10 Mart 2000 03:00

Taşeronlaştırma kıyım getirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzsu Genel Müdürlüğü'nün, sayaç okuma işini taşeron şirketlere devretmesi sonucu 118 işçi işten atıldı.

Paylaş
Taşeronlaştırma kıyım getirdi
İzmir Büyük Şehir Belediyesi İzsu Genel Müdürlüğü'ne bağlı taşeron şirket Erkabirtaş'ta sayaç okuma işinde çalışırken işten atılan 118 işçi açlık grevine başladı. 1990'dan beri sözleşmeli personel olarak sayaç okuma işinde çalışan 118 işçi önce 3 yıl taşeron şirket İSAŞ'ta sonra da Erkabirtaş'ta çalışmaya başladılar. Erkabirtaş patronunun "Ben sizinle çalışmam" diyerek işten attığı 118 işçi, dün İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi'nde basın açıklaması düzenlediler.
İHD şubesini "Mal değiliz mezatta satılalım", "10 yıllık emekten sonra mükafat kapı önü", "Özelleştirme geldi, işçiler hedef oldu", "Ya hep beraber, ya hiçbirimiz", "Sosyal adalet yerine sosyal sefalet", "Yaşasın sayaç okuyanların mücadelesi" dövizleriyle donatan işçiler, basın açıklamasından önce saz çalıp, türkü söylediler. Yaklaşık 100 işçinin katıldığı açıklamaya EMEP, ÖDP, Limter-İş ve Belediye-İş üye ve yöneticileri de katılarak destek verdi.
İşten atılan ve açlık grevine başlayan işçilerden Kadir Canoğlu tarafından okunan basın açıklamasında, "1990 yılından itibaren sözleşmeli personel olarak sayaç okuma görevinde işe başladık. 1993-2000 yılının Şubat ayına kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi'ndeki şirketlerde İzsu'nun işgarantisi doğrultusunda hizmet verdik. 8.12.1999 tarihindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi olağan toplantısında İzsu bütçesi görüşmelerinde sayaç okuma işi ve işi yapan personelin durumu gündeme alınmış, bu işin yine Büyükşehir Belediyesi'ndeki şirketlerden birinde yapılması İzsu yönetimi tarafından da desteklenmiştir" denildi. Sayaç okuma işinin Erkabirtaş'a ihale edildiğini, Erkabirtaş'ın da 1 Mart günü çıkışlarını verdiğini anlatan Canoğlu, İzsu'nun şubat ayının son haftasında yaptığı ihale sonrası sayaç okuma işini Set Elektrik firmasına devrettiğini, Set Elektrik'in de 200 kadar yeni işçi aldığını ve artık işgüvencelerinin hiç kalmadığını söyledi.
Bu haksız durumu protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattıklarını söyleyen işçiler, konunun muhatabı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Priştina'nın taleplerine duyarlı davranmasını istediler.
Sendikalardan destek
İHD İzmir Şube Başkanı Ercan Demir de konuşmasında işçilerin haklı mücadelelerini desteklediklerini belirterek, "Özelleştirme ve taşeronlaştırma binlerce işçinin işgüvencesini ortadan kaldırmaktadır. Çıkışı verilen işçilere iş talep edilmesini istiyoruz. Her işçinin işgüvencesi hakkını ve bunun için verdikleri mücadeleyi İHD olarak destekliyoruz" dedi.
Belediye-İş Sendikası 2 No'lu Şube adına konuşan işyeri temsicisi de taşeronlaştırma ve özelleştirmeyi kabul etmediklerini, işçi sınıfının bu saldırılara karşı gereken yanıtı vermesi gerektiğini belirterek, sayaç işçilerinin eylemini desteklediklerini söyledi. Limter-İş Sendikası İzmir Şubesi de işçilere destek verdiklerini ifade etti.
ÖNCEKİ HABER

Emperyalizme ve gericiliğe

SONRAKİ HABER

Küçükçekmece'de çocuk istismarı: 5 yaşındaki çocuk yoğun bakımda

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa