08 Mart 2000 22:00

Suriye'de hükümet değişikliği

Suriye Başbakanı Mahmud Zubi istifa etti. Yerine Hafız Esad'a yakın isimlerden Halep Valisi Muhammed Mustafa Miro getirildi.

Paylaş
Suriye'de hükümet değişikliği
Suriye Başbakanı Mahmud Zubi'nin, Devlet Başkanı Hafız Esad'a hükümetin istifasını sunduğu bildirildi. Devlet Başkanlığı Sözcüsü Jobran Kureyi, Esad'ın yeni hükümeti kurma görevini Halep Valisi Muhammed Mustafa Miro'ya verdiğini söyledi. Kureyi, Devlet Başkanı'nın, şu andaki Başbakan Zubi'den yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam etmesini istediğini de kaydetti.
İsrail'in hamlesine yanıt
İsrail'in en önde gelen Suriye uzmanlarından birisi olarak kabul edilen İbrani Universitesi, Truman Enstitüsü Başkanı Prof. Moşe Moaz, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın hükümet değişikliği ile "ekonomik ve siyasi istikrarı sağlamayı ve oğlu Başer'i güçlendirmeyi amaçladığını" söyledi.
Moaz, hükümet değişikliğinin sağlığı giderek bozulan Esad'ın yerini oğluna bırakmak için yaptığı hazırlıkların bir parçası olduğunu belirterek bundan sonra İsrail ile anlaşma yolunda bir gelişme beklenebileceği yorumunu yaptı.
Moaz bu çerçevede İsrail ile Suriye arasındaki görüşmelerin kısa süre içerisinde yeniden başlayabileceğini ve en geç bir kaç ay içinde bir anlaşmaya varılabileceğini söyledi. Moaz, temmuz ayına kadar bir anlaşma olacağı ve İsrail'in Lübnan'dan bir anlaşma çerçevesinde çekileceği öngörüsünde de bulundu. Hafta başında İsrail Bakanlar Kurulu, Güney Lübnan topraklarından önümüzdeki temuz ayına kadar çekilme yolunda bir karar almış ve bu kararı Suriye ile yapılacak binr anlaşma ile paralel uygulamaya sokma talebini gündeme getirmişti. Suriye'deki hükümet değişikliği, İsrail yönetiminin bu manevrasına verilen bir yanıt olarak değerlendiriliyor.
'İç işlerle ilgilenecek'
Suriye'de yayımlanan En-Nahar gazetesinde çıkan yorumda da, "hükümet değişikliğinin, Suriye-İsrail görüşmelerinin yeniden başlayacağının bir işareti olduğu" belirtilerek, Miro'nun "temiz elli" biri olarak tanındığı ifade edildi. Şam Üniversitesi'nde görevli siyaset bilimci ve Miro'ya yakın isimlerden Corc Cabbur ise, yeni başbakan atanmasının, Suriye yönetiminin "ekonomi alanında açıklık politikasına yöneleceğinin" bir işareti olduğunu söyledi. Hafız Esad'ın eski danışmanı Cabbur, "Yeni kabine, yanlızca iç ilişkilerle ilgilenecek. Bu kabinenin dış ilişkilerde temel bir rolü olmayacak. Barış süreci, nihayetinde en yüksek siyasi liderlikte olacak. Bu da Devlet Başkanı Hafız Esad'ı ifade ediyor" diye konuştu.
Esad'ın oğlu Beşer, merkezi Londra'da bulunan ve Arap ülkelerinde yayımlanan El Hayat gazetesine verdiği demeçte, "Suriye'nin, uluslararası ilişkilerin yanı sıra teknoloji, eğitim, enformasyon, ekonomi gibi hayatın bütün alanlarında değişikliğe ihtiyacı bulunduğunu" vurgulamıştı. Beşer, "Düzenlenmiş bir idari yönetim bu sürecin anahtar hedefidir" demişti.
Bu arada, yeni hükümet kurulancaya kadar başbakan Mahmud Zubi başkanlığındaki hükümetin göreve devam edeceği, yeni hükümetin daha sonra açıklanacağı belirtildi. Ortadoğu görüşmelerinde aktif olarak yer alan şimdiki Dışişleri Bakanı Faruk El Şara'nın, 37 bakanlı yeni kabinede görev alıp almayacağı açıklanmadı.
ÖNCEKİ HABER

Clinton Pakistan'a gidiyor

SONRAKİ HABER

Kızıltepe JİTEM davasında mütalaa istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa