor. Elimizdeki araçlar, bu ihtiyacı karşılamakta yetersiz kalıyor" diye konuştu.
Hastalık tehlikesi
Çelikel, havaların ısınmasıyla verem, sıtma gibi hastalıkların ortaya çıkması ihtimalinin bulunduğunu, bu nedenle hafta başında ilaçlama çalışmasına başlanacağını bildirdi.
Düzce'de su sıkıntısı
Bu arada, Düzce'de, su tankerlerinin geri dönmesi nedeniyle su sıkıntısı başgösterdi. Çadırkentlerde su dağıtan UNICEF'e ait 10 tankerden 8'inin geri dönmesi ve çevre illerden gelen tankerlerin de ilden ayrılması üzerine su sıkıntısı çekilmeye başlandı. Yetkililer, hava sıcaklığının giderek artmasının sıkıntıyı artırdığını, eski su şebekesinin de kullanılamaz durumda olmasının durumu daha da zorlaştırdığını kaydettiler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Elektrik eylemi kazanımla bitti
Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan'ın, belediye sınırları içindeki Altınyıldız Sitesi'ne kendisine oy vermedikleri için hizmet götürmemesi ve son olarak sitelerin elektriklerinin kesilmesi üzerine eylem yapan site sakinleri, siteye yeniden elektrik verilmesini sağladılar. Önceki akşam saat 21.00'de E-5 karayolunu kapatarak, "Bakan istifa", "Çapan istifa" sloganlarını atan ve jandarmanın müdahale ettiği site sakinleri, dün yaptıkları görüşmelerin ardından isteklerini elde ettiler.
Altınyıldız Sitesi sakinleri, olayın ardında rant kavgası olduğunu ve kendi bölgelerine bakan Kooperatifler Üst Birliği'nin karıştığı yolsuzlukları ortaya çıkarttıkları için Çapan'ın kendilerini cezalandırmak istediğini söylediler.
Site sakinleri, dün de dertlerine bir çözüm bulmak için Büyükçekmece Kaymakamı Emin Ergin ile de görüştü.
Bundan 20 yıl önce yapımına başlayan Altınyıldız Sitesi'nde toplam 630 daire bulunuyor. Daha çok işçi kesimin oturduğu bu kooperatifteki insanlardan "çevre düzenleme" ve "hizmet" adı altında milyarlarca lira toplandığını, ancak hiçbir hizmet getirilmediğini ifade eden site sakinleri, Çapan'ın, adamları ile gelerek kendilerini tehdit ettiğini söylediler.
Üst Birlik belediyenin taşeronu
Kooperatif yönetimi ve Kooperatif Üst Birliği konusunda bilgi veren site sakinlerinden Adem Kazan, "Esenyurt bölgesinde pek çok kooperatif var. Bu kooperatifler belediyenin denetimindeki Kooperatifler Üst Birliği'ne bağlı. Zaten Üst Birliğin başkanı da belediyede başkan yardımcılarından birisiydi. Şimdi yolsuzluklar nedeniyle jandarma tarafından aranıyor. Kooperatifler Üst Birliği bir nevi belediyenin taşeronu gibi çalışıyor" dedi.
Sitede yaklaşık 20 yıldır oturan Berrin Bilen de, ilk yerleştikleri dönemde kooperatifin ne durumda olduğunu şöyle anlatıyor: "Elektrik, su yoktu. Kendimiz artezyen kazdırarak su aldık. Yağmur yağdığında her taraf çamur oluyordu. Öğrenciler okullarına dahi gitmekte zorluk çekiyorlardı. Biz yıllardır bu sıkıntıyı çekiyoruz." Kendi elektrik sayaçları olmadığını ve TEK'in kooperatif birliğine bir sayaçla elektriği verdiğini ve koopertifin kendilerine elektrik sattığını dile getiren Bilen, "Biz bütün borçlarımızı ödediğimiz halde gelip elektriğimizi kestiler. Bize de TEK kesti diyorlar. Aslında birlik kesti" dedi.
'Eski yönetim yolsuzluk yaptı'
Bilen, eski kooperatif yönetiminin Çapan'ın yakınları olduğunu belirterek, "Yeni yönetim geldiği zaman 600 milyar liralık açık buldu" iddiasında bulundu. Yeni yönetimin işin üstüne gitmesi üzerine Çapan'ın silahlı adamlarının siteye gelerek yöneticileri tehdit ettiğini, site sakinlerine hakaret ettiğini dile getiren Bilen, bütün suçlarının rantçılığa karşı çıkmak olduğunu dile getirdi. Bilen, kendisinin de eski yönetimdeki akrabalarının saldırısına uğradığını, yüzünün yaralandığını, parmağını kullanamaz hale geldiğini anlattı.
Sitede, 5 yıldır oturan İffet Vatanoğlu ise en son olarak birliğin kendilerinden faturasız olarak 7 milyar lira elektrik parası istediğini dile getirerek, şunları anlattı: "Bunun üzerine biz de savcılık yolu ile parayı bankada bloke ettirdik. Yani belge geldiğinde para verilecek. Bunun üzerine Çapan, bize 'Elektriğinizi 15 gün keseyim de biraz dinlenin' dedi."
Elektrik kesildi, hayat durdu
Altınyıldız Sitesi'nde oturanlar, elektrik kesilince kullandıkları artezyen kuyusu da çalışmadığı için su da kullanamaz hale geldi. Bölgede bulunan okullarda da elektrik olmadığını, eğitim yapılamadığını söyleyen site sakinleri, "Çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. Diyaliz makinesinde olanlar var" dediler.
Hak arayana jandarma müdahalesi
Site sakinleri, kendilerine yapılan haksızlıkları ve elektrik kesintisini protesto etmek için, önceki akşam sokağa çıktılar. Ancak, E-5 karayolunu bir buçuk saat süreyle tarfiğe kapatan yaklaşık 300 kişi, jandarmanın saldırısına maruz kaldı. Site sakinleri, 38 kişiyi coplayarak gözaltına alan jandarmanın, insanları saçlarından sürüklediğini ve copladığını söyledi.
Çocuklar sütsüz kaldı!
Eylemin ardından belediyenin yaptığı tek şey ise, sitedeki dükkânları mühürlemek. Dükkânların dün mühürlendiğini ifade eden site sakinleri, 5 yıldır çalışan dükkânları kapatma zamanının tesadüfi olmadığını belirterek, "Birçok dükkânın çalışma ruhsatı yoktu. Ancak bunlara izin veriliyordu. Bugün (dün) ise dükkânlardan ruhsatı olanların da ruhsatlarına el konularak hepsini kapattılar. Şimdi çocuklarımız sütsüz kaldı. Alışveriş yapamıyoruz" dediler.
Elektrik sorunu çözüldü
Site sakinleri, tüm bu gelişmeler üzerine, dün Büyükçekmece Kaymakamı Emin Ergin'e çıkarak dertlerini anlattı. Site sakinlerini temsilen 7 kişinin katıldığı görüşmede Ergin, Esenyurt Belediye Başkanı Çapan'ı arayarak olay hakkında bilgi istedi. Çapan, elektriğin TEK tarafından kesildiği iddiasını yinelerken, Ergin'in TEK'i araması üzerine elektriğin Kooperatifler Üst Birliği tarafından kesildiği ortaya çıktı.
Kaymakamla görüşmeye gelenlerden Arif Seven, tek suçlarının 200-250 milyon lira maaşla geçinen insanlar olmaları olduğunu söyledi ve "Fazla para alan kalantorlar olsaydık bunlar başımıza gelmezdi" dedi.
Kaymakam Ergin, soruna bir çözüm bulunacağını söyleyerek jandarma komutanı ile görüşülmesi gerektiğini söyledi. Site sakinleri, jandarma komutanı, Üst Birlik temsilcileri ve TEDAŞ yetkilileri arasında yapılan görüşme sonrası Altınyıldız Sitesi'nin elektriğinin Kooperatifler Üst Birliği'nden alınarak, doğrudan evlere dağıtılmasına ve yeniden elektrik verilmesine karar verildi.
www.evrensel.net