Bangladeş iştah kabartıyor

Clinton, daha sonra Hindistan gezisine kısa bir ara vererek Bangladeş'e uğradı. Clinton'ın uçağı, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Dakka Havaalanı'na dün indi.

Bangladeş iştah kabartıyor
Clinton, daha sonra Hindistan gezisine kısa bir ara vererek Bangladeş'e uğradı. Clinton'ın uçağı, sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Dakka Havaalanı'na dün indi.
Bangladeş'i ziyaret eden ilk ABD Başkanı olan Clinton, Bangladeş Cumhurbaşkanı Şahabuddin Ahmed ve Başbakan Şeyh Hasina tarafından karşılandı.
Dünyanın en yoksul ülkelerinden Bangladeş, Clinton'ın gezisinden sonra, sahip olduğu doğalgaz kaynaklarına Amerikan petrol şirketlerinin "ilgi göstermesinden" medet umuyor. Clinton'ın Bangladeş'te, ABD'nin bu ülkeye 97 milyon dolar tutarında yardım yapacağını açıklaması bekleniyor.
Bu arada, Bangladeş halkının tepkisinden çekinen ABD'liler, Clinton'ın, Dakka'ya 100 kilometre uzaklıktaki Joypura köyüne yapacağı ziyaretin iptal edildiğini açıkladılar. Yetkililer, iptali "CIA'nın köyü koruyamayacağını açıklaması" ile gerekçelendirdi.
120 milyon nüfuslu Bangladeş, 1971 yılında Pakistan'dan bağımsızlığını kazanmıştı. Kişi başına yıllık gelirin sadece 289 dolar olduğu ülkede, her yıl bir milyon köylü, topraklarını ve evlerini sel sularına kurban ediyor. Bangladeşli çocukların yüzde 60'ı ise, yetersiz beslenmeden muzdarip. İktidara karşı grev, genel grev ve sokak eylemleriyle tanınan Bangladeş, doğalgaz rezervleriyle ABD'nin iştahını kabartıyor. Bu özelliğiyle "Doğu Basra Körfezi" olarak nitelenen Bangladeş'teki uzmanlar ise, doğalgazın kendi ihtiyaçlarına ancak yeteceğini vurguluyorlar. ABD'nin niyeti ise, Bangladeş'te doğalgaz çıkarıp bunu Hindistan'a satmak. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan akademisyen Serajul İslam Choudhury, "Sömürgeci sömürü bizim yaşamımızın bir parçası. Halk, Amerika'nın yeni 'Doğu Hindistan şirketi' olduğunu düşünüyor, Clinton da bu şirketin başkanı" dedi.
Bangladeş ziyaretini tamamladıktan sonra Yeni Delhi'ye geri dönecek olan Clinton, 5 gün Hindistan'da kaldıktan sonra Pakistan'da da birkaç saat sürecek görüşmelerde bulunacak.
www.evrensel.net