TÜPRAŞ zaten halkındır

Bursa'da bir araya gelen binlerce işçi, "halka arz" adı altında özelleştirilmesi hesapları yapılan TÜPRAŞ, İGSAŞ, POAŞ ve PETKİM'in zaten halkın olduğunu, 65 milyon ortaklı olduklarını haykırdılar.

TÜPRAŞ zaten halkındır
Şengül Karadağ - Şahin Bayar
Bursa'nın Gemlik ilçesinde "Pahalılığa, işsizliğe, yoksulluğa, özelleştirmeye, sahte sendika yasasına hayır" adıyla yapılan mitingde, Bursa'nın yanı sıra, İstanbul, Bandırma, Kocaeli, İzmir gibi illerden gelen binlerce emekçi taleplerini dile getirdi.
Mitingin yapılacağı Kayıkhane Alanı'na saat 13.00 sıralarında yürüyerek gelen kortejin içinde, özelleştirme kapsamındaki işletmelerden gelen Petrol-İş üyesi işçilerin yoğunluğu dikkat çekti. Gemlik'te kurulu bulunan Suni-Tek ve Azot Gübre işçileri mitinge büyük bir kitlesellikle katılırken, Petrol-İş'in örgütlü olduğu Aliağa, Bandırma, Kütahya, Yarımca, Kocaeli ve Gebze'deki işyerlerinden de çok sayıda işçi miting için Gemlik'e geldi. TÜPRAŞ işçilerinin yanı sıra, Bandırma'da bulunan Eti-Bor işçileri de, "Bor madenlerini vermeyeceğiz, ne Çörtük'e ne Ciner'e, direneceğiz ölümüne" diyerek coşkulu biçimde yürüyüş ve mitinge katıldılar.
Yürüyüş kortejinin en önünde yürüyen Petrol-İş'in, oldukça görkemli ve coşkulu bir korteje sahip olması dikkat çekti. Petrol-İş üyesi işçiler, "TÜPRAŞ'ın ve İGSAŞ'ın özelleştirilmesine geçit vermeyelim", "Kâr için değil, toplum için üretim", "Kamu bizimdir, özel onların olsun" yazılı önlükler giydiler. İşçilerin mitinge, aileleri ve çocukları ile birlikte katılması da dikkat çekti. Petrol-İş kortejinde, "TÜPRAŞ, POAŞ, PETKİM, TÜGSAŞ, İGSAŞ zaten bizim, halkın malı satılamaz", "Kamu mallarını tekellere peşkeş çekenlere soruyoruz: Satacak KİT bulamayınca ne satacaksınız?" pankartlarının yanı sıra, "Kamu malı zaten bizim, 65 milyon ortaklı TÜPRAŞ'ı sattırmayız" gibi diğer işletmelerin adlarının olduğu çok sayıda pankart taşındı. Miting alanına giderken, davul ve zurna eşliğinde yürüyen, slogan atan işçiler sık sık halaylar çektiler, oyun oynadılar. İşçiler sık sık, "İşçiler birleşin, iktidara yerleşin", "Direnen işçi asla kaybetmez", "Yaşasın birlik, dayanışma", "Yaşar şaşırma, sabrımızı taşırma" sloganlarını attılar.
Onurlu bir yaşam için...
Petrol-İş'in yanı sıra, DİSK Marmara Bölgesi'ne bağlı Genel-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları da mitinge kitlesel katıldılar. Gemlik Belediyesi'nde örgütlü olan ve toplusözleşme görüşmeleri greve doğru giden Genel-İş işçileri, "Daha insanca, daha onurlu bir yaşam için grev" pankartı taşıdılar. Gemlik Belediyesi'nde ulaşım özelleştirme aşamasında, mezbaha ve düğün salonunun da özelleştirilmesi gündemde. Birleşik Metal-İş Sendikası pankartı arkasında ise, özelleştirme aşamasındaki Asil Çelik işçileri yürüdü.
TÜMTİS de hem Bursa, hem İstanbul'dan gelen işçilerle, mitinge kitlesel biçimde katıldı. Canlı ve coşkulu bir kortej oluşturan TÜMTİS işçileri, alana, "Yaşasın sınıf dayanışması"; "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "Direne direne kazanacağız" sloganı ile girdi.
Tez-Koop-İş ve Yol-İş'in de katıldığı miting ve yürüyüşte, işçiler sık sık "Geliyor geliyor, genel grev geliyor", "Arısı, kuşu, kurdu, sattırmayız bu yurdu" sloganı attılar. İşçiler, yürüyüş güzergâhı boyunca yoğun olarak balkonlardan izleyen Gemliklilere yönelik olarak "Bakma, baktıkça sıra sana gelecek" diye slogan attılar.
Kamu emekçileri de katıldı
Kamu emekçileri de, "KESK Şubeler Platformu" pankartı ile yürüyüş ve mitinge katıldılar. KESK kortejinde, sendika şube pankartlarının yanı sıra, "Sahte sendika yasasına karşı direneceğiz" pankartı yer aldı. Kamu emekçileri, "Sözleşme hakkımız, grev silahımız" sloganıyla yürüdüler.
Gemlik mitingine, EMEP, CHP, ÖDP, SİP ve HADEP de pankartlarıyla katıldı. EMEP, 500 kişilik kortejiyle en kitlesel parti oldu. Ayrıca, İHD ve Tuncelililer Derneği de pankartlarıyla miting alanında yerlerini aldılar.
Miting alanına kortejler halinde giren işçi ve emekçiler, alana girerken, "Çeteler değil, emekçiler yönetsin", "IMF defol, bu memleket bizim" sloganlarını attılar. Kürsüden yapılan konuşmalarda, "Bizlere mezarda emekliliği reva görenlere, TÜPRAŞ'ı satanlara oy yok" denildi. İşçiler Gemlik Belediyesi işçilerine, "Belediye işçisi yalnız değildir" sloganıyla karşıladılar. KESK de, alana "İşçi memur el ele, genel greve" sloganıyla girdi.
'İşgal ederiz, sattırmayız'
Mitingde ilk konuşmayı TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu yaptı. Yıllardan beri işçileri, emekçileri, sağcı-solcu, laik-antilaik diye bölmeye çalıştıklarını, ama işbaşına geldiklerinde, kendisine milliyetçi diyenlerin de, halkçı diyenlerin de milletin malını peşkeş çekmeye başladığını söyledi. "Bunların halk düşmanı olduğunu hepimiz biliyoruz" diyen Topçu, sözlerine şöyle devam etti: "Bugün burada bir meşale yaktınız. İnanıyoruz ki, bu meşalenin ateşi Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak. Türkiye işçi sınıfı özelleştirmeye geçit vermeyecektir. Buradan sesleniyoruz, işçiler alanlara çıktı. O fabrikaları gerekirse işgal edeceğiz, ama sattırmayacağız. Bugün Gemlik'te başlayan mücadele, yarın Kocaeli'de, öbür gün İstanbul'da sürecek. Biz ülkemize, işyerlerimize sahip çıkacağız. İşsizliğe, açlığa, yoksulluğa, sahte sendika yasasına karşı çıkacağız". Topçu, sendika bürokrasisine de seslenerek, sendikacıların yüzünü işçiye dönmesi, genel grev ve genel eylemi örgütlemeyi hedeflemesi gerektiğini söyledi.
'Bu bedeli ödemeyeceğiz'
Topçu'nun ardından kürsüye çıkan Birleşik Metal-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Mehmet Çabuk, özelleştirmenin sadece hükümetin değil, Dünya Bankası'nın, IMF'nin, Dünya Ticaret Örgütü'nün tüm emekçilere saldırısı olduğunu söyleyerek, "Bu saldırı bize fazla çalışma işsizlik, adaletsizlik, yoksulluk getirirken, sermaye sahiplerine ise daha fazla sömürü olanağı yaratıyor" dedi. Hükümetin toplusözleşme düzenine müdahale ettiğini hatırlatan Çabuk, şöyle konuştu: "Enflasyonu yükselten biz değiliz. İç ve dış borçların nedeni biz değil, bu bedeli de biz ödemeyeceğiz. Daha büyük mücadeleye hazır olalım."
Çabuk'un konuşması sırasında, Devlet Bakanı Yüksel Yalova'nın "Peşkeş çekeriz" sözünü hatırlatması üzerine, işçiler Yalova'yı yuhladılar.
Özelleştirmeciler vatan haini!
Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da kürsüye, "İşçiler burada, Bayram Ağa nerede. Bayram Ağa da gelsin" sloganı arasında çıktı. Hükümeti de istifaya çağıran işçilere hitaben konuşan Öztaşkın, dün POAŞ'ı satanların, bugün TÜPRAŞ'ı satmaya çalıştığını; Petkim'i, Süberbank'ı Suni Tek'i, enerji santrallerini satmaya çalışanlara karşı alanlarda olduklarını söyledi. "Bu ülkeyi kurda kuşa yem yapmaya çalışanlara, ülkemizi parsel parsel peşkeş çekenlere karşıyız" diyen Öztaşkın, ülkenin tarım ve sanayisinin öldürüldüğünü belirterek, fabrika bacalarını söndürmeye çalışanları vatan haini ilan etti.
"Bize soruyorlar, neden özelleştirmeye karşısınız. Bu kafayı değiştirin. Dünya değişti diyorlar, bizi kimse değişime karşı çıkmakla suçlayamaz, dünyayı da değişterecek olan biziz. Biz gelecek korkusu olmadan, çocuklarımızın iyi bir eğitim ve sağlık aldığı dünyada, insanın insana kul olmadığı bir dünya istiyoruz. Bu yüzden özelleştirmeye karşı çıkıyoruz" diyen Öztaşkın'ın konuşması sırasında işçiler, "Sendika ağası istemiyoruz" diye de slogan attılar.
Öztaşkın, sözlerini, "Bu miting onların politikalarının iflas ettiğinin göstergesidir. Sesimizi duysunlar, geliyoruz Ankara, hep beraber geliyoruz" diye bitirdi. KESK Genel Başkanı Siyami Erdem de, kürsüden yaptığı konuşmada, sahte sendika yasasının kamu emekçilerine hiçbir hak getirmediğini, mevcut haklarını götürdüğünü, KESK olarak bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. "Bu mücadele başlamıştır" diyen Erdem, hükümeti bir kez daha uyardı ve gereken dersin birlikte mücadele ile verileceğini söyledi. Erdem'den sonra kürsüye çıkan KİGEM Yönetim Kurulu Üyesi İlter Ertuğrul da, deprem felaketinin ardından ağır bir kış geçirildiğini, ancak bugün yeni bir gün olduğunu, işçilerin mücadele ettiğini söyledi. 15 yıldır gelen her hükümetin özelleştirme uyguladığını dile getiren Ertuğrul, limanların EBK, SEK, Sümerbank'ın satışının yetmediğini sırada TÜPRAŞ'ın olduğunu söyledi. Miting, konuşmaların ardından çekilen halaylar ve söylenen türkülerle son buldu.
www.evrensel.net