Fotoğraf: AA

Berlin'de ırkçılığa karşı kitlesel gösteri

Almanya'nın başkenti Berlin'de araya gelen binlerce antifaşist ırkçılığı protesto etti.

Berlin'de ırkçılığa karşı kitlesel gösteri
Almanya'nın başkenti Berlin'de araya gelen binlerce antifaşist ırkçılığı protesto etti. Irkçı parti Alman Milliyetçi Parti'nin Alman ordusunun Avusturya'yı işgal edişinin 62. yıldönümünde "Viyana ile dayanışma" adı altında düzenlemek istediği ve Berlin Senatosu'nun son anda yapılmasına izin verdiği ırkçı gösteriye ise 400 faşist katıldı.
"Irkçılığın olmadığı bir Avrupa" platformu tarafından düzenlenen antifaşist mitinge 10 bine yakın insan katıldı. Mitinge, içinde parti, sendika başkanı, kiliseler, insan hakları dernekleri, kitle örgütleri ve sanatçıların da bulunduğu 200 kişi ve kurum çağrı yaptı. Mitingde Federal Parlamento Başkanı Wolfgang Thierse, Avusturya Yeşiller Partisi'nden bir milletvekili ile Yahudi Cemaati Berlin Başkanı Andreas Nachama birer konuşma yaptılar.
Thierse konuşmasında, ırkçı partilerin provokatif söylemlerle şiddeti körüklediklerini belirtti ve ırkçılığa karşı her zaman uyanık olunmasının gerekliliği üzerinde durdu.
Avusturya'dan gelen Yeşiller Partisi Milletvekili ise Özgürlük Partisi (FPÖ)'nin kitlelerin korkularını istismar ederek büyük oy topladığını söyledi.
Bu konuşmaların ve sahne gösterilerinin yapıldığı sırada faşistler de yürüyüşlerini büyük bir polis koruması altında sürdürüyorlardı. Alman polisi faşistlerin yürüyüşünü engellemek için çaba gösterenlere saldırarak, yüzlerce kişiyi gözaltına alırken, faşistler polis koruması altında yürümenin verdiği rahatlıkla gösterilerini sürdürdüler.
Berlin Emniyet Müdürü Hagen Saberschinsky'nin Nazi yürüyüşüne izin verilmesini "Bu ülkede düşünce özgürlüğü var" biçiminde açıklamaya çalışması ise tepkilere yol açtı.
www.evrensel.net