21 Mart 2000 22:00

İsrail 'bir parça daha' çekiliyor

İsrail yönetimi, Batı Şeira'nın 6.1'lik bir kesiminden daha çekilme işlemini başlattı. İki ülke temsilcileri, dünden itibaren ABD'nin başkenti Washington'da yeniden masaya oturdular.

Paylaş
İsrail 'bir parça daha' çekiliyor
İsrailli ve Filistinli yetkililer, İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 6.1'lik kesiminden çekilerek bölgeyi Filistin'in denetimine devrini gösteren haritayı resmen onayladılar. İsrail, Filistin ile yapılan geçici anlaşma çerçevesinde, Batı Şeria'nın söz konusu kısmından çekilmeye başladı.
Görgü tanıkları, İsrail askeri yetkililerinin, Batı Şeria'nın Ramallah kenti yakınlarındaki Beytunya askeri üssünde Filistinli güvenlik yetkilileriyle el sıkışarak toprak teslimini kutladıklarını belirttiler. Tanıklar, İsrailli yetkililerin, Filistinlilere teslim edilen bölgeleri gösteren haritaların 5 nüshasını verdiklerini de ifade ettiler. Filistinli güvenlik yetkilisi Fuaz Davud da, teslimatın başladığını ve yolunda gittiğini söyledi.
Batı Şeria'nın El Halil ve Nablus kentlerinde de benzer törenler yapıldığı kaydedildi. Son teslimatla birlikte Ramallah, Beytüllahim, El Halil, Eriha ve Cenin yakınlarındaki köyler dahil olmak üzere, Batı Şeria'nın yüzde 41'inin kontrolü Filistin'e geçmiş oldu. İsrail Başbakanı Ehud Barak ile Filistin lideri Yaser Arafat'ın ABD'de imzaladıkları anlaşmaya göre, İsrail'in Batı Şeria'nın yüzde 6.1'ini 20 Ocak'ta Filistin'e vermesi gerekiyordu. İsrail'in ileri sürdüğü çeşitli gerekçeler nedeniyle toprak teslimi gecikmişti.
Öte yandan, Batı Şeria'da, önceki akşam silahlı bir saldırı meydana geldi. Bazı kişiler Batı Şeria'daki Tarkumiya bölgesinde işgalci Yahudi yerleşimcilere ateş açtılar. Olayda 1'i ağır olmak üzere 2 yerleşimci yaralanırken, ambulanslar ve askeri helikopterler olay yerine hareket etti.
Suriye-İsrail görüşmesi başlayabilir
Bu arada, Suriye yönetimi Devlet Başkanı Hafız Esad ile ABD Başkanı Bill Clinton'ın Cenevre'de bir araya geleceğinin açıklanması, tıkanan İsrail-Suriye görüşmelerinin yakın bir gelecekte yeniden başlamasını gündeme getirdi. Dışişleri Bakanı Faruk El Şara, zirveyle ilgili olarak Suriye'nin ilk resmi açıklamasını yaptı. Şara, önümüzdeki pazar günü yapılacak zirveyi memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, "Doğal olarak bu önemli bir toplantı. Esad ve Clinton arasındaki zirvenin, barış sürecini yeniden başlatacağını umuyoruz" dedi. Arap-İsrail barış görüşmeleri, 1991 yılında Madrid'de toprak karşılığı barış ve İsrail'in işgal edilmiş Arap topraklarından çekilmesini içeren BM kararları prensibi üzerinde başlatılmıştı. Zirvede, İsrail'in ele almak istemediği sınır konusunun görüşüleceğini de ümit ettiğini dile getiren Şara, "Umarız iki lider arasındaki görüşme, etraflı bir barışa ulaşılmasına yardım edecek bütün unsurlar üzerinde dosya açmak için önemli bir fırsat olur" diye konuştu. İsrail ise Clinton'ın Hafız Esad ile pazar günü Cenevre'de bir araya geleceği yolundaki açıklamayı memnuniyetle karşıladı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, barış görüşmelerinin "uygun koşullar yaratıldığında" yapılabileceği belirtildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Hindistan'dan nükleer sözü

SONRAKİ HABER

ODTÜ Rektörlüğünden TÜBİTAK ödülü adaylığı için Saraya git dayatması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa