Clinton cuntayı takdis etti

ABD Başkanı Bill Clinton, askeri cuntayla yönetilen Pakistan'ı ziyaret ederek darbecilere destek verdiğini tüm dünyaya göstermiş oldu.

Clinton cuntayı takdis etti
Pakistan'a birkaç saatlik bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Bill Clinton, böylece bu ülkedeki cunta rejimini desteklediğini de tüm dünyaya ilan etmiş oldu. Bu ziyaretin ardından, General Pervez Müşerref yönetimindeki cuntanın uluslararası alandaki işi daha kolay olacak. Ancak Clinton'ın yardımcıları, darbecilere destek vermedikleri izlenimi yaratabilmek için "bir dizi konuda Pakistan yönetimini ikna edemediklerini" iddia ettiler. Pakistanlı yöneticiler ise "her konuda anlaştıklarını" vurguladı. Clinton, ABD'ye bağımlı Pakistan'da, bir devlet başkanı gibi televizyondan halka hitap etti.
Kilit konular
Clinton ile Pakistanlı General Pervez Müşerref arasında önceki gün yapılan görüşmenin ardından, yetkililer basına bilgi verdiler. Üst düzey ABD'li yetkililerin verdiği bilgiye göre, Clinton ile Müşerref "bir dizi kilit konuda" anlaşamadı. Bu konular şöyle sıralanıyor:
 • Sivil demokrasiye dönüş için takvim belirlenmesi,
 • Pakistan'ın nükleer programının durdurulması,
 • Keşmir sorunu.
  Ancak basına farklı bilgi veren General Müşerref "hiçbir konuda uyuşmazlık olmadığını" söyledi. Clinton ile görüşmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Müşerref, Hindistan ile Keşmir konusunda tekrar masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti.
  Müşerref ayrıca, Keşmir görüşmelerine ABD'nin de dahil edilmesini istedi. Ancak Hindistan'ın dış arabuluculuğu kesin bir dille reddetmesi nedeniyle şu anda böyle bir ihtimal olmadığı belirtiliyor.
  Bin Laden konusunda gelişme olabilir
  Bu arada, BBC Güney Asya muhabiri, ABD tarafından aranan Suudi milyarder Osama Bin Laden konusunda "bazı gelişmeler" sağlandığını haber verdi. Buna göre General Müşerref, Bin Laden'in ele geçirilmesi konusunu Taliban yönetimiyle görüşeceğine söz verdi.
  Clinton, Müşerref ile yaptığı iki saatlik görüşmenin ardından, Pakistanlılara da hitap etti. ABD Başkanı, halka, "ülkeniz ilerleyecekse demokratik yönetime dönmek zorunda" mesajını verdi.
  "Sadık müttefik" Pakistan yönetimi tarafından televizyonda konuşması sağlanan Clinton, "Geçmişteki demokratik hükümetlerin yurttaşlar için pek de iyi işler yapmadığı konusundaki hayal kırıklığınızı paylaşıyoruz" dedi. Clinton konuşmasında, Pakistan'ın Kapsamlı Nükleer Deneme Yasağı Anlaşması'nı imzalaması gerektiğini de söyledi.
  Koruma rekoru
  Bu arada, Clinton, sadece birkaç saat süren Pakistan ziyaretinde, ABD başkanlarının tarih boyunca yaptığı yurtdışı gezilerdeki "korunma rekorunu" da kırdı.
  Amerikalı yetkililerin verdiği bilgiye göre, Suudi asıllı Osama Bin Laden yandaşlarının faal olduğu Pakistan'da Clinton'ın olağanüstü önlemlerle korunmasına, daha uçak yolculuğu sırasında başlandı.
  Clinton'ın, Hindistan'ın Bombay kenti havaalanından ayrılışı sırasında düzenlenen törende ABD lideri, ABD'nin Yeni Delhi Büyükelçisi'yle dev bir C-17 Amerikan askeri nakliye uçağının önünde kucaklaştıktan sonra gözden kayboldu.
  Clinton, bu nakliye uçağının arkasında bulunan resmi uçak yerine, yanda duran ve üzerinde hiçbir yazı olmayan küçük bir jete bindi ve bu şekilde İslamabad'a uçtu.
  Bu önlemle "Clinton'ın olası bir füze saldırısına karşı korunduğu" belirtildi.
  The Washington Post gazetesinin haberine göre de, Başkan Clinton, İslamabad'da siyah bir limuzin içinde yolculuk ederken, aynı araçtan beş tane daha "sahte başkanlar" taşıdı. Clinton, Türkiye ziyaretinde de aynı taktiği uygulamış, ancak sadece iki araç kullanmıştı.
  Amerikalı yetkililer, Pakistan'daki önlemleri, bir ABD başkanını yurtdışı gezide korumak için alınan en kapsamlı tedbirler olarak nitelediler.
  www.evrensel.net