Rüşvetten sonra tehdit

5 artı 5 formülünü Meclis'ten geçirerek Demirel'in 5 yıl daha Çankaya Köşkü'nde oturmasını temel öncelik olarak belirleyen hükümet, bu amaçla verdiği rüşvete tehdidi de ekledi. Hükümet, 5 artı 5'e yeterli oy çıkmaması durumunda, anayasal zorunluluk nedeniyle ayrı oylanacak olan üç maddelik paketin tümünü geri çekecek.

Rüşvetten sonra tehdit
Ahmet Ergin
Her şeyi Demirel'in yeniden seçilmesine endeksleyen hükümet, 5 artı 5 geçmezse milletvekillerini ve FP'yi rüşvet paketini geri çekmekle tehdit ediyor. Bununla da yetinmeyen hükümet, Erbakan'ın ceza alması üzerine FP'nin önceliği olan 312. madde değişikliğini de tehdidin bir unsuru haline getirdi. Rüşvetli, şantajlı ve tehditli 5 artı 5 değişikliği, paketteki diğer maddelerle birlikte yarın TBMM Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek.
Koalisyon partilerinin genel başkanları, öncelikle "istikrar bozulur" gerekçesiyle Demirel'in 5 yıl daha cumhurbaşkanlığı yapmasını sağlamak için Anayasa'nın 101. maddesinde değişiklik yapmayı gündemine aldı. Ecevit'in ısrarla istediği ve ikna zirvelerinin de konusu olan bu öneri, özellikle ANAP'ta rahatsızlığa yol açtı. Ecevit, 5 artı 5'in hayati önemde olduğunu iddia ederek partisini 'ikna edemediği' gerekçesiyle ortağı Mesut Yılmaz'ın liderliğini dahi tartışmaya açtı. Bu tartışmalar asıl olarak kulislerde, kısmen de kamuoyu önünde yapılırken, hükümet ortakları 101. madde değişikliğini garantilemek için iki Anayasa maddesini daha değiştirmeyi gündeme alarak rüşvetli bir paket oluşturdular.
2 maddelik rüşvet
FP'nin desteğini almak üzere parti kapatmalarını düzenleyen Anayasa'nın 69. maddesinin yumuşatılması pakete dahil edildi. Bununla da yetinmeyen koalisyon partileri, tüm milletvekilleri için çekici bir düzenleme olan 86. maddeyi değiştirmeyi kararlaştırdılar. Bu değişiklikle, gece yarısı Meclis'ten geçirilen, ancak daha önceki 8 yasa gibi Anayasa Mahkemesi'nden dönmesine kesin gözüyle bakılan milletvekillerinin kıyak emeklilik hakkı güvenceye alınacak.
3 maddelik rüşvetli paket, "Meclis'in itibarını düşürür" sözleri eşliğinde 101. madde aleyhine oluşan havayı yumuşattı. Bir yandan üçlü paketin doğru olmadığını dile getiren DYP, bir yandan da "5 artı 5'te zikzak çizmeyeceğini" ve pakete destek vereceğini açıkladı. ANAP'taki Demirel muhalifi serzenişler de azaldı.
Paketi esas olarak olumlu karşılayan FP ise 69. maddedeki değişikliğin "dozu" üzerinde bir pazarlığa girişti. FP, TBMM Uzlaşma Komisyonu'ndaki pazarlıklarda sonuç alamayınca, teklif hükümetin hazırladığı ilk haliyle TBMM'ye sunuldu.
312 pazarlık masasında
Tam bu tartışmaların sürdüğü bir anda Diyarbakır DGM'nin Erbakan'a verdiği 1 yıl hapis ve ömür boyu siyaset yasağı, pazarlıklara yeni bir halka daha ekledi. Hatta, FP Genel Başkanı Kutan, 312'nin FP'nin '5 artı 5' formülüne karşı pazarlık yaptığı 69. maddeden önemli olup olmadığının sorulması üzerine, kendileri için 312'nin önceliği olduğunu söylemişti. 312. maddenin değiştirilmesini öneren FP'ye, Ecevit'in cevabı ise "Ömür boyu siyaset yasağı benim de içime sinmiyor. Ama önce cumhurbaşkanlığı meselesini halledelim, 312'yi ondan sonra müzakere ederiz" oldu. Bu söz, "Siz 5 artı 5'e evet demezseniz 312. madde değişmez" anlamına gelen bir tehdidi içeriyordu.
DSP güvence peşinde
Üçlü paketin Meclis'ten hangi usulle geçeceği tartışmalarıyla birlikte, 5 artı 5 teklifinin kazaya uğramaması için "sigorta" arayışları da başladı. Demirel için göğsünü siper eden Ecevit, üçlü paketin tek madde halinde oylanmasını önerdi. Ancak her parti ve milletvekilinin "arzu ettiği" değişiklik uğruna teklifin tümüne evet demesini ve böylece Demirel'in koltuğunu garantilemesini beraberinde getirecek bu öneri, Anayasa'ya aykırıydı. Anayasa, Meclis İçtüzüğü ve teamüllere göre Anayasa değişikliklerinde her maddenin ayrı ayrı oylanması gerekiyordu. Değişikliği Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmesi olasılığı nedeniyle "tek maddelik" oylamadan vazgeçen ortaklar, üç maddenin ayrı ayrı oylanmasını kararlaştırdılar.
Ancak 5 artı 5'i geçirmek için her türlü ayakoyununa ve rüşvete başvurmaktan çekinmeyen Ecevit ve "zorunlu olarak ona uyan" MHP ve ANAP yöneticileri, bu kez tehdide başvurdular. Tehditli formül, tek tek maddelerin oylanması sırasında 5 artı 5'e ilişkin önerinin yeterli oyu alamaması halinde, bir rüşvet olarak sunulan iki maddenin de geri çekilmesinden oluşuyor. Son olarak, ANAP Genel Başkanı Yılmaz, Rize'deki bayram gezisi sırasında, bu konuda tam bir mutabakat içinde olduklarını yineledi.
www.evrensel.net