01 Nisan 2000 02:00

Uganda ceset tarlası

Bugüne dek 700'e yakın cesedin çıkarıldığı Uganda'da polis, "Tanrının On Emrini Yenileme Harekâtı" adlı tarikatın yeni kurbanlarını buldu.

Paylaş
Uganda ceset tarlası
Bugüne dek 700'e yakın cesedin çıkarıldığı Uganda'da polis, "Tanrının On Emrini Yenileme Harekâtı" adlı tarikatın yeni kurbanlarını buldu. Önceki gün, bir tarikat üyesinin evinin bahçesinde yapılan kazıda 81 ceset daha çıkarıldı. Bugüne dek bulunan beşinci toplu mezar olan evdeki cesetlerin 41'inin çocuk, geri kalanının ise kadın olduğu açıklandı. Kurbanların bazılarının zehirle, bazılarının ise boğularak katledildiği sanılıyor.
Bushenyi bölgesindeki Roshojwa şehrinde bulunan cesetlerin, tarikat üyelerinden Joseph Nyamwrinda'nın evinde bulunduğunu açıkladı.
İlk tutuklama
Bu arada, tarikat katliamlarıyla ilgili ilk tutuklamasını gerçekleştirdi. Hükümetin bölgedeki yetkililerinden Robert Mutazindwa, Kanungu şehrinde gerçekleşen ve en az 330 tarikatçının öldüğü ilk yangında sorumluluğu olduğu suçlamasıyla tutuklandı. Mutazindwa'nın tarikatla bağlantılı olma ihtimali, Ugandalı devlet yetkililerinin bu tarikatın faaliyetlerine göz yumduğu suçlamasını doğruluyor. Konuyla ilgili bir demeç veren Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Mutazindwa'nın tarikat üyesi olduğunu ve tarikatla ilgili uyarı niteliğindeki istihbarat raporlarını hasıraltı ettiğini açıklamıştı. İddialara göre Mutazindwa, tarikatın 1993 yılında "vakıf" olarak faaliyete geçmesini sağladı. Ayrıca, Kanungu şehrinde tarikatın yönettiği bir okulun, çocuklara kötü davranılması nedeniyle kapatılmasının ardından, okulu yeniden açtırdı.
Öte yandan, son cesetlerin çıkarıldığı Roshowa'da, tarikatçı Nyamwrinda'nın 80 yaşındaki kardeşi, katliamlarla ilgili hiçbir bilgisi olmadığını söyledi. 18 akrabasını tarikata kurban veren yaşlı adam, "Joseph bu tarikata üye olduktan sonra bizi unuttu. Onlardan nefret ediyordum" diye konuştu.
Ölü sayısı 1000'e çıkabilir
"Tanrının On Emrini Yenileme Harekâtı"nın katliamları, ilk kez Kanungu şehrindeki yangınla ortaya çıkmıştı. Bu yangında en az 330 kişinin öldüğü belirtilirken, gerçek rakamın 500'den fazla olabileceği, ancak bunu tespit etmenin imkânsız olduğu belirtiliyor. Tarikatın diğer üslerinden de 400 ceset daha çıkarıldı. Tarikat dehşetinin bilançosunun, 1000 ölüye ulaşabileceği belirtiliyor. Bu sayı, dünyanın en büyük tarikat katliamı olan 1978 Guyana katliamına yaklaşıyor.
Yetkililer, tarikatın dört liderinin, "1999'un sonunda kıyamet kopacağı" kehanetlerinin gerçekleşmemesinden sonra uğradıkları prestij kaybı karşısında, tüm tarikatçıları öldürmeye karar verdiğini tahmin ediyor. Joseph Kibweteere, Credonia Mwerinde, Ursula Komuhangi, Henry Byarugaba ve Dominic Kataribabo adlı liderler hakkında uluslararası arama emri çıkarıldı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

ABD terör musluğunu açtı

SONRAKİ HABER

Sabah gazetesi, Kılıçdaroğlu'ya 1 TL manevi tazminat ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa