16 Mart 2000 03:00

'Tayvan bizimdir'

Çin Başbakanı Zhu Rongji, ülkesinin Tayvan konusunda "kan ve can feda etmeye hazır olduğunu" belirterek, adadaki Amerikan yanlılarını uyardı.

Paylaş
'Tayvan bizimdir'
Çin Başbakanı Zhu Rongji, ülkesinin Tayvan konusunda "kan ve can feda etmeye hazır olduğunu" belirterek, adadaki Amerikan yanlılarını uyardı.
Zhu Rongji, dün Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, "Tayvan'daki seçim, yerel bir seçimdir ve Tayvan halkının işi olduğu için müdahale etmek istemiyoruz. Ancak yönetime kim gelirse gelsin, bağımsızlık girişiminde bulunmamalıdır" dedi.
Çin'in, Tayvan sorununun "Barışçı birleşme" ve "Bir ülke, iki sistem" ilkeleri ile çözülmesini arzuladığını, ancak bu konuda güç kullanmama taahhüdünde bulunamayacağını yineleyen Zhu Rongji, şöyle konuştu:
'Asla izin vermeyiz'
"Tayvan'daki yönetime, 'Tek Çin' ilkesini savunan bir kişi gelirse onu destekleriz, onunla her konuda diyaloğa girer, tavizler de veririz. Ancak, bağımsızlık peşinde koşanlar iyi bir sonuç alamayacaktır, çünkü bu davranışlar Tayvan Boğazı'nın iki yakasında yaşayan halkın iradesine aykırıdır. Afyon Savaşı'ndan Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşuna kadar olan dönemde Çinliler, sömürgecilik ve emperyalizmin eziyeti altında kalırken bile 'Köle olmak istemeyenler ayağa kalksın' diye bağırdı. Bugün artık ayağa kalkmış olan Çin halkı, Tayvan'ın 'bağımsızlığına' asla izin vermeyecektir."
Başbakan Zhu Rongji, çatışma olasılıkları ile ilgili olarak da şunları söyledi:
"Şimdi bazı kimseler, Çin'in elindeki uçak, füze ve savaş gemilerini hesaplıyorlar ve Çin'in savaş açmayacağını ve açmaya da cesaret edemeyeceğini iddia ediyorlar. Eğer bu tür hesaplama geçerli olsa, Hitler'in dünyaya çoktan hakim olması gerekiyordu. Bu hesapları yapanlar, Çinlileri tanımıyorlar. Çin halkı, ülkenin birliğini korumak için kanını ve hatta canını feda etmeye hazırdır."
'Üç gün sabredin'
Zhu Rongji, bir gazetecinin, "Çin, Tayvan Boğazı'nda üç gün sonra askeri tatbikat yapacak mı?" şeklindeki sorusunu da, "Bu konuda yeterince açıklama yaptık. Ne yapacağımızı görmek için, üç gün daha sabredin" diye yanıtladı.
Tayvan'da son günlerde yaşanan gelişmelerin, Çin'den ayrılma yanlısı Demokratik İlerleme Partisi adayı Chen Shuibian'in önde gittiğini gösterdiğini söyleyen Zhu Rongji, bazı kimselerin, bu partinin kazanması için her türlü yönteme başvurduklarını kaydetti.
Rongji, Tayvan Borsası'nda önceki gün yaşanan 617 puanlık düşüşün, Tayvanlıların, ayrılıkçıların yükselmesinden duyduğu endişenin göstergesi olduğunu öne sürerek, seçmenin doğru karar vereceğine inandığını söyledi.
Çin Başbakanı Zhu Rongji, Tayvan konusunda ABD'nin Çin'e karşı tepkisinin, "bu ülkenin Çin'i potansiyel düşman olarak görmesinden" kaynaklandığını belirtti. Zhu Rongji, ABD'nin Tayvan'ı 'batmaz bir uçak gemisi' gibi kullanıp bu sorunu süresiz olarak uzatmak istediğini kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Clinton'dan Barak'a mektup

SONRAKİ HABER

Veriler "ekonomide toparlanma yok" diyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa