19 Ağustos 2011 06:08

Tarım işçilerinin çilesi bitmek bitmiyor

Adana’nın Tuzla beldesinde, çadırlarda yaşayan tarım işçilerinin çilesi bitmek bilmiyor. Barınmadan eğitime, sağlıktan ulaşıma kadar birçok sorun yaşayan tarım işçilerine şimdiye kadar sayısız vaatte bulunulmasına rağmen sorunların çözümü için hiçbir adım atılmadı.   Savaş ve işs

Tarım işçilerinin çilesi bitmek bitmiyor

Paylaş
Eylem Sezgin

Savaş ve işsizlik sebebiyle Bölge illerinden Tuzla’ya göç etmek zorunda kalan ve tarım işçiliği yapan Kürt aileler kendi imkânları ile kurdukları derme çatma çadırlarda yaz-kış yaşıyorlar. Aileler, her geçen gün yeni sorunlarla mücadele etmek zorunda kalıyor. Çadırda yaşamın kışın olduğu kadar, yazın da zor olduğunu dile getiren aileler, sıkıntılarının senelerdir var olduğunu ifade etti. Tarım işçiliği yaparak geçimlerini sağlayan aileler, barınma, sağlık, iş ve su gibi temel sorunlarının olduğunu ancak yetkililerin sorunlarına karşı kulak tıkadığının altını çizdi. Var olan sorunların en çok kadın ve çocukları etkilediğini dile getiren çadır sakinleri Tuzla’da şehirden, her şeyden uzak ilkel insanlar gibi yaşadıklarını, yoksulların ihtiyaçlarına kulak tıkayan yetkililerin, basın önünde tarım işçileri hakkında süslü cümleler kurduğunu ancak hayata geçen hiçbir uygulamanın olmadığını aktardılar.

İÇME SULARI AĞANIN İNSAFINDA

Savaş ve işsizlik nedeniyle bölgeden göç eden Zahide Batmaz, köylerinin yakılmasıyla önce İzmir ve Mersin’e son olarak da Adana’ya geldiklerini belirtti. Bundan dolayı eğitim hayatını yarıda bırakmak zorunda kaldığını dile getiren Batmaz, ayrıca sabahtan akşama kadar güneşin altında, tarlada çalıştığını ve emeklerinin karşılığını alamadığını ifade etti. Çadırlarının Tuzla’nın dışında bir alanda kurulu olduğunu dile getiren Batmaz, içme suyu sıkıntısı çektiklerini söyledi. İçme suyunu işine gittikleri ağanın evinden karşıladıklarını ancak zaman zaman su verilmediğini vurgulayan Batmaz, kısa zaman önce yetkililerin kuyu suyu bulduklarını fakat suyun tuzlu olduğunu ifade etti. İçme suyu probleminin çözüme ulaşmamasının, zor olan yaşamlarını daha da katlanılmaz hale getirdiğinin altını çizen Batmaz, su sorununun çözülmesini istedi.

HASTALIKLARA DAVETİYE

Çadırda yaşayan ailelerin bir diğer sıkıntıları ise sürekli toz toprak içinde olmaları nedeniyle yaşadıkları sağlık sorunları. Özellikle çocuklarda görülen ama yetişkinlerin bir çoğunun da boğuştuğu bronşit, çadır bölgelerinde en çok görülen hastalıklardan. Sürekli tedavi imkanının bulunmadığı çadırlarda yaşayanlar, bu sorunla da kendi başlarına yaşama çabasında. Sorunlara kesin çözüm bekleyen tarım işçileri, çeşitli dönemlerde gündeme gelmelerinin ardından yetkililerin basın önünde kendilerine birçok söz verip daha sonra bu sözleri unuttuklarını hatırlatıyorlar.

VALİNİN TEK İŞİ SÖZ VERMEK

Adana Valisi İlhan Atış da Adana’da görev yaptığı sürece birçok kez tarım işçilerinin yaşam koşullarının düzeltilmesi için söz verdi. Hatta tarım işçileri tarafından kurulan komisyonun çalışmasını beğenmeyerek daha nitelikli bir çalışma olması gerektiğini söyledi; çalışmalara başlayacaklarını savundu. Verilen sözlere ve geçen zamana rağmen en ufak bir gelişme olmadı. 40 bine yakın tarım işçisinin olduğu Çukurova’da sorunlar, çözümsüz bir şekilde ortada duruyor. Dönem dönem tarım işçilerini ziyaret eden Atış da söz vermeye devam ediyor. (Adana/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Arap halkları rejimlerden bunaldı

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa