Avukata haber yasağı

İstanbul Barosu, "müvekkilleri adına basın açıklaması yaptıkları ve haber taşıdıkları" gerekçesiyle 10 üyesi hakkında soruşturma başlattı.

Avukata haber yasağı
İstanbul Barosu, "müvekkilleri adına basın açıklaması yaptıkları ve haber taşıdıkları" gerekçesiyle 10 üyesi hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma başlatılan avukatlar arasında mafya lideri Alaattin Çakıcı, "Karagümrük Çetesi" lideri Vedat ve Nuri Ergin kardeşler ile PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatları da bulunuyor. Baro Başkan Yardımcısı Ergin, avukatların haber taşımalarının Avukatlık Yasası'na aykırı olduğunu söyledi.
10 avukata soruşturma
İstanbul Barosu, üyesi bulunan 10 avukat hakkında, Avukatlık Yasası'na aykırı davranarak, "müvekkilleri adına basın açıklaması yaptıkları ve haber taşıdıkları" gerekçesiyle disiplin soruşturması başlattı. Yapılan soruşturma sonucunda avukatların kurallara aykırı davranıp davranmadıklarına Avukatlık Kanunu'na göre İstanbul Barosu Disiplin Kurulu karar verecek. Yargılama makamı olarak görev yapacak olan Disiplin Kurulu, Kanun'da belirtilen eylemin ağırlığına göre uyarmadan kınamaya, para cezasına, meslekten geçici olarak yasaklamaya ve meslekten ihraca kadar giden bir dizi ceza verebilecek. Bu cezalardan birini, eylemin ağırlığına göre Baro Disiplin Kurulu belirleyip uygulayacak. Hakkında soruşturma başlattılan 10 avukattan bazılarının isimleri ise şöyle; mafya lideri Alaattin Çakıcı'nın avukatı Muhittin Yüzüak, 'Karagümrük Çetesi' liderleri Vedat ve Nuri Ergin kardeşlerin avukatı Tuncay Kütükoğlu ve PKK lideri Abdullah Öcalan'ın Asrın Hukuk Bürosu'nda görevli bazı vekilleri.
Avukatlık Yasası'na aykırı
Baro Başkan Yardımcısı Osman Ergin, avukatların müvekkilleri adına basın açıklamaları yapmaları veya bu tip eylemlerde, hareketlerde bulunmaları, mektup götürmeleri getirmeleri, haber taşımalarının Avukatlık Kanunu'na aykırı olduğunu söyledi. Ergin, bu ve benzeri hareketlerin Avukatlık Kanunu'na, meslek kurallarına ve savunmanın etiğine aykırı olduğunu savundu.
Avukatlar soruşturmadan habersiz
Çakıcı'nın avukatı Muhittin Yüzüak ise, İstanbul Barosu'nun hakkında soruşturma açtığı ve savunmasını istediğini yalanladı. Yüzüak, "Ben zaten haber filan taşımadım. Mesela çıkan şu son haberlerden hiç haberim yok. Kendisi adamlarıyla gönderip, faks çektiriyor" dedi. Öcalan'ın savunmasını üstlenen avukatların bir bölümünün görev aldığı Asrın Hukuk Bürosu'ndaki avukatlar ise kendilerine henüz böyle bir bilginin ulaşmadığını söylediler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Süleyman Ekrem'in öldürülmesine tepki
   ses getirdi
Haydar Yıldız
Minibüsünün PKK'lilerce kaçırılmasının ardından askerler tarafından taranarak öldürülen EMEP yöneticisi Süleyman Ekrem olayının yankıları sürüyor.
Alay komutanı toplantıya çağırdı
Tunceli Jandarma Alay Komutanı Osman Eker, Alay Komutan Yardımcısı ile Vali Vekili İlhan Ünsal, 23 Mart günü Süleyman Ekrem'in ailesini ve Emeğin Partisi (EMEP)'in İl Başkanı ve Pertek İlçe Başkanı'nı Valilikte toplantıya çağırdı.
Toplantı saatinde Valilik Konferans Salonu'nda hazır bulunan Ekrem ailesinin, "Avukatlarımız da toplantıya alınsın" talebi ise reddedildi.
Ailesi: Yargısız infaz edildi
Jandarma Komutanı Albay Osman Eker, toplantının başlangıcında "Aklınıza yanlış bir şey gelmesin, biz sizi bu olay konusunda dinlemek ve şikâyetlerinizi öğrenmek istiyoruz" dedi. Ardından, "Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık'a yazdığınız şikâyet dilekçeleri bizi rahatsız etti" diyen Eker, bu yazıları EMEP'in yazıp yazmadığını sordu. İlk sözü alan aile fertleri Süleyman Ekrem'in yargısız infaz edildiğini, sorumluların yargılanması gerektiğini ve uğranılan zararların da tazmin edilmesi gerektiğini söylediler.
EMEP'liler: Suçlular yargılansın
Süleyman Ekrem'in devletin iddialarının aksine partilerinin yöneticisi olduğunu söyleyen EMEP temsilcileri, partilerinin olayın olduğu günden bu yana yaşam hakkını savunduğu ve OHAL'in kalkması, yaşamın normalleşmesi için çaba harcadığını söyledi. EMEP yöneticileri faaliyetleri sırasında askerlerin yoğun engellemeleri ve baskılarıyla karşılaştıklarını belirtirek, bu baskıların son bulması gerektiğini söylediler. Daha önce Süleyman Ekrem'i öldürenler hakkında idari soruşturma talebinde bulunduklarını söyleyen EMEP'li temsilciler, bu taleplerinin de yanıtsız kaldığını belirterek, devletin suçluları yargılaması, aileden ve partilerinden özür dilemesi gerektiğini söylediler.
'Olaya biz de üzüldük!'
Toplantıyı düzenleyen komutanlar ise, "Süleyman Ekrem olayına biz de üzüldük" dedikten sonra, "Çatışma anında suçluyla suçsuzu ayırmanın çok zor olduğunu, olan olayın kendilerini de rahatsız ettiğini, sorunun çözümünün Ankara'da değil, Tunceli'de olduğunu" belirterek aileye nasıl yardımcı olabileceklerini sordular. Aile ise kayıplarının maddi telafisinin mümkün olmadığını ve sorumluların yargılanması gerektiğini söyledi. Ailenin ve partililerin söylediklerini not alan komutanların yumuşak bir tavır içinde olmaları dikkat çekti. Vali Vekili Ünsal ise, "EMEP'in üyelerine sahip çıkmasının doğal bir hak olduğunu ve saygı duyduklarını" belirtti. Katı ve uzlaşmaz tutumuyla tanınan Vali Yardımcısı'nın bu söylemi ise toplantıya katılanları şaşırttı.
Annesi intihar etmişti
Süleyman Ekrem'in minibüsü 29 Kasım tarihinde PKK'lilerce kaçırılmış, yörede pusu kuran askerler ise minibüsü tarıyarak Ekrem ve 3 PKK'liyi öldürmüşlerdi. Olayın ardından oğlunu kaybetmenin acısına dayanamayan Süleyman Ekrem'in annesi Güllü Ekrem (70) kendisini asarak yaşamına son vermişti.
www.evrensel.net