19 Mart 2000 03:00

Kaplıca otellerinde çalışan

   işçiler perişan

Paylaş
Kaplıca otellerinde çalışan işçiler perişan
Taylan Kapucu
Hissesinin yüzde 61'lik bölümü belediyeye ait olan Gönen Kaplıcalar İşletmesi'ne bağlı otellerde çalışan işçiler, tam bir yıldır düzenli olarak ücretlerini alamıyorlar. DYP'li Hayati Köse'nin belediye başkanlığı yaptığı Gönen'de, son dönemde 20 civarında işçinin işine son verildiği ve bunların yerine DYP'ye yakın kişilerin işe alındığı da ifade ediliyor. Yaklaşık 300 işçinin çalıştığı belediyeye ait kaplıcaların ise gerekli bakım yapılmadığı için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor. DİSK'e bağlı OLEYİS Sendikası'nın örgütlü olduğu kaplıca otellerinde sendika temsilcisi de dahil olmak üzere işten atılma korkusu yaşayan işçiler, sorunları konusunda hiç kimse ile konuşmuyorlar.
Geçtiğimiz günlerde işlerine son verilen Salih Terzi, Mümin Ayaz, Turhan Bandırmalı, Nadir Acar ve Çiğdam Taş adlı işçiler kaplıca otellerinde yaşanılanları ve sendikanın tutumunu gazetemize anlattılar.
Bayram için 5 milyon lira
"Ne üç ayı, ne beş ayı; bir yılı aşkın bir zamandır doğru dürüst kimse para alamıyor. Hiç toplu para verilmiyor, hep avans çekiliyor" ifadeleriyle sorunları dile getirmeye başlayan Salih Terzi adlı işçi, günde 10 saat çalıştıklarını söyledi.
Mümin Ayaz adlı işçi ise 13 ay ücret alamadıklarını anımsatarak sözlerine şöyle devam etti; "İşçilere çok eskiden haftada 50 milyon verirlerdi. Sonraları 15 milyon, şimdi ise 5 milyona lira veriyorlar. Ay sonu geldiğinde, 150 milyon lirayı elimize toplu olarak verildiğini hiç görmedik. Hep çocuğa harçlık verir gibi 5 milyon, 10 milyon diye alabildik paramızı. Şu an ücretler 190 milyon liraymış. Ama tam 13 aydır para vermiş değiller. Şimdi de bayram harçlığı olarak 5 milyon vereceklermiş."
'Kafanızı taşa vurun'
Hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldıklarını ifade eden Mümin Ayaz, işten atılma anını ise şu ifadelerle dile getiriyor: "Biz işten atıldığımızı öğrenince doğru belediye Başkanı Hayati Köse'nin yanına gittik ve nedenini sorduk. Köse ise bizle alay eder gibi aynen şunları söyledi; 'Gidin hangi taş büyükse kafanızı ona vurun.' "
Belediye başkanının kendi yerlerine DYP'lileri işe aldığını söyleyen Mümin Ayaz, belediye başkanının her şeyden haberi olduğunu belirterek, "Otellere yönetici ararken, ilk önce atanacak kişilerden hazırlanmış bir istifa dilekçesi alır ve canı istediği zaman onu görevden alabilir" dedi.
Para yok çelişkisi
Belediye başkanının küstah tavrı üzerine mahkemeye başvurduklarını ve bu şekilde tazminatlarını alabildiklerini anlatan Turhan Bandırmalı adlı işçi de belediye başkanına birde kötü niyet davası açtıklarını söyledi.
"İşverenin bizi çıkarma nedeni olarak öne sürdüğü şey belli. Bize, 'işlerin kötü gittiğini ve para olmadığını' söylüyorlar. Fakat parası olmayan otel yönetimi, yönetim odasını baştan aşağı restore edebiliyor" sözleriyle yaşadıklarını anlatmaya devam eden Bandırmalı, "Sendika bizlerin işten atılmasına hiçbir tepki vermedi. Oysa ki, 300 çalışanın yüzde 90'dan fazlası OLEYİS Sendikası'nda örgütlü. Biz işten atılırken sendika şunları söylüyordu: 'Tenkisat kurallarına (son giren işçinin ilk çıkarılması) uygun olarak işten çıkarılabilirsin.' Böyle şey olmaz" dedi.
Sarı sendika suçlaması
Nadir Acar adlı işçi ise DYP için çalışmadıkları için işten çıkarıldıklarını kaydetti. Sendikanın patron güdümünde olduğunu söyleyen Acar, sözlerine şöyle devam etti; "Sarı sendikacılığın bütün özellikleri, bizim bağlı olduğumuz Bursa Bölge Şube de aynen geçerli. Sendikal bürokrasiyi öyle kullanıyorlar ki inanılmaz bir şey."
Sorunlar genel merkeze ulaşmıyor
OLEYİS Güney Marmara Bursa Bölge Şubesi'nde bir dönem yöneticilik yaptığını ifade eden Çiğdem Taş, şimdiki Şube Başkanı Şaban Aydın'ın belediye başkanı ile anlaşmalı çalıştığını söyledi. Belediye ise sendika arasında, "Sen bana aidatları bu ay verirsen, ben de sana şu hakları bağışlarım" hesapları döndüğünü belirten Taş, "35 yıllık sendika ağası olmuş bu adam. İşin kurdu olmuş. Şaban Aydın genel merkezden bağımsız bir sürü iş yapıyor. İşçilerin genel merkezle bağlantılarını kesmiş durumda. İşçinin sorunu genel merkeze kadar ulaşmıyor bile" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Newroz ateşi her yerde yanacak

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa