28 Mart 2000 21:00

Yugoslavya'yı önce yıktılar

   şimdi ihale bekliyorlar

Paylaş
Yugoslavya'yı önce yıktılar
   şimdi ihale bekliyorlar
Geçen yıl NATO tarafından 11 hafta boyunca bombalanan Yugoslavya'nın yeniden inşası, ABD başta olmak üzere dev tekellerin iştahını kabartıyor.
Wall Street Journal tarafından konuyla ilgili olarak önceki gün yayınlanan bir incelemede, pek çok ülkenin, Yugoslavya'ya BM tarafından uygulanan ambargonun kalkmasını ve açılacak ihalelerde pay almayı beklediği vurgulandı.
Bu arada bazı ülkelerin, ambargoya rağmen Yugoslavya ile olan bağlarını koparmamaya çalıştıkları da verilen haberler arasında.
Pastadan pay isteyenler
Yugoslavya'ya ilgi gösteren ülke ve kuruluşların başında Amerikan mühendislik firması Foster Wheeler, İsveç telekom tekeli Telefon AB LM Ericsson, Yunanistan'ın Hellenic Telecommunications adlı telefon şirketi ile Mytilineos firması, İsrail'den Tahal ve Baran grupları, Rus petrol devi Lukoil, Güney Koreli Daewoo, Çin'in ZTE firması ve İtalya'nın Telecom İtalia şirketigeliyor.
Amerikan Foster Wheeler şirketinin, yine Amerikan uçakları tarafından yerle bir edilen Pançevo'daki Yugoslavya'nın en büyük petrol rafinerisini yeniden inşa etmeyi önerdiği, Wall Street Journal tarafından belirtildi.
ABD'nin, Slobodan Miloseviç'i iktidardan uzaklaştırabilmek amacıyla Yugoslavya'yı tecrit etmeye çalıştığına dikkat çeken gazete, Clinton yönetiminin Yugoslavya'ya ait malvarlıklarını dondurduğunu ve Avrupa ülkelerini aynı şekilde davranmaya zorladığını kaydetti.
Yugoslavya'ya karşı yürütülen yaptırım uygulamasının suç ve rüşveti arttırdığına dikkat çeken Amerikan iş çevreleri, Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'a mektup yazarak, Yugoslavya'da mafya ile işbirliği yapmadan hiçbir işin yürümediğini savundular ve buna ithalat ve ihracatın dahil olduğunu belirttiler.
Yugoslavya'nın, tahrip olan iletişim sisteminin yerini alacak bir cep telefonu ağı kurulması amacıyla Çin'in ZTE firmasıyla 225 milyon dolarlık ön anlaşma imzaladığı, Rusya ile depetrol sanayii alanında müzakere yürüttüğü öne sürüldü.
500 Sırp sivil öldürüldü
Bu arada, Yugoslavya'nın en büyük muhalefet partisi olan Sırbistan Yenilenme Hareketi, NATO öncülüğündeki barış gücü askerleri (KFOR) Kosova'ya girdikten bu yana 500'den fazla Sırp'ınöldürüldüğünü, yaklaşık 800'ünün de kaçırıldığını açıkladı.
Partinin açıklamasında, Sırpların öldürülmesinden Arnavutlar sorumlu tutulurken, bu olayların araştırıldığına dair bir belirti olmadığı belirtildi.
Açıklamada, aynı dönemde Arnavutların Sırplara ait 50 bin ev ya da diğer mülkü gasp ettikleri, Kosova'daki tüm şirket ve fabrikaları da ele geçirdikleri dile getirildi.
KFOR ile BM Kosova Misyonu'nun (UNMIK) bu gelişmeleri yalnızca izledikleri ifade edilen açıklamada, Kosova'da kaos ya da şiddetin sona erdirileceğine dair bir eğilimin görülmediği kaydedildi.
NATO'nun hava saldırısının yıldönümü nedeniyle Yugoslavya Parlamentosu'ndan yapılan açıklamada ise, KFOR'un konuşlandırılmasından bu yana Kosova'da 889 kişinin öldürüldüğü, 784 kişinin yaralandığı, 834 silahsız sivilin kaçırıldığı ve 3 bin 433'ü Sırp ve Karadağlılar'a yönelik olmak üzere 4 bin 249 terörist eylemin yapıldığı ve çeşitli etnik gruplardan 350 bin kişinin bölgeden sürüldüğü vurgulandı.
Geçen haftaki saldırılar
Kosova'da, geçtiğimiz hafta sonunda da Sırp sivillere yönelik birçok saldırı yaşandı. Kosova'nın doğusundaki Gnjilane'de, cumartesi günü Sırpların oturduğu eve atılan bir el bombası, 2 kişinin yaralanmasına neden oldu. Kosova'daki BM misyonunun (UNMIK) sözcüsü, pazar günü de orta kesimlerdeki Stimlje'de yine bir Sırp evine el bombası atıldığını, ancak bombanın patlamadığını söyledi. Lipljan ile Priştine'nin güneyindeki Kosova Polje'de ise 4 Sırp evi yakıldı.
UNMIK sözcüsü, güneydeki Dragaş bölgesinde de sahibi bir Gora (Müslüman Slav) olan ve Sırbistan'da yaşayan bir kişiye ait bir evde meydana gelen patlamanın önemli miktarda hasara yol açtığını belirtti. Patlamadan sonra 23 kişini gözaltına alındığı bildirildi.
Mitroviça'da operasyon
Kosova "Barış" Gücü (KFOR) de, bölgenin sorunlu kenti Mitroviça'da önemli miktarda silah ele geçirildiğini açıkladı. KFOR sözcüsü, kentin kuzeyinde Sırplarla Arnavutların birlikte yaşadığı kesimde 3 roketatar, bir tüfek ve bir otomatik tüfeğin ele geçirildiğini belirtti.
Öte yandan, Yugoslavya'nın resmi Tanjug ajansı, Sırbistan'ın güneydoğusunda Kosova sınırında yer alan Bujanovaç bölgesinde pazar günü iki silahlı saldırı düzenlendiğini ve bir kişinin yaralandığını duyurdu.
Sırp yetkililer, saldırılardan Sırbistan'da provokasyonlar gerçekleştiren UCK güçlerini sorumlu tuttu.
ÖNCEKİ HABER

Filistinli aydınlar adil barış istedi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa