Fotoğraf: Evrensel

Orkestra eşliğinde 'Şehir Işıkları'

Charlie Chaplin'in ünlü klasiği "Şehir Işıkları", 18 ve 19 Nisan geceleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzik eşliğinde gösterilecek.

Orkestra eşliğinde 'Şehir Işıkları'
İstanbul Film Festivali'nde sinemaseverlerin ilgisini çeken orkestra eşliğinde film göserimlerinin bu yılki filmi Charlie Chaplin'nin "Şehir Işıkları" isimli filmi olacak.
Bu özel gösterinin daha önceki konukları hatırlanacağı üzere 'Metropolis', 'Potemkin Zırhısı', ve 'Şantaj' gibi sinema tarihinin kilometre taşı olmuş başyapıtlarıydı. Bu yıl festival, efsanevi Charlie Chaplin'in ya da daha iyi bilinen ve sevilen adıyla Şarlo'nun ünlü klasiği "City Lights/Şehir Işıkları"nı müzikle buluşturaracak. Filmin gösterimi 18 ve 19 Nisan geceleri, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda İngiliz orkestra şefi Carl Davis'in yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın seslendireceği Chaplin'in özgün bestesi eşliğinde gerçekleştirilecek.
Edebiyattan beyazperdeye
Festival'in artık gelenekselleşmiş ve sinemaseverlerin gözünde farklı ve özel bir yer kazanmış bu "Edebiyattan Beyazperdeye" bölümü için seçilen filmler bu yıl da edebiyat ile sinema arasında cesur ve incelikli bir köprü kuracak. Doksanlı yaşlarını süren Portekiz'li büyük usta Manoel de Oliveria'nın yeni filmi "A Carta/ Mektup", Madame de la Fayette'in ünlü klasik metinine çağdaş bir yorumla yeni bir soluk kazandırırken; genç Çek yönetmen Sasa Gedeon ise "Navrat Idiota/ Budala'nın Dönüşü"nde bir diğer klasik metni, Dostoyevski'nin "Budala"sını modern Prag dekorunda yeniden kuruyor.
Kanada sinemasının yaratıcı ismi Atom İgoyan, William Trevor'un, ünlü "Güzel ile Hayvan" masalını günümüzün sanayi toplumunda ortayaşlı bir katil ile genç bir kız arasında yeniden kuran "Felicia's Journey/ Felicia'nın Yolculuğu"nu kendi tarzında ürkütücü bir varoluş öyküsüne dönüştürürken; Avustralyalı özgün sinemacı Paul Cox'un, Hilde Eynikel'in biyografik romanını sinemaya taşıyan "Molokai"yi, reformcu düşünceleriyle geçen yüzyılın koloni yaşamını değiştiren Rahip Damien'in sıradışı yaşamının nabzını tutacak.
Usta sinemacı Atıf Yılmaz'ın son çalışması "Eylül Fırtınası" da, Habib Bektaş'ın romanı aracılığıyla Türkiye'nin yakın tarihini, küçük bir çocuğun gözlerinden resmeden sıcak ve dokunaklı çalışmasıyla bölüme Türk sinemasının damgasını vuracak.
Biri Güney Kore'den, diğeri İspanya'dan gelen iki cesur film ise, kışkırtıcı ve rahatsız edici kurgularıyla tabuları ve klasik ahlâkı sorgulayacaklar. Ventura Pons'un, Joseph M. Benet'ten uyarladığı "Amic/ Amat/ Sevgili/ Dost", kahramanını mahvoluşa sürükleyen eşcinsel bir tutkuyu; Jang Sun Woo'nun, Jang Jung II'in ülkesinde yasaklanan, orta yaşlı bir erkekle genç bir kızın ilişkilerini anlatan metnini görüntüleyen "Gojitmal/ Yalanlar", özel bir seyirciye seslenecek farklı ve özgün çalışmalar.
Anısına: Robert Bresson
Kısa bir süre önce 93 yaşındayken ölen ünlü Fransız yönetmen Robert Bresson da festival tarafından unutulmamış. Festivalde ustanın yaklışık elli yıla yayılan kariyerinden seçilmiş dokuz filmi de İstanbullu sinemaseverlerle birlikte olacak.
www.evrensel.net