20 Mart 2000 03:00

Göçmenlere yeni saldırı

The Sun ve Daily Mail gibi İngiliz tabloid gazetelerinin bir süredir yürüttüğü yabancı düşmanı kampanya ilk meyvesini verdi.

Paylaş
Göçmenlere yeni saldırı
İngiltere'de boyalı basının uzun bir süredir yürüttüğü göçmen karşıtı propaganda ilk sonuçlarını vermeye başladı. İngiliz hükümeti, "sokakları temizlemek" amacıyla, dilencilik yapan göçmenlerin sınır dışı edileceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, "suçüstü" yakalanan göçmenlerin iltica başvurularının derhal olumsuz sonuçlandırılacağı ve vakit geçirmeden sınır dışı edilecekleri bildirildi. Buna göre, dilencilik yapan göçmenler 7 gün içinde mahkemeye çıkarılacak ve en geç üç hafta içinde sınır dışı edilecekler.
Irkçılar 'yetersiz' buldu
Yabancı karşıtı propagandanın merkezi haline gelen The Sun ve Daily Mail gibi gazeteler, kararı olumlu karşılamakla birlikte, "yetersiz" olduğunu söylediler. İçişleri Bakanı Jack Straw, söz konusu çevreler tarafından "sosyal devletin olanaklarını sömüren göçmenlerin maskaralıkları karşısında tereddüt etmek" ile suçlandı.
İşçi Partisi'nin göçmen karşıtı tutumunu çok "yumuşak" bulan muhalefetteki Muhafazakâr Parti de karara tepki gösterdi. Partinin "gölge içişleri bakanı" Ann Widdecombe, planın "halkı aldatmak için bir numara" olduğunu öne sürdü. Widdecombe, dilencilik yaparken yakalanan göçmenlerin derhal tutuklanmasını ve ardından otomatikman sınır dışı edilmesini istedi.
'İtiraz hakkı da olmamalı'
Göçmenlerin, alınan mahkeme kararlarına itiraz ederek "süreci geciktirebileceğini" söyleyen Widdecombe, bu insanların üst mahkemelere başvurma hakkının olmaması gerektiğini de iddia etti. Widdecombe, "Dilencilik konusundaki kamuoyu tepkisi bence tamamen haklıdır. Tehditle para istemek suçtur ve bu tip insanların yeri cezaevidir" diye konuştu.
İçişleri Bakanlığı ise, bu suçlamalar karşısında "alınan kararların göstermelik olmadığını" söyledi. Bir bakanlık yetkilisi, "Bir göçmenin dilenmesinin hiçbir nedeni yok, çünkü onlara yeterli para veriyoruz. Bu hafta içinde, dilencilik yaparken yakalanan tüm göçmenlerin iltica başvurularının hızla sonuçlandırılacağını ilan edeceğiz" dedi. Bakanlık kararı uyarınca, bugün Cambridgeshire şehrinde bir de "hızlı göçmen merkezi" kurulacak. Bu merkez, yılda 13 bin göçmenin başvurusunu bir hafta gibi kısa bir süre içinde değerlendirebilecek.
Bir göçmen bürosu yetkilisi ise, bakanlık planında "boşluklar" olduğunu söyledi. Yetkili, "İltica başvurusu yapanların belli hakları var. Bunlar arasında, BM Mülteci Konvansiyonu'na göre, kendileriyle ilgili nihai karar alınmadan önce İçişleri Bakanlığı ile görüşmek ve hukuki olarak yeterli bir biçimde temsil edilmek de bulunuyor. Bütün bunlar süreci geciktirecektir" şeklinde konuştu.
'Üçüncü sorun' haline getirildi
İngiltere'de çok satışlı gazeteler tarafından bir süredir yürütülen antigöçmen kampanya, ülkedeki ırkçı-faşist akımları teşvik eden bir rol oynuyor. Bu gazeteler, son haftalarda Dorinuta Constantin ile Maria Nistor adlı Romen kadınların dilencilik yapmasını manşetlerine taşıdılar.
Ülkenin "ciddi gazeteleri" tarafından da memnuniyetle seyredilen kampanya, oldukça etkili olmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda, iktidardaki İşçi Partisi tarafından yapılan bir kamuoyu yoklaması, ülkenin en büyük sorunlarının "sağlık, eğitim ve göçmen akışı" olarak görüldüğünü göstermişti.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kendini ilmek ilmek işlemek

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa