12 Mart 2000 03:00

Petkim de satış yolunda

Hükümet petrol sektöründeki entegre tesislerin hepsini tek tek satıyor. Petrol dağıtımının tek yetkilisi olan POAŞ'ın özelleştirilmesinin ardından, TÜPRAŞ ihaleye çıkarıldı.

Paylaş
Petkim de satış yolunda
Hükümet petrol üretimindeki entegre tesislerin hepsini tek tek satışa çıkarıyor.
POAŞ'ın hemen ardından TÜPRAŞ'ın ihale ilanları verilirken şimdi de PETKİM özelleştirme için hazırlanıyor. Bu çerçevede Yarımca Petrokimya Kompleksi'nin özelleştirilmesi için Petkim ile DRT arasında "Danışmanlık Hizmeti Sözleşmesi" imzalandığı bildirildi.
Petkim Petrokimya Holding AŞ Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, Yarımca Kompleksi tesislerinin varlık satış yöntemi ile özelleştirilmesi çalışmalarının yürütülmesi için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)'nın, Petkim Yönetim Kurulu'nu yetkilendirdiği belirtildi.
Yarımca Kompleksi'ne ait fabrika veya fabrikalar grubu ve gayrimenkullerinin potansiyel yatırımcılara satışında, Petkim Petrokimya Holding AŞ'ye yardımcı olmak ve danışmanlık hizmeti vermek üzere açılan ihaleyi DRT Yeminli Mali Müşavirlik AŞ'nin kazandığı kaydedildi.
DRT firmasının potansiyel yatırımcıların belirlenmesi, değer tespiti yapılması, tanıtım kitapçığı, satış sözleşmeleri, şartnameler, hizmet kullanımına yönelik anlaşmalarla ilgili dökümanların hazırlanması, bilgi odası oluşturması ve benzeri konularda danışmanlık hizmeti vereceği belirtildi. Yapılan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"İş programına göre, 2000 yılı sonuna kadar Petkim Yarımca Kompleksi tesislerinden bir bölümünün varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, bu süreçte ekonomik ömrünü tamamlamış kapalı tesislerin ikinci el piyasada değerlendirilmesi, arazilerinin temizlenmesi ve yerlerine petrokimya ve kimya alanında yeni yatırımların yapılabilmesine imkân sağlayabilmek için bu arazilerin de potansiyel yatırımcılara satışı planlanmaktadır."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Orta Afrika ülkelerine yardım-yataklık

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa