Daha fazla sömürü için birleşiyorlar

Almanya'nın en köklü iki bankası Deutsche Bank ve Dresdner Bank, sigorta devi Allianz'ın da desteği ve aktif girişimiyle birleştiler. Deutsche Bank AG altında birleşecek olan iki banka ve sigorta devi, dünyanın en büyük mali sermaye devi olacak. Birleşme ile iki bankada çalışan 146 bin çalışanı zor günler bekliyor.

Daha fazla sömürü için birleşiyorlar
Ufuk Altun
Almanya'nın en köklü iki bankası Deutsche Bank ve Dresdner Bank, sigorta devi Allianz'ın da desteği ve aktif girişimiyle birleştiler. Deutsche Bank AG altında birleşecek olan iki banka ve sigorta devi, dünyanın en büyük mali sermaye devi olacak. Birleşme ile iki bankada çalışan 146 bin çalışanı zor günler bekliyor. Çünkü birleşmenin ardından maliyetlerde 2.8 milyar dolar tasarruf hedefleyen yeni banka, her üç şubeden birisini kapatacak ve 16 bin ile 30 arasında çalışanı işten atacak.
İki bankanın yönetim kurulları başkanları dün Frankfurt şehrinde yaptıkları ortak basın açıklamasında birleşme planını açıkladılar.
'Birleşme tarihi bir adım'
Basın toplantısında ilk konuşmayı yapan Bernhard Walter, iki bankanın ilk kez ortak bir basın toplantısı düzenlediğini söyleyerek, birleşmeyi tarihi bir adım olarak nitelendirdi. Walter, birleşmeyle Deutsche Bank AG'nin Avrupa'nın en büyük bankası olacağını ve bu konumunu ileriki yıllarda dünya geneline yayacağını söyledi. Yeni bankanın beş ana dalda yoğunlaşacağını ve ağırlıklı olarak yatırım bankası olacağını belirten Walter, kendilerinin bir Avrupa bankası olduklarını ve gelmek istedikleri yere ulaştıklarını söyleyerek konuşmasını noktaladı.
"Uluslararası alanda önder olmak için birleştik"
Deutsche Bank Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Breuer de yaptığı konuşmada iki bankanın birleşmesiyle Alman bankacılığında tekelleşmenin başladığı mesajını verdi. Almanya'nın ABD, Japonya gibi ülkelere oranla bu konuda oldukça geç kaldığını öne süren Breuer, iki bankanın birleşmesinin zorunlu olduğunu dile getirdi. "Uluslararası alanda önder olmak isteyen rekabet koşullarına ayak uydurmak isteyen bankanın, kendi ülkesinde istikrar sahibi bir konumda olması gerek. İşte biz bunun için birleştik" diyen Breuer, iki bankanın birleşmesiyle oluşacak para rezervinin 33 milyar Euro olacağını söyledi.
"Birleşme Almanya için oldukça önemliydi. Sigorta devi Allianz ve iki bankanın birleşmesiyle Almanya'da çıkar çatışmaları ve kavgaları bir son bulacak" diye konuşan Breuer, mali sermayenin tekelleşmesinin ilk adımının atıldığı mesajını verdi. Basında çıkan haberleri eleştiren Breuer, kimsenin kimseyi yutmadığını, aksine iki bankanın stratejik bir birleşme gerçekleştirdiğini öne sürdü.
Kıyım kapıda
İki bankanın birleşmesiyle oluşacak tekel toplam 146 bin çalışana, 2500'ün üzerinde şubeye sahip olacak. Ancak birleşmenin ardından her üç şubeden birisinin kapatılması ve 16 bin ile 30 bin arasında çalışanın kapı önüne konulması planlanıyor. Breuer şube sayısını 1700 dolayına indireceklerini söyledi.
Harcamaların ve giderlerin kısıtlanacağını dile getiren Breuer, kaç çalışana çıkış verileceği konusunda ise bir rakam vermezken sendikalar 30 bin çalışanın işine son verileceği tahmini yürütüyor. İki bankaya yakın çevreler ise en az 16 bin çalışanın işine son verileceğini bekliyorlar.
Açıklamada "eşitler arası birleşme" olarak tanımlanmasına rağmen, "birleşme planı" bunun yutma olduğunu ortaya koyuyor. Plana göre "birleşmeyle" doğacak yeni bankada Deutsche Bank'ın payı yüzde 60 ile 64 olacak.
Yeni bankanın başyöneticiliğini ise Deutsche Bank Başkanı Rolf Breuer ile Dresdner Başkanı Bernhard Walter'ın birlikte üstlenecekleri belirtildi. Deutsche ile Dresdner'in birleşme operasyonu 1 Temmuz'da sona erecek.
www.evrensel.net