12 Mart 2000 22:00

Harb-İş ve Yol-İş'ten

   Çinkur işçilerine destek

Paylaş
Harb-İş ve Yol-İş'ten
   Çinkur işçilerine destek
Kayseri'de, 3.5 ay önce üretimi durdurulan Çinkur Çinko Kurşun Metal Sanayi AŞ'de çalışan işçilere, Harb-İş ve Yol-İş 2 No'lu sendikalarınn Kayseri şubeleri ile Taksan ve Çinkal işçileri tarafından, 10 milyar 803 milyon lira para yardımı yapıldı.
Harb-İş Kayseri Şubesi Başkanı Mustafa Öztürk ile Yol-İş 2 No'lu Şube Başkanı Faruk Özgün ve yönetim kurulu üyeleri, Türk Metal Kayseri Şube Başkanı Vedat Şahin'i ziyaret etti. Öztürk, "Çinkur işçilerine yardımcı olmak için üyelerimiz arasında yardım kampanyası başlattık. Maddi ve manevi yardımlarımız sürecek" dedi. Vedat Şahin de, yardımları için sendika başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile işçi temsilcilerine teşekkür ederek, yardımların Kurban Bayramı öncesinde işçilere dağıtılacağını söyledi.
İranlı işadamlarına 1996'da satılan Çinkur'da, elektriklerin kesilmesi ve hammadde bulunamaması nedeniyle 26 Kasım 1999 tarihinde üretime ara verilmişti. 380 Çinkur işçisi, ücretlerinin ödenmemesini protesto etmek için, 23 Şubat'ta açlık grevine başlamışlardı. İşçiler, kamu kurumlarına nakillerinin yapılması olasılığı üzerine 6 Mart Pazartesi günü açlık grevini sona erdirmişlerdi.
ÖNCEKİ HABER

'Ekmeğimiz ve işimiz için

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa