26 Mart 2000 21:00

Rüşvet paketinde pazarlık savaşı

Demirel'in cumhurbaşkanlığını uzatmak için, milletvekillerine kıyak emeklilik sağlayacak 86. madde ile FP'nin desteğini almayı amaçlayan 69. madde değişikliğinin de eklendiği üçlü paket teklifi çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'na gelecek.

Paylaş
Rüşvet paketinde pazarlık savaşı
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin uzatılmasını garantiye almak için hükümet ortağı partilerin liderlerince 69. ve 86. maddeler eklenerek gündeme getirilen 101. madde değişikliği teklifinin ilk tur oylaması, 29 Nisan Çarşamba günü yapılacak. Üçlü paket olarak gündeme getirilen Anayasa değişikliği teklifinin parti kapatmayı zorlaştıran 69. madde değişikliğine, 'kapatılan bir partinin devamı olma kriterinin netleştirilmesi'nin eklenmesi teklifi ile Erbakan'ı siyaset yasağından kurtarmaya amaçlayan 312. madde değişikliği önerisi hükümet tarafından kabul edilen FP, geri sayım başlarken son kozlarını kullanıyor. FP Genel Başkan Yardımcısı Cevat Ayhan, üçlü anayasa değişikliği paketine FP'nin oy vermeyeceğini belirterek, "'367 çıkmazsa ki çıkacağını zannetmiyorum, tekrar bizimle görüşmeye gelecekler" dedi.
FP değişikliğe oy vermeyecek
FP Genel Başkan Yardımcısı Cevat Ayhan, üçlü Anayasa değişikliği paketine FP'nin oy vermeyeceğini belirterek, "367 çıkmazsa ki çıkacağını zannetmiyorum, tekrar bizimle görüşmeye gelecekler" dedi.
Ayhan, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ara rejim ve darbecilerin siyasi kurumları tahrip ettiğini savunarak, siyasi kurumların Anayasa ve yasalarla teminat altına alınması, yönetme güçlerinin artırılacağı düzenlemelere gidilmesi gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı seçiminin Anayasa'da belli olduğunu, Türkiye'nin gündeminin gereksiz yere işgal edildiğini kaydeden Ayhan, bir gazetecinin "Anayasa değişikliklerine oy verecek misiniz?" sorusuna, "Biz oy vermeyeceğiz" dedi.
'Tekrar bizimle görüşecekler'
TBMM Genel Kurulu'ndaki oylamanın birinci turunda değişikliklerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin belli olacağını ifade eden Ayhan, "367 çıkmazsa ki çıkacağını zannetmiyorum, tekrar bizimle görüşmeye gelecekler. FP'nin desteğine ihtiyaçları var" dedi.
Ayhan, TCK'nın 312. maddesiyle ilgili bir girişimlerinin olup olmayacağı sorusu üzerine de, bu değişikliği kapatılan RP'nin son Genel Başkanı Necmettin Erbakan için istemediklerini iddia ederek, "Talep ortadadır, ihtiyaç ortadadır. Birçok kişi bu maddeden mahkûm olmaktadır" diye konuştu. Siyasi partilerin bugünlerde Anayasa değişiklikleriyle meşgul oldukları için 312. maddeyi gündemde tutmak istemediklerini dile getiren Ayhan, bu maddeyle ilgili değişiklik taleplerini "bir süre tehir ettiklerini" kaydetti.
'Aday çıkaracağız'
Ayhan, bir başka soruyu yanıtlarken de, FP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday çıkaracağını sözlerine ekledi.
DYP: Geçmezse, sorumlu ANAP
DYP Genel Başkan Yardımcısı Hacı Filiz ise, partisinin genel merkezinden düzenlediği basın toplantısında, hükümeti Anayasa değişikliği konusunda cesaretlendirenin, DYP'nin kararlı tutumu olduğunu belirterek, "Anayasa değişikliği Meclis'ten geçmezse bunun tek sorumlusu ANAP olacaktır" dedi. Teklifin TBMM'den geçmesi gerektiğini kaydeden Filiz, şöyle konuştu: "Ancak, ANAP Genel Başkanı'nın imzası olmasına ve ANAP liderinin 'Değişikliğe olumlu bakıyorum' demesine rağmen ANAP genel başkan yardımcılarının beyanı, Anayasa Komisyonu Başkanı'nın beyanları, ANAP'ın başka organizasyonlar içinde olduğu izlenimi vermektedir. ANAP'lılar, imzalarına sadık kalırlarsa bu Anayasa değişikliği normalde Meclis'ten geçer. Anayasa değişikliğinin Meclis'ten geçip geçmemesi, ANAP'ın tutumuna bağlıdır. Hükümeti Anayasa değişikliği konusunda cesaretlendiren, DYP'nin kararlı tutumu olmuştur. Anayasa değişikliği Meclis'ten geçmezse bunun tek sorumlusu ANAP olacaktır."
Oylama gizli
TBMM'de, 15 Mayıs'ta sona erecek Cumhurbaşkanı seçimi sürecinin ikinci önemli aşaması bu hafta yaşanacak. 23 Mart Perşembe günü Anayasa Komisyonu'nda yaklaşık 10.5 saat süren bir toplantının ardından kabul edilen Anayasa Değişikliği Teklifi, çarşamba günü TBMM Genel Kurulu gündemine gelecek.
DSP, MHP ve ANAP grup başkan vekilleri, değişiklik teklifinin 29 Mart Çarşamba günü genel kurulda ele alınması önerisini sunmak üzere bugün Danışma Kurulu'nu toplantıya çağıracak.
Danışma Kurulu'na ayrıca, birinci tur görüşmelerin yapılacağı gün, genel kurulun çalışma saatlerinin uzatılması da önerilecek. Danışma Kurulu, ikinci görüşmelerin yapılacağı tarihi de saptayacak.
Önce tümü ardından da maddeleri görüşülecek olan teklifin genel kuruldaki oylamaları gizli yapılacak. Teklifin maddelerine geçilmesi için yapılacak oylamada karar yeter sayısının sağlanması şartıyla, katılanların bir fazlasının oyu yeterli sayılacak. Teklifin maddeleri ile ilgili verilecek değişiklik önergeleri için önce işari oylama yapılacak, önergenin kabulü durumunda TBMM üye tamsayısının 5'te 3 çoğunluğun tespiti için gizli oylamaya gidilecek. Birinci tur görüşmelerde Anayasa değişikliği teklifinin maddelerinin ve tümünün kabul edilmesi için, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu olan 330 oy şartı aranmayacak. Kabul oylarının ret oylarından fazla çıkması yeterli sayılacak.
Bir kimsenin iki kez Ccumhurbaşkanı seçilebilmesine olanak sağlayan ve cumhurbaşkanının görev süresini 7 yıldan 5 yıla indiren 101. madde değişikliği, milletvekili emekliliğine anayasal güvence getiren 89. madde değişikliği ile parti kapatmayı zorlaştıran 69. madde değişikliğinin ikinci görüşmeleri, 4 Nisan Salı günü yapılması bekleniyor.
İkinci görüşmelerde yalnızca maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri ele alınacak, birinci görüşmede üzerinde değişiklik teklifi bulunmayan bir madde hakkında ikinci görüşmede önerge verilemeyecek. İkinci görüşmelerde, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu olan 330 oy alamayan madde düşmüş sayılacak. Anayasa değişikliğinin otomatik olarak referanduma gitmemesi için Anayasa değişikliği teklifinin tümü üzerinde yapılacak son oylamada üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu olan 367 oy aranacak. Bu oylamada kabul oyları 330 ile 367 arasında kalırsa Anayasa değişikliği için referanduma gidilecek.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tiyatronun ağlayan yüzü!

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa