İngiltere Başbakanı Rusya'ya gitti

Rus ordusu ile Çeçen militanlar arasında şiddetli çatışmalar sürerken, Rusya'da yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor.

İngiltere Başbakanı Rusya'ya gitti
Rus ordusu ile Çeçen militanlar arasında şiddetli çatışmalar sürerken, Rusya'da yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor.
Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin ile görüşmek üzere Moskova'ya giden İngiltere Başbakanı Tony Blair, Çeçen milislerin eylemlerini terörizm olarak nitelendirdirdi. Blair, St. Petersburg'a giderken uçakta BBC'ye verdiği demeçte, Rus ordusunun Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'ndeki operasyonlarını Çeçenya kaynaklı terör eylemleri yüzünden düzenlediğini belirtti. Blair, Rusya'nın operasyonlarının anlaşılır bir nedeni olduğunu da sözlerine ekledi. Tony Blair, Putin'i, başkan vekili olmasından sonra ziyaret eden ilk batılı lider oldu.
Avrupa Konseyi Çeçenya'da
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) heyeti de, cezaevlerinde incelemelerde bulunmak üzere dün Çeçenya'ya gitti. Lord Judd başkanlığındaki heyetin, Grozni ve Çernokozovo'da bulunan iki Rus cezaevini gezerek insan hakları ihlalleri iddialarını araştıracağı ve Rusya'nın, Avrupa Konseyi parlamenterleri tarafından öne sürülen koşulları yerine getirip getirmediği konusuna açıklık getireceği kaydedildi.
Avrupa Konseyi ocak ayında, Rus parlamenterlerin üyeliğini askıya alma girişiminde bulunmuş, ancak kriz Moskova'ya nisan ayına kadar süre tanınmasıyla aşılmıştı.
Basayev öldü iddiası
Öte yandan, Rus askeri kaynaklarına göre de Ulus-Kert ve Selmentauzen bölgelerindeki çatışmalar dün de sürdü. Rus güçlerinin karargâhından Interfaks'a yapılan açıklamaya göre Çeçen güçler bu bölgelerden, Vedeno bölgesine ve Çeçenya'nın kuzey topraklarına sızmaya çalışıyorlar.
Bölgedeki Rus güçlerinin komutan yardımcısı Orgeneral Gennadi Troşev açıklamasında, Çeçen komutanlar Şamil Basayev ve Hattab'a bağlı yaklaşık 2.500 kişilik grubun Argun vadisinin doğusundaki Selmentauzen adlı bölgede yenilgiye uğratılarak etkisiz hale getirildiklerini belirtti.
Troşev, bölgede kalan Çeçen güçlerin sayısının çok az olduğunu belirtti ve "sözde Çeçen ordusunun artık kalmadığını söyleyebiliriz" dedi. Troşev, Çeçenya Devlet Başkanı Aslan Mashadov, komutanlar Şamil Basayev ve Hattab hakkında ise, "Gelayev'in dışındaki komutanlara ne olduğunu henüz bilmiyoruz. Basayev güçlerinin ağır yenilgiye uğratıldığı Selmentauzen, Ulus-Kert ve Argun vadisindeki çarpışmalar sırasında ölenlerin cesetleri arasında, onlarınkinin de bulunması ihtimali var" ifadelerini kullandı.
Troşev'in açıklamaları Çeçen kaynaklar tarafından yalanlandı. Kavkaz Center tarafından, Şamil Basayev ve Hattab'a ait olduğu belirtilen açıklamalar yayınlandı.
Habere göre Basayev açıklamasında, "Rus generaller çok büyük bir şaşkınlık içerisindeler. Saldırganların, gerçek bilgilerden hiç haberleri yok. Yapılan bu açıklamaları dinledikten sonra artık, bizim güçlerimizin nerede olduğunu artık bilmediklerini anlıyoruz" dedi.
Bu arada, Rusya, Çeçenya'da bulunan gazetecilerin çalışmalarına hiçbir kısıtlama getirilmediğini iddia etti. Rusya'nın Kuzey Kafkasya'daki çatışmalar konusundaki danışmanı, Sergei Iastrejembski yaptığı açıklamada, NATO'nun askeri operasyon yürüttüğü bölgelerdeki gazetecilere daha çok kısıtlama getirildiğini belirterek, "Sansür uygulaması yoktur. Hiç kimsenin akreditasyonu reddedilmemiştir" dedi.
Rusya başsavcılık bürosunun, Radio Liberty Muhabiri Andrei Babitski'yi resmi olarak, Çeçen savaşçılara yardım etmekle suçladığı bildirildi. Interfaks, Rusya Adalet Bakanı Yardımcısı Yuri Kalinin'e dayanarak verdiği haberde, Babitski'nin, "Rus yasalarının izin vermediği silahlı gruplara katılmakla" suçlandığını duyurdu. Ajans, suçlu bulunması durumunda Babitski'nin 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağını belirtti. 15 Ocak'ta kaybolan Babitski'nin, Rus güçlerince "Çeçen isyancılara katıldığı" gerekçesiyle tutuklandığı, ardından 3 esir asker karşılığında, serbest bırakıldığı duyurulmuştu. Babitski, Dağıstan'ın başkenti Mohaçkale'de yeniden tutuklanmıştı.
www.evrensel.net