22 Mart 2000 22:00

NATO Yugoslavya'da

   10 ton zehir kullandı

Paylaş
NATO Yugoslavya'da 10 ton zehir kullandı
Yugoslavya topraklarını 2.5 ay boyunca bombalayan NATO güçlerinin, saldırılarda kimyasal silah kullandığı resmi ağızlar tarafından da doğrulandı. NATO Genel Sekreteri George Robertson, NATO'nun Yugoslavya'da radyoaktif silah kullandığını söyledi.
Robertson, 7 Şubat'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a yazdığı mektupta, Yugoslavya operasyonunda, 31 bin adet, seyreltilmiş uranyum (DU) mermisinin Amerikan A-10 uçaklarıyla Yugoslav zırhlı araçlarına atıldığını söyledi.
Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın (UNEP) NATO'ya dayanarak yaptığı açıklamada da Yugoslavya'ya karşı yapılan operasyonda, NATO'nun toplam 10 ton uranyum kullandığı belirtildi. NATO yetkilileri, harekât boyunca DU kullandıklarını inkâr etmişlerdi. Gazetemiz Evrensel çeşitli defalar doğayı ve insanı zehirleyen, etkileri yıllarca süren bu silahın Yugoslavya'da İngiliz ve amerikan uçakları tarafından kullanıldığını yazmıştı.
Arnavutlara uyarı
NATO'nun 24 Mart'taki Kosova müdalesinin birinci yıldönümü öncesinde "Kosova'nın 1 yılı" başlıklı rapor hazırlayan Genel Sekreter Robertson, "19 üyeli ittifakın müdahalesinin haklı ve gerekli" olduğunu savundu. Robertson, bugün Kosovalı "Uluslararası müdahaleyle gelen fırsatı değerlendirmemeleri halinde uluslararası toplumun desteğini ve iyiniyetini kaybetmek riskiyle karşı karşıya olduklarını" söyledi. Robertson, Kosova'ya kanun ve düzenin temini gerekçesiyle daha fazla uluslararası polis gücü ve para gerektiğini tekrarlamayı da ihma4l etmedi.
Askeri yığınak sürüyor
Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerine "durumu daha iyi izleyebilme imkanı sağlamak" gerekçesiyle Kosova'ya insansız uçak göndereceğini bildirdi. Pentagon'dan yapılan açıklamada, kaç uçak gönderileceği konusunda bilgi verilmedi. İnsansız uçakların yönetimini karadan sağlamak üzere bölgeye askerlerin de gönderileceği kaydedildi. Pentagon Sözcüsü Kenneth Bacon "Kosovalı Arnavutları, Kosova içinde ve dışında kışkırtıcı davranmamaya, Sırplara saldırmamaya ikna etmek için çok çaba sarfediyoruz" diye konuştu.
İtalya da, KFOR bünyesinde görev yapan birliğine 520 ek asker gönderiyor. İtalya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, yeni gönderilen askerlerin, Kosova'da bulunan İtalyan askerlerine lojistik destek vereceği kaydedildi.
Rusya'dan BM'ye çağrı
Öte yandan, Rusya, Sırplar, Arnavutlar ve NATO askerleri arasındaki gerginliğin tırmandığı Kosova'ya BM Güvenlik Konseyi'nin özel bir heyet göndermesini istedi. İtar-Tass ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanı İgor İvanov, Kosova'daki durumun "olumsuz bir yolda" ilerlediğini söyledi ve "bunun yalnızca bölgede değil, Sırbistan'ın güneyinde ve hatta Balkanlar'ın tümünde durumu ağırlaştırıcı etken olabileceğini" belirtti. İvanov, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'ne bölgeye bir heyet gönderilmesi önerisinde bulunduğunu ifade etti. KFOR içinde yer alan Rusya, daha önce de KFOR'un Kosova'daki Sırpları yeterince koruyamadığı eleştirisinde bulunmuştu.
ÖNCEKİ HABER

Cizre de AB'ye girecek mi!

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa