22 Mart 2000 03:00

Adana'da Newroz şölenine

   20 bin kişi katıldı

Paylaş
Adana'da Newroz şölenine 20 bin kişi katıldıHalil İmrek
Adana Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılan "Newroz 2000 Şöleni"ne 20 bin kişi katıldı. HADEP tarafından düzenlenen ve EMEP, ÖDP, CHP, İHD ve Pir Sultan Abdal Derneği yöneticileri, Genel-İş 6. Bölge Başkanı, Haber-Sen Adana Şube Başkanı'nın da katılarak destek verdiği şölen, dün saat 12.00'de başladı. Sık sık "Yaşasın Newroz", "Newroz piroz be", "Biji Aşiti" ve "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganlarının atıldığı şölende, Newroz ateşleri yakılarak, halaylar çekildi. "Yaşasın Demokratik Cumhuriyet", "Yaşasın barış ve demokrasi, "Gençlik Demokratik Cumhuriyet'in teminatıdır" yazılı pankartların asılı olduğu sahnede, Öcalan lehine slogan atan gençler HADEP yöneticileri tarafından uyarıldılar. Newroz'un barış ve huzur ortamına uygun olarak kutlanması gerektiğini belirten görevliler, bu durumu zedeleyecek sloganların atılmamasını istediler. Gençler ve kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşen şölen, saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını yapan HADEP Adana İl Başkanı Mustafa Çampınarı, barışa, özgürlüğe, demokrasiye bağlı olan halkın ülke sorunlarının çözümü açısından umut vaat ettiğini söyledi. Türkiye'ye Öcalan'ın yakalanması ve İmralı duruşmalarıyla birlikte kısmi bir barış ortamının girdiğini savunan Çampınarı, Newroz'un "yeni" anlamına, demokratik cumhuriyet projesinin denk düştüğünü söyledi. Savaşın sürmesinden yana olan güçlere karşı devlet yöneticilerini ve halkı uyanık olmaya çağıran Çampınarı, sivil anayasanın çıkarılmasını, idamların kalkmasını, genel af ilan edilmesini istedi.
Pankart, tartışma sebebi oldu
Coşkulu bir şekilde süren Newroz şöleninde kalabalık arasında bir grup gencin "Newroz isyandır" pankartı açması tartışmalara neden oldu. Açılan pankarta müdahale edilmesi üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Pankartı açtığı sanılan bir genç tartaklanırken, görevlilerin genci kucaklayıp dışarı çıkarması üzerine olay yatıştı. Önce "provokasyon" olduğu söylenen pankart açma eyleminin daha sonra yanlış anlaşılmadan kaynaklı olarak soruna yol açtığı belirtildi. Bu arada "Newroz isyandır" pankartının dergi çevreleri tarafından açıldığı, bazı HADEP'li gençlerin alkışladığı ama sonra müdahale edilmesi üzerine tepki gösterdikleri belirtildi.
MKM folklor ekibinin gösteri sunduğu şölende, ÖDP İl Başkanı Yusuf Tek ve Genel-İş 6. Bölge Başkanı M. Emin Sosar da birer konuşma yaptı. HADEP Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani ise, konuşmasında, Newroz'un anlam ve önemini anlattı. Newroz öncesi yaşanan baskı, gözaltı ve yasaklamalara da değinen Geylani, bu tutumu anlamakta güçlük çektiklerini söyleyerek, yeni binyıla şiddetin, çatışmaların son bulduğu bir ortamda girildiğini, ülkenin demokratikleşmesi gerektiğıini ve demokratikleşme adımlarını, kimden gelirse gelsin, destekleyeceklerini belirtti. Tüm Çukurova halkının Newroz'unu kutlayan Geylani, Adana'daki Newroz kutlamalarında sorun çıkarmayan Adana Valiliği'ne, Emniyet Müdürlüğü'ne teşekkürlerini ve şükranlarını sundu.
Mersin'de 15 bin kişi katıldı
Mersin Cumhuriyet Meydanı'nda saat 10.00'dan itibaren başlayan Newroz kutlamalarına 15 bin kişi katıldı. HADEP Mersin İl Örgütü tarafından organize edilen mitingde, "Yaşasın Newroz", "Newroz kutlu olsun", "Newroz yaşamdır, özgürlüktür, barıştır", "Pişmanlık yasası değil, genel af" ve benzeri pankartlar açıldı. Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingde, "Şehit namırın" sloganları atıldı. "Biji Newroz" sloganlarının da atıldığı mitingde halaylar çekildi, türküler söylendi. Mitinge "Emeğin Partisi" pankartıyla girmek isteyen EMEP'liler engellendi. Polis tarafından "Bu HADEP'in organizesi, siz katılamazsınız" gerekçeleriyle engellenen EMEP'liler, polisle tartıştı. Tertip komitesiyle görüşen EMEP il yöneticilerine "Bu karar emniyet müdürlüğünün kararı" denilerek, engellemeye evet denildi. EMEP bülteni olan "Emeğe Sesleniş"in dağıtımı da polisler tarafından engellendi. Polis, EMEP İl Başkanı Musa Mehmet ve il yöneticisi Derman Tarancı ile görüşerek, "Burası Türkiye, 'Newroz pîroz be!" cümlesi altında dağıtamazsınız, ancak Türkçe ifadeli olanlar dağıtılır. Eğer dağıtırsanız gözaltına alırım" diyerek izin vermeyeceklerini söyledi. İl emniyet müdürüyle de görüşen EMEP'lilere aynı cevap verilerek kesinlikle dağıtıma izni verilmedi. EMEP'liler suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler. Mitingde Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Mersin HADEP İl Başkanı Alaattin Erdoğan ve HADEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Tekin birer konuşma yaptı. Ayrıca Suavi, Komaçiye, Adana Pir Sultan Semah Ekibi, MKM çocuk korusu ve folklor ekibi türküler söyleyerek gösteriler sundu.
İstanbul'da yasağa rağmen kutlandı
İstanbul Valiliği'nin keyfi yasağına rağmen, İstanbul'da da Newroz ateşleri yakıldı, halaylar çekildi. Kartal ve Esenyurt'ta HADEP ilçe örgütleri önünde yapılan kutlamaların yanı sıra, Sarıgazi Mehmetçik Lisesi ve İÜ Edebiyat Fakültesi öğrencileri de Newroz'u kutladı. Polis, İstanbul genelinde yoğun önlem aldı, gün boyu kimlik kontrolleri yaptı ve çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. HADEP Kartal İlçe Örgütü önünde yapılan basın açıklaması ile İstanbul Valiliği'nin Newroz yasağı protesto edildi ve Newroz kutlandı. Eski Yakacık Caddesi'ndeki HADEP Kartal İlçe Merkezi binası önünde saat 12.30 sıralarında toplanan grup, büyük bir ateş yaktı. Halaylar çekip, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen gruptakiler, çeşitli sloganlar attılar. Ateşin üzerinden atlayan grup, daha sonra HADEP il yöneticilerinden Sunullah Altan'ın uyarısıyla dağıldı. Yaklaşık yarım saat süren gösterinin ardından ateş söndürülerek, çevre temizlendi. HADEP Esenyurt İlçe Örgütü önünde de 200 kişinin katılımı ile bir kutlama yapıldı. Polis, kutlamalara herhangi bir müdahalede bulunmadı.
Çok sayıda gözaltı
İstanbul polisi, Gazi Mahallesi ile Okmeydanı, Bakırköy, Taksim ve Ümraniye'de sabahın erken saatlerinden itibaren panzerlerle yoğun önlem aldı. Polis, kent genelinde sık sık kimlik kontrolü yaptı, "şüpheli" olduğu gerekçesiyle çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Bakırköy Metro İstasyonu'ndan çıkan ve durumları şüpheli görülen yaklaşık 20 kişi ile Ümraniye'de yapımı süren CarrefourSA inşaatının arkasında lastik yakan 8 kişi gözaltına alındı.
Muhabirimiz gözaltına alındı
Gazetemiz muhabiri Muzaffer Özkurt, Newroz kutlamasını izlemek üzere gittiği Sarıgazi Mehmetçik Lisesi'nde gözaltına alındı. Saat 12.30 sıralarında ateş yakarak, Newroz'u kutlamak isteyen öğrencilere jandarma engel oldu. Jandarmanın Newroz ateşini söndürerek, öğrencileri kovalaması üzerine, öğrenciler okullarına doğru alkışlarla yürüdüler. Okul içerisinde halay çeken öğrenciler "Yaşasın Newroz", "Biji Newroz", "Yaşasın öğrenci dayanışması" sloganlarını attılar. Öte yandan haberi izlemek üzere gazetemiz tarafından görevlendirilen Muzaffer Özkurt'u gözaltına alan jandarmalar, filimlere el koyduktan sonra serbest bıraktı.
Öte yandan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nin kantininde Yurtsever öğrenciler, Newroz'u kutladılar. Saat 12:30 sıralarında bir araya gelen 60 öğrenci, türküler söyleyerek, halaylar çektiler. Ayrıca karanfil dağıtan öğrenciler, kantinde sembolik olarak ateş yaktılar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da onbinler kutladı

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa