Fotoğraf: Evrensel

Yeter anmasına saldırı kınandı

Süleyman Yeter'in işkencede katledilmesinin bininci yıldönümünde, anıtmezara gitmek isteyen 200 kişiyi polisin coplayarak gözaltına alması tepkilere neden oldu.

Yeter anmasına saldırı kınandı
DİSK Limter-İş Sendikası Eğitim Uzmanı Süleyman Yeter'in işkencede katledilmesinin bininci yıldönümünde, ailesinin Alibeyköy Cemevi'nde verdiği yemek sonrası Yeter için yapılan anıtmezara gitmek isteyen kitleye saldıran polisin 200 kişiyi coplayarak gözaltına alması tepkilere neden oldu. Gözaltına alınanlar arasında Yeter'in yakınları, sendikacılar, gazeteciler ve insan hakları savunucuları var.
Süleyman Yeter Cinayeti Davasını İzleme Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Yeter için yapılan anma vesilesiyle Alibeyköy'deki tüm giriş ve çıkışların kapatıldığı belirtilerek, anmaya katılmak isteyen insanların cemevine alınmadığı kaydedildi. Açıklamada, polisin terör estirmesine karşın Yeter'in yine de sahiplenildiği ifade edildi.
İstanbul Emek Platformu da saldırı sonrası yaptığı açıklamayla, Yeter'in katledilmesinin ardından işkence raporu veren doktorlar hakkında soruşturma açıldığını ve en son olarak da anmaya saldırıldığını belirtti. Açıklamada saldırı ve gözaltılar protesto edildi.
'Gözaltılar serbest bırakılsın'
Limter-İş Yönetim Kurulu ise polis saldırısı sonucu içerisinde sendika genel başkanlarının da olduğu birçok sendikacının tartaklanarak gözaltına alındığını belirtti. Açıklamada gözaltına alınanların derhal serbest bırakılması istendi. Sosyalist İktidar Partisi Basın Bürosu'nun yaptığı açıklamada, işkencenin Cumhurbaşkanı'nca dahi kabul edildiği anlatıldı. Açıklamada, AB'ye girme yolunda ülkemizde katledilen bir sendikacının anma gününde gösterilen bu tahammülsüzlüğün ibret verici olduğu kaydedildi.
Kızıl Bayrak ise Yeter'i işkenceyle katledenlerin, onun hatırlanmasını istemediğini kaydederek, her fırsatta terör estirdiklerini ifade etti.
www.evrensel.net