14 Mart 2000 22:00

Hatemi, Haccariyan'ı ziyaret etti

İran Cumhurbaşkanı Hatemi, bir suikast sonucu ağır yaralanan Said Haccariyan'ın kaldığı hastaneye giderek bilgi aldı.

Paylaş
Hatemi, Haccariyan'ı ziyaret etti
İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi, bir suikast sonucu ağır yaralanan reformcu politikacı Said Haccariyan'ı hastanede ziyaret etti. Önceki gece yurtiçi bir geziden Tahran'a dönen Hatemi, doğrudan hastaneye giderek, Sağlık Bakanı ve tedavi ekibinden Haccariyan'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı. İran İslam Devrimi'nin lideri Ayetullah Humeyni'nin torunu Hüccetülislam Hasan Humeyni de Haccariyan'ı hastanede ziyaret etti. Hasan Humeyni, ziyaret sırasında Haccariyan'ın ailesiyle görüşerek, Haccariyan'ın bir an önce sağlığına kavuşmasını diledi.
Hatemi'nin dışında İran Devrim Muhafızları'nın bir temsilcisi de Haccariyan'ı hastanede ziyaret etti. Devrim Muhafızları'ndan yapılan bir açıklamada ise, suikastin "ABD'nin İran'da kriz yaratma arzusunu gerçekleştirmek isteyen teröristlerin işi olduğu" ifadesi kullanıldı.
Haccariyan'ın halen komada olduğu ve Haccariyan'ın tedavisine yardımcı olmak için ünlü İranlı cerrahlardan Cemşid Gahramani Kaçar'ın Amerika'dan Tahran'a geldiği belirtildi. Tedavi ekibinin Başkanı Dr. Muhammed Kudsi, Haccariyan'ın beyinsel olarak ölmediğini, kendi kendine nefes almasının beyinsel ölüm olmadığını gösterdiğini kaydetti.
Suikastin ayrıntıları
İran polisinin, suikasti soruşturmakla görevlendirdiği Albay Hüseyin Mustafi, Haccariyan'a "genellikle doğu ülkelerinde üretilen 7.65 çapında bir tabanca ile 1-1,5 metre mesafeden ateş edildiğini" açıkladı. Mustafi, suikastle ilgili olarak yaptığı ilk açıklamada, iki suikastçinin 1000 ya da 1300 cc motosiklet kullandığını, görgü tanıklarının ifadelerine göre de ateş eden kişinin 26-28 yaşlarında olduğu, deri montlu ve açık renkli bir bere taktığını belirtti. Bu tip motorsikletleri kullanan kişilerin tespitinin suikastçileri bulmada polise yardımcı olabileceğini belirten Albay Mustafi, bu konu üzerinde çalıştıklarını belirtti.
İran televizyonu da, Said Haccariyan'ı vuran kişinin robot resimlerini yayınladı. Saldırganın sakallı ve sakalsız çizilmiş iki robot resmi yayınlanırken, saldırıyla ilgili bilgisi olanların, televizyondan duyurulan 3 telefon numarasından birini aramaları istendi.
ÖNCEKİ HABER

Raduyev oyuna gelmiş

SONRAKİ HABER

'NASA Ay’da su üretmenin formülünü buldu' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa