16 Mart 2000 03:00

Okuyan'dan işverene bayram hediyesi

İşverenlere hükümetten bayram hediyesi geliyor. Yaşar Okuyan'ın en çok övündüğü "İşe başlamadan önce SSK'ya bildirim zorunluluğuna" ilişkin madde de işverenlerin lehine yeni düzenlemeye gidiliyor.

Paylaş
Okuyan'dan işverene bayram hediyesi
Özlem Albayrak
Emekçilerin yoğun tepkisine rağmen, IMF'nin istekleri doğrultusunda çıkarılan Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki, işverenin işine gelmeyen noktalar, "düzeltme" adı altında yapılan değişikliklerle bir bir törpüleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Yasası'nda 10 maddelik değişiklik önerisi hazırlayarak, işverenin, sigortalının çalıştırılmaya başlamadan önce SSK'ya bildirim zorunluluğundan kaynaklanan dört aylık idari para cezalarını affedecek.
Sosyal Güvenlik Yasası ile işverenin, sigortalıyı, çalışmaya başlamadan en az bir gün önce SSK'ya bildirmesi zorunlu kılınmış, bu önlemin işgüvencesi getireceği ve kayıt dışı çalışmayı engelleyeceği iddia edilmişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan da bu maddeyi işçiye müjde olarak sunmuş ve savunmuştu. Ancak Okuyan şimdi yasanın idari para cezalarıyla ilgili maddesi değiştirilerek, işverenin isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Teknik bir düzeltme olarak gösterilmek istenen değişiklik önerisiyle, işverenin dört aylık idari para cezaları affedilecek ve işverene bir kıyak daha sağlanmış olacak.
İşverenin sigortalıyı işe başlamadan en az bir gün önce SSK'ya bildirim zorunluluğu, yasa yürürlüğe girdiği günden itibaren geçerli oldu. Yasanın yürürlüğe girdiği 8 Eylül 1999 tarihinden itibaren SSK müfettişleri tarafından belirlenen idari para cezalarına işveren tepki gösterince, yasanın ilgili maddesinin 31 Aralık'tan sonra uygulanmasını sağlayacak değişiklik için öneri hazırlandı.
SSK'nın başkanlık modeline dönüştürülmesine yönelik taslağa, ekletilen 10 madde içerisinde, Yasa'nın yürürlüğe girdiği 8 Eylül 1999 ile 31 Aralık 1999 arasında ise alınan sigortalının kuruma bildirilmesinde eski uygulamaya devam edilmesine karar verildi. SSK'nın işverenin şikâyetlerine karşılık daha farklı bir çözüm önerdiği öğrenildi.
SSK bir ay süre vermişti
SSK, işverenlerin, "Uygulamayı bilmiyorduk. Süre tanınması gerekirdi" gibi şikâyetleri üzerine, bakanlığa, yeni düzenlemenin 30 Eylül tarihinden itibaren geçerli olmasını ve bu tarihe kadar oluşan para cezalarının işverenlerin prim borçlarından mahsup edilmesini önerdiği de öğrenildi. Ancak İşçi konfederasyonlarının Sosyal Güvenlik Yasası tartışılırken, bu önlemin iş güvencesi getirmeyeceği ve ILO normlarına uygun iş güvencesini getirecek ve kayıt dışını ortadan kaldıracak düzenlemeler getirilmesine yönelik sözlerine kulak tıkayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, kendi getirdiği önlemi bile uygulamak niyetinde değil.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Newroz Diyarbakır'da kutlanacak

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa