11 Mart 2000 03:00

Dünya, nükleer enerjiye sırt çeviriyor

Akkuyu'da yapılması planlanan nükleer santralin ihalesi 7 Nisan 2000'e ertelenirken dünyada nükleere karşı yükselen öfke, hükümetleri bu enerji türünden vazgeçmek zorunda bırakıyor.

Paylaş
Dünya, nükleer enerjiye sırt çeviriyor
Türkiye'de 'enerji krizi'nin çözümü adı altında nükleer santral dayatılırken dünyada bu enerji türüne karşı tepki büyüyor. Doğal enerji sıkıntısı çektiği için enerji ihtiyacının 3'te 1'ini nükleer santrallerden karşılayan Japonya'dan gelen haberlerde bu durumun değişme yoluna girdiği görülüyor. Son olarak Uluslararası Ticaret ve Sanayi Bakanı Takashi Fukaya, Bakanlar Kurulu toplantısında, enerji talebindeki büyüme dikkate alınarak, enerji politikasının genel olarak gözden geçirileceğini bildirdi.
Japon Hükümet Sözcüsü Mikio Aoki tarafından verilen bilgiye göre, başkent Tokyo'nun kuzeydoğusundaki Ibaraki Vilayeti'ne bağlı Tokaimura'da, eylül ayında meydana gelen nükleer kazanın kamuoyunda yarattığı öfke nedeniyle, hükümet, 2010 yılına kadar 16-20 nükleer santral inşa edilmesi planını değiştirip, bu sayının 13'e indirilmesini planlıyor.
Halk nükleercilere karşı
Ülkenin orta kesimindeki Mie Vilayeti Valisi'nin nükleer santral inşa planından vazgeçmesi üzerine, santrali inşa edecek olan Chubu Electric Power şirketi bu ihaleden çekildi. Tohoku Electric Power şirketinin nükleer santral inşa etmeyi planladığı Niigata vilayetinin, nükleer enerjiye muhalefetiyle ünlü Maki kentinin yerel yönetimi başkanı, ocak ayındaki yerel seçimlerde yeniden işbaşına getirildi.
Doğal kaynak sıkıntısı çeken Japonya, enerji ihtiyacının üçte birinden fazlasını nükleer enerjiden karşılıyor. Japon hükümeti, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2010'a kadar yılda ortalama yüzde 2 artacağı varsayımıyla, yıllık enerji ihtiyacının ham petrol cinsinden 2010 yılında 400 milyon kilolitreye yükseleceğini, 1996'daki düzeyine göre yüzde 1.8 artacağını hesaplamıştı. Öngörülen 2010 yılı tahminine göre, Japonya'daki nükleer santrallerinin enerji kapasitesine 66-70 milyon kilowatsaat daha eklenmesi gerektiği sanılıyordu. Buna karşın ülkede enerji tüketimi 1998'de 16 yıldır ilk kez yüzde 1.1 düştü.
Almanya da aynı yolda
Almanya Parlamentosu ise çevreci, yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanan enerji miktarının 2010 yılına kadar ikiye katlanmasını öngören yasayı onayladı. Çevre Bakanlığı'nın hesaplamalarına göre, nisan ayında yürürlüğe girecek olan yenilenebilir enerji kaynakları yasasıyla, elektrik maliyetleri her kilovat saat başına yaklaşık 0.1 fenig (0.5 sent) artacak. Almanya'nın toplam enerji arzında yenilenebilir enerji kaynaklarının payı 1999'da yüzde 5.9 idi. Yeni yasayla, güneş, rüzgâr ve su gücü ile diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılması hedefleniyor. Yeşiller Partisi, yeni yasayla, rüzgâr enerjisi sektöründe istihdamın patlamasını bekliyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na

SONRAKİ HABER

Melayê Cizîrî’yi anlatan oyunun prömiyeri yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa