Vergi Haftası'na emekçi protestosu

"Artık vergi toplamıyoruz", "Topla parayı al havayı" sloganlarıyla adaletsiz vergi sistemini protesto eden BES üyesi maliye emekçileri, Vergi Haftası'nın bir aldatmaca olduğunu, adaletsizliğin örtbas edilmesi amacı taşıdığını söylediler.

Vergi Haftası'na emekçi protestosu
BES üyesi maliye emekçileri, Vergi Haftası nedeniyle, vergi politikasının adaletli hale getirilmesini ve maliye emekçilerinin sorunlarının çözülmesini istediler. BES üyesi emekçiler taleplerini Gelirler Genel Müdürlüğü önünde yaptıkları basın açıklamasıyla kamuoyuna duyururken, hemen 100 adım ötelerinde resmi törenlerin yapılması dikkat çekti.
"Çetelere, rantiyeye vergi toplamıyoruz", "Sahte sendika yasasına hayır", "Grev yoksa, toplusözleşme yoksa barış da yok", "Adaletsiz vergi sistemine hayır" dövizleri açan BES üyesi emekçiler, "Artık vergi toplamıyoruz", "Sadaka değil toplusözleşme", "Topla parayı al havayı", "Vergide adalet istiyoruz" sloganlarıyla tepkilerini ifade ettiler.
Deprem yeni vergilere bahane edildi
BES Ankara 1 ve 2 No'lu şubeler adına açıklamayı yapan 2 No'lu Şube Başkanı Yusuf Uyan, Vergi Haftası'nın vergi adaletsizliğinin örtbas edilmesi için kullanılacağına, hükümetin depremi fırsat bilerek yeni vergiler getirdiğine ve KDV oranlarını artırarak emekçilerin alım gücünü daha da düşürdüğüne işaret etti.
Türkiye'de verginin ücretli kesimden alındığını, dolaylı verginin adaletsizliği derinleştiridiğini, bankalar ve holdinglerin ödedikleri verginin bütçe harcamalarının yüzde 7'sini oluşturduğunu kaydeden Uyan, sermayenin desteklenmesi için vergi kanunlarında istisna, muafiyet ve indirim sağlandığı hatırlattı. Uyan, emekçiler üzerindeki vergi yükünün azaltılması, asgari ücretin vergiden muaf tutulması, sermayenin vergi yükünün artırılması, servete ve sermaye kazançlarına yönelik muafiyet ve istisnaların kaldırılmasını, adil gelir dağılımının sağlanmasına yardımcı olacak bir vergi reformu yapılmasını istedi.
'Kurdele değil emekçiye randevu'
Sendikal örgütlenmeleri üzerindeki tehditlerin kaldırılması, zorunlu tasarruf kesintilerinin kaldırılarak, birikimlerin iade edilmesi, Gelir İdaresini Geliştirme Fonu'ndan ödenen ek ücretlerinin yüzde 100 artırılarak maaşlarına eklenmesini, vergi haftasında maaş tutarında ikramiye verilmesini, mesai ücretlerinin artırılması ve personele peşin olarak ödenmesini talep eden Uyan, Gelirler Genel Müdürü M. Akif Hamzaçebi'den randevu talep ettiklerini, ancak işleri olduğu gerekçesiyle kabul edilmediğini söyledi. Katılımcılar, "Kurdele değil, emekçiye randevu" sloganıyla randevularının reddedilmesini protesto ettiler.
Öte yandan BES emekçilerinin eylemlerinin olduğu saatlerde, hemen 100 metre ötede Ulus Heykel Meydanı'nda resmi törenlerle Vergi Haftası'nın kutlanması ve anıta çelengin konması dikkat çekti.
www.evrensel.net