Fotoğraf: Evrensel

Kolombiya'da IMF'ye karşı grev günü

Kolombiyalı 600 bin işçi, bugün özelleştirme, işten atma ve emeklilik yaşının yükseltilmesi planlarına karşı greve çıkıyor.

Kolombiya'da IMF'ye karşı grev günü
Kolombiya'da kamu sektöründe çalışan 600 bin işçi, bugün özelleştirme uygulamaları ve IMF politikalarına karşı greve çıkıyor.
Sendika konfederasyonlarının liderleri, 24 saat sürecek olan grevin özellikle petrol, telekomünikasyon, sağlık ve eğitim alanlarında etkili olacağını kaydettiler. Sendika liderleri, bu grevin başarılı olması durumunda tüm sektörleri kapsayan bir genel greve çıkabileceklerini dile getirdiler.
24 saatlik grev
Kamuda örgütlü FENALTRASE Sendikası Başkanı Wilson Borja, "Kamu işçileri, diğer işçilerin de desteğiyle 24 saatlik greve çıkıyorlar. Grevin amacı, Devlet Başkanı Andres Pastrana ve Kongre'nin, binlerce işçiyi işten atıp emeklilik yaşını yükseltmeyi planlamasını protesto etmek" diye konuştu.
Kolombiya Kongresi, bu hafta içinde çalışma yasasında köklü değişiklikler yapan bir tasarıyı görüşecek. Tasarıda emeklilik yaşının artırılması ve 200 bin civarında kamu çalışanına işten atılma yolunun atılması gibi saldırılar bulunuyor.
Satılacak işletmeler
Yasa tasarısında ayrıca, kamuya ait Carbocol maden şirketi ile ISA ve ISAGEN adlı enerji kuruluşlarının satılarak 2 milyar dolar gelir elde edilmesi öngörülüyor.
FARC'tan silahlı destek
Bu arada, ülkedeki en büyük gerilla örgütü olan FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri), greve aktif destek vereceklerini açıkladı. 20 bine yakın gerillası bulunan FARC, başkent Bogota civarındaki karayollarını kapatarak grevi "silahlı greve" çevireceklerini açıkladı.
Pazartesi akşamı örgüt tarafından yayımlanan bildiride, kamu işletmelerinin özelleştirilmesine karşı olunduğu ifade edildi. FARC bildirisinde, "Özelleştirmeler, yoksul toplulukları daha da büyük tehlikeye atan ve sadece özel yatırımcılar ile çokuluslu tekellerin çıkarına olan şiddet çözümleridir" denildi.
Ekonomik politika toplantısı
FARC liderleri, 9 Nisan tarihinde ülkenin kuzeyindeki kurtarılmış bölgede sendika liderleri ile görüşecekler. Görüşmede, diktatörlüğün yıkılmasının ardından uygulanması planlanan ekonomik politikalar ele alınacak.
IMF felaket getirdi
ABD'nin Latin Amerika'daki en önemli dayanaklarından olan Kolombiya, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. IMF ve Dünya Bankası politikaları nedeniyle resmi işsizlik oranı yüzde 19'a fırladı. Devlet Başkanı Pastrana'nın IMF ile geçtiğimiz yıl imzaladığı 2.7 milyar dolarlık kredi anlaşması ise, özelleştirmelerin hızlandırılmasını, maaşların dondurulmasını ve var olan yetersiz sosyal güvenlik sisteminin tasfiyesini gerektiriyor.Gerilla örgütlerinin 30 yıldır devam eden mücadelesi karşısında halka yönelen diktatörlük güçleri, son 10 yıl içinde çoğu sivil 30 bine yakın insanı katlettiler.
www.evrensel.net