18 Ağustos 2011 14:22

MGK'den AKP ne dediyse o çıktı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) ardından yapılan açıklamada, hükümetin çatışmalı süreci şiddetlendiren "yeni stratejisine" tam destek vurgusu ön plana çıktı. 'Tek dil, tek millet' vurgularının kullanıldığı açıklamada Başbakanın kullandığı &

MGK'den AKP ne dediyse o çıktı

Paylaş


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan MGK toplantısı 4,5 saat sürdü. Toplantıya Orgeneral Necdet Özel Genelkurmay Başkanı olarak ilk kez katılırken, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Murat Bilgel, Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mehmet Erten ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu da ilk kez kurulda hazır bulundu. Toplantı sonrası yapılan açıklamada ise yeni strateji ve yöntemler kullanılarak "terörle mücadelede" daha etkin ve sonuç alıcı mücadele ortaya konulacağı belirtildi.

Bildiride, PKK'ye karşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en sert şekilde mukabele edileceğinin altının çizildiği belirtilerek, "Daha etkin ve kararlı şekilde sürdürülecek olan terörle mücadelenin demokrasiden ve hukuk devleti anlayışından asla taviz vermeden devam ettirileceği, hayatın olağan akışını olumsuz etkileyecek hiçbir gelişmeye izin verilmeyeceği, devletin tüm kurum ve kuruluşlarının azami uyumu ve koordinasyonuyla daha etkili mücadele stratejilerinin hayata geçirileceği ifade edilmiştir" denildi. Bildiride ayrıca alınacak yeni önlemlerin de konuşulduğu vurgulandı.

'MESAFE KOY' TEHDİDİNE DEVAM

MGK bildirisinde, "Demokratik parlamenter sisteme ve hukuk devleti anlayışına inanan her kesimin, bölücü terör örgütünün eylemleriyle arasına mesafe koymasının, insanlık dışı kanlı eylemlere karşı insani bir duyarlılık sergilemesinin, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü yakından ilgilendiren terörle mücadele konusunu ulusal bir mesele olarak görerek daha sorumlu ve duyarlı davranmasının önemi özellikle vurgulanmıştır" ifadelerine yer verilerek üstü kapalı şekilde BDP ve Kürt sorununda eşitlikçi, barışçı çözümden yana olan taraflar tehdit edildi.

TEKÇİ DİLE DEVAM

Bildiride, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet vurgusu yapılarak, "Bu ilkelerden hiçbir şart altında taviz verilmeyeceğine, halkımızın birlik ve kardeşliğine, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne halel getirecek hiçbir girişime müsamaha gösterilmeyeceğine dikkat çekilmiştir" denildi.

'YENİ DÖNEM' VURGUSU

Bildiride ayrıca hükümetin uygulamaya koyacağı "yeni strateji"ye de atıfta bulunularak, "Terörle mücadele konusunda alınacak ilave tedbirler değerlendirilmiştir. Daha kararlı bir mücadele sürdürülecek. Yeni stratejiler daha etkin bir şekilde kullanılacak. En sert şekilde karşılık verilecektir. Sosyal ekonomik kültürel boyutla sürdürülen terörle mücadele anlayışı devam edecektir. Azami uyum ve koordinasyonla daha etkin bir mücadele anlayışı benimsenmiştir. Sivil toplum örgütlerinden medyaya her kesimin terörle mücadele konusunda ortak tavır benimsenmesi gerekli. Teröre verilen dış desteğin kesilmesi için başta komşu ülkeler olmak üzere somut dayanışma adımları atılması çağrısı yapıldı" ifadeleri kullanıldı.

SURİYE'YE GELİNCE DEMOKRAT!

MGK bildirisinde, Suriye'de 5 aydır süren toplumsal olaylarda can kayıplarının artarak sürmesinden duyulan derin endişenin dile getirildiği belirtilerek, "Sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımının derhal durdurulması, dost ve kardeş Suriye halkının meşru talepleri doğrultusunda demokratik bir siyasi değişim ve dönüşümün belirli bir takvim çerçevesinde gerçekleştirilmesi ve bu süreçte ifade, siyasi parti örgütlenmesi ve barışçı gösteri tertiplenmesi özgürlüklerinin güvence altına alınması gerektiği bir kez daha vurgulanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

MGK toplantısında görüşülen konularla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i yarın bilgilendirecek. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Esad'a baskı artıyor

SONRAKİ HABER

Trafoya girdiler, akıma kapıldılar: 1 ölü, 1 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa