24 Mart 2000 03:00

Hindistanlı devrimcilerden

   ortak açıklama

Paylaş
Hindistanlı devrimcilerden ortak açıklama
Hindistan'daki devrimci partiler, ABD Başkanı Bill Clinton'ın ziyaretinin, "Amerikalılara boyun eğmenin ilk adımı" olduğunu vurguladılar. Medyanın iddia ettiğinin aksine, Hindistan'ın, Clinton ziyaretinden hiçbir çıkar sağlamayacağını vurgulayan parti temsilcileri, "Bu ziyaret, ulusal onurumuzun ayaklar altına alınması ve bağımsız bir dış politikanın erozyona uğratılması anlamına gelmektedir" açıklamasını yaptılar.
'Pakistan hâlâ önemli'
Ortak bir basın açıklaması yapan Hindistan Komünist Partisi-Marksist (CPIM) Genel Sekreteri Harkishan Singh Siurjeet ve Hindistan Komünist Partisi (CPI) Genel Sekreteri A.B. Bardhan, ABD'nin Hint yarımadası politikasını olumlu yönde değiştireceğini ummak için bir neden olmadığını belirttiler. Parti liderleri, Pakistan'ın stratejik nedenlerden ötürü ve ayrıca petrol zengini Arap dünyasıyla ilişkileri nedeniyle hâlâ ABD için önemli olmaya devam ettiğini kaydettiler.
'Sadık dost' çaresiz
Öte yandan, ABD Başkanı Bill Clinton'ın Hindistan-ABD ilişkilerini geliştirmek için yaptıkları, "sadık dost" Pakistan tarafından büyük bir rahatsızlık içinde takip ediliyor. Ancak ABD'ye tamamen bağımlı olan Pakistanlı yöneticiler, çaresizlik içinde Clinton'ın sözlerinde "hikmet" aramaya devam ediyorlar.
Masaya oturmaya hazır
Clinton'ın, Keşmir sorununda "Kontrol Hattı'na saygı duyulmasını istiyoruz" sözleri karşısında sessiz kalan Pakistan, iki ülke arasında diyalog kurulması yönündeki çağrıyı ise "memnuniyetle karşıladığını" açıkladı. Hindistan'daki Pakistan temsilcisi Eşref Cihangir Qazi, Keşmir konusunda masaya oturmaya hazır olduklarını belirtti. Qazi, Clinton'ın Keşmir sorununun çözümü için ortaya koyduğu ilkelere de tamamen katıldıklarını dile getirdi. Clinton, bu ilkeleri "kendine hakim olma, diyaloğu yeniden başlatma ve siyasi çözüm" olarak ifade etmişti. Qazi, Hindistan-Pakistan diyaloğunun, nükleer silahlanma yarışının durdurulması gibi diğer konuları da kapsayabileceğini belirtti.
Clinton'ın gezisi boyunca sergilediği "ağırdan satma" politikasını sürdüren Hindistan ise, Pakistan ile diyaloğa girmek için önce "diyalog için uygun bir ortamın oluşması gerektiğini" açıkladı. Hindistan Enformasyon Bakanı Arun Jaitley, BBC'ye verdiği demeçte, "Hem yarı-savaş durumunda olacaksınız, hem de diyalog isteyeceksiniz. Bu olmaz" diye konuştu.
ABD Başkanı Bill Clinton, Hindistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, iki ülkenin aralarındaki gerginliği azaltmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söylemiş, ancak bu sözler milletvekilleri tarafından sessizlikle karşılanmıştı.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

NATO saldırganlığı birinci yılında

SONRAKİ HABER

"Dünyanın en hızlı" piyanisti Maksim Mrvica İstanbul'da konser verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa