12 Mart 2000 22:00

12 Mart kuşatması

Gazi katliamının yıldönümü nedeniyle yapılan anma polisin tüm engellemelerine rağmen aileler tarafından gerçekleştirildi. Anmaya katılmak isteyen yüzlerce kişi gözaltına alınırken sokaklara çıkma engellendi.

Paylaş
12 Mart kuşatması
Gaziosmanpaşa'nın Gazi Mahallesi'nde 5 yıl önce 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların yıldönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliklerine katılmak isteyenler, polis tarafından engellendi ve yüzlerce kişi gözaltına alındı. Polisin ablukasına rağmen düzenlenen etkinliklerde ise, Gazi katliamını gerçekleştiren polislere mahkemenin ceza vermemesi ve sadece iki polisin az bir cezayla kurtulması protesto edildi.
Gazi Mahallesi'ne ulaşan yollarda barikatlar kurarak, etrafa terör estiren kimlik kontrolleri yapan polis, saat 07.00'den itibaren bu mahalleye çevre semtlerden gelenlerin girişlerini yasakladı. Gazi Cemevi, Alibeyköy Mezarlığı ve yeni Gazi Polis Karakolu'nun çevresinde de yoğun önlemler alan polis, 5 yıl önce olayların yaşandığı İsmetpaşa Caddesi üzerinde de panzerlerin desteğiyle barikat kurdu. Okmeydanı ve Alibeyköy semtleri de, polis tarafından abluka altına alındı.
Basın karakola götürüldü
Mahalleye giriş ve çıkışlarda yapılan aramalarda, etkinlikleri izlemek isteyen basın mensupları da, "Sizi cemevi önüne götüreceğiz" denilerek polis araçlarına bindirildi. Ancak basın mensupları Gazi Karakolu'na götürüldü ve barikatın arkasında bekletilerek mahalleye girmelerine izin verilmedi. Güvenlik kuvvetlerince "zorunlu beklemeye" alınan basın mensuplarının ara sokaklara girme girişimleri de, yine yoğun önlemler kapsamında engellendi. Bu sırada gazetemiz Yeni Evrensel'in muhabirleri ve Özgür Bakış gazetesinin muhabiri de gözaltına alınmak istendi. Arama noktasında bulunan ailelerin karşı çıkması üzerine gazetemiz muhabirleri ailelerle birlikte Gazi Mahallesi'ne girebildi. Ancak, eylemleri izleyen muhabirler, sürekli polis tarafından takip edildi ve gözaltına alınmakla tehdit edildi. Mahalleye giriş ve çıkışlarda yapılan kontroller sırasında katliamda öldürülen Sezgin Engin'in ailesinin de aralarında bulunduğu 16 kişilik bir grubun gözaltına alındığı kaydedildi. Gazi katliamında katledilen Sezgin Engin'in babası ve akrabalarının bulunduğu 16 kişilik grup feci şekilde dövülerek gözaltına alındı. Sezgin Engin'in kardeşinin kulak zarını patlatan polisler aileyi bir süre Vatan Caddesi'nde bulunan TMŞ'de tuttuktan sonra serbest bıraktı.
Bu arada, Gazi Mahallesi'ne girmek isteyen Gazi davasının müdahil avukatlarından Metin Narin ve Nurhayat İşyapan ise bir süre gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.
Beslediklerimiz, canlarımıza kıydı
Saat 8.00'de Gazi Cemevi önünde bir araya gelebilen ve katliamda yakınlarını kaybeden aileler ile Gazi davası avukatlarından oluşan yaklaşık 100 kişilik bir grup, otobüsle Alibeyköy Mezarlığı'na gitti. Burada Gazi'de öldürülenlerin mezarlarını ziyaret eden grup, karanfiller bıraktıktan sonra tekrar Gazi Mahallesi'ne geri döndü. Katliamın meydana geldiği Gazi Postanesi önüne de karanfiller bırakan aileler, burada basın açıklaması yaptı. Aileler adına basın açıklamasını okuyan Zeynep Poyraz'ın babası Cemal Poyraz, "Devlet vatandaşın canını, malını korumak yerine ödediğimiz vergilerle yaşamını sürdüren sivil polisler ellerinde uzun namlulu silahlarla cadde cadde, sokak sokak canlarımızı öldürüyordu" dedi. Gazi olayları ile ilgili açılan davanın 2200 kilometre uzaklıktaki Trabzon'a sürgün edilmesini ve dava sanıklarından Adem Albayrak ve Mehmet Gündoğan'a az cezalar verilmesini protesto etti. Poyraz, "Bu son karar bizim için son kurşun. Biz aileler olarak adalete çağrı yapıyoruz. Adalet herkesin ekmek, su gibi ihtiyaç duyduğu bir şeydir. 8 Mart 2000 tarihinde temyiz hakkımızı kullandık. Sivas davasında da başta aynı olumsuzluklar yaşanmasına rağmen temyizden sonra kamuoyu vicdanı biraz rahatlatılmıştı. Biz aileler olarak biliyoruzki, Gazi davasında Yargıtay iyi niyetini ve adaletini gösterir. İşte suçlular o zaman cezasını çekerse, bir daha Gazi'ler, Sivas'lar, Çorum'lar, Maraş'lar yaşanmaz ve biz de Avrupa kapılarında adalet aramayız" dedi.
Sokak aralarında da gözaltı
Basın açıklamasının ardından başka bir grupla birleşen ailelerin sayısı 300'e ulaştı. 300 kişi kortej oluşturarak ve "Gazi'nin katili faşist diktatörlük", "Gazi halkı burada, katiller nerede", "Yaşasın halkın adaleti", "Faşizme ölüm, halka hürriyet", "Gazi'nin katili, Susurluk devleti" sloganlarını atarak Gazi Cemevi'ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında polisle sık gerginlik yaşanırken, sokak aralarından yürüyüşe katılmak isteyen grupların engellenmesi gerginlikleri artırdı. Sokak aralarında dolaşan ve durumları şüpheli olduğu iddia edilen kişiler de, gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar, polis araçları ve İETT otobüsleriyle toplu olarak Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Saat 12.30 itibariyle gözaltına alınan kişilerin sayısının 180 olduğu öğrenildi.
Gazi Mezarlığı'na yüründü
Gazi Cemevi'ne gelindiğinde sayıları 500'e ulaşan kitle, ellerinde de katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını ve kırmızı karanfiller taşıdılar. Gazi Cemevi'nde düzenlenen yemeğin ardından ise tekrar kortejler oluşturularak Gazi Mezarlığı'na ellerinde "Şehitlerimizi unutmayacağız" siyah pankartı taşınarak yüründü. Polis kordonu altındaki yürüyüşün başlamasıyla, karakolun önünde bulunan barikatta bekletilen basın mensuplarının da yürüyüşü izlemelerine izin verildi. Gazi olaylarının başlangıcı sayılan Dede Halil Kaya'nın öldürüldüğü yer olan Doğu Kıraathanesi önünde bir basın açıklaması okundu. Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Erez, 12-13 Mart tarihleri arasındaki olayları tekrar anlattı. Erez, "Yargılanan hep Gazi halkı oldu" diyerek, açılan davaların sürüncemede bırakıldığını belirtti. Gazi olayları ile ilgili açılan dava sonucu üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'ne başvuruda bulunduklarını söyleyen Erez, bu haksızlıklara karşı pes etmeyeceklerini söyledi. Basın açıklamasının ardından kitle Gazi Cemevi'ne doğru yürüşünü devam ettirdi. Zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde aralarında Gazi olayları sırasında ölenlerinin çocuklarının da olduğu kitle, mezarlığa polis ordusu eşliğinde vardı.
Ağlayıp ağıt yaktılar
Mezarlıkta 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan aileler, ellerindeki karanfilleri Gazi şehitlerinin mezarlarına bıraktılar. Bu sırada sık sık ağlayarak ağıtlar yakan aileler, attıkları sloganlarla Gazi katliamını tekrar tekrar lanetlediler. Öldürülen gençlerin anneleri çocuklarının mezarlarına kapanarak dakikalarca ağladılar. Yapılan konuşmaların ardından kitle kortej halinde Gazi Cemevi'ne sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde geri dönerek eyleme son verdi.
ÖNCEKİ HABER

Birleşmenin perde arkası

SONRAKİ HABER

Polis aracında nitelikli cinsel istismar suçuna ‘iyi hal’ indirimi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa