08 Mart 2000 03:00

Ne nükleer santral istiyoruz ne de bir avuç altın !

Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararla nükleer santral ihalesinde son aşamaya gelinmesi sokakta protesto edildi. Dün TEAŞ önünde bir araya gelen Bergama köylüleri ve meslek odaları üyeleri nükleer santral ihale komisyonunun mal beyanında bulunmasını istediler. Bergama köylülerinin de katıldığı eylemde, "Ne nükleer santral ne de bir avuç altın istiyoruz!" denildi.

Paylaş
Ne nükleer santral istiyoruz ne de bir avuç altın !
Bergamalı köylüler ile Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ve Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) üyeleri Türkiye Elektrik Anonim Şirketi (TEAŞ) Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak, Akkuyu'ya kurulması kararlaştırılan nükleer santral projesinin iptalini istediler.
"Her yer Bergama, Hepimiz Bergamalıyız" yazılı bir pankartla TEAŞ Genel Müdürlüğü önüne gelen köylüler ve oda yönetim kurulu üyelerinin açıklamaları önce 'izinsiz' olduğu gerekçesiyle polisler tarafından engellenmeye çalışıldı. Burada polisler ile eylemciler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Daha sonra basın açıklamasının yapılmasına izin verildi.
Köylüler başlangıçta açıklamanın yapılmasına izin verilmemesine, "Yabancı şirket gelseydi onları en iyi şekilde ağırlardınız, bizi kapıya bile sokmuyorsunuz" diyerek tepki gösterdiler.
Nükleer, pazarlık konusu
Basın açıklaması metnini okuyan EMO Başkanı Ali Yiğit, nükleer santral ihalesinin de cumhurbaşkanlığı seçimleri için bir pazarlık konusu haline getirildiğini söyledi. TEAŞ'taki ihale komisyonunun mal beyanının araştırılması ve açıklanmasını istedi ve önümüzdeki günlerde yargı yoluna başvuracaklarını söyledi. Bir Kanada firmasının Güney Kore Devlet Başkanı'na rüşvet verdiğinin ortaya çıktığını ifade eden Yiğit, "Görevlilerin şaibe altında kalmamaları için, tüm enerji bürokrasisinden mal beyanı istiyoruz" dedi. Bir yandan nükleer santral, bir yandan Bergama konusunda yönetimin ısrarlı tutum içerisinde olduğunu belirten Yiğit, "Birlikte mücadele başarıya ulaşacaktır" dedi. Nükleer santrala 'muhtelif malzeme alımı' adı altında başlandığını belirten ve İkitelli'deki nükleer çekirdek kazasını hatırlatan Yiğit, "3 cm'lik kobalt çekirdeğinden Türkiye'yi koruyamayan yetkililer nükleer kazalardan nasıl koruyacak? TEAŞ ihaleyi değerlendirmekten bile aciz. Bunlara dur demek gerekir. Bütün kaynakların tükendiğini söylüyorlar. Cumhurbaşkanı ile görüşen Bakan, birden sorun olmadığını söyledi. Bunlar yazılmış bir senaryo. Mesele, nükleer santrale yer açmak" dedi.
Nükleer santralle Türkiye'nin nükleer çöplük haline getirilmeye çalışıldığını belirten Yiğit, ülkedeki enerji kaynaklarının bolluğuna dikkat çekti ve nükleerden önce bu kaynakların kullanımına gidilmesi gerektiğini kaydetti.
'Siyanürlü toprak vatan değildir'
Konuşması sık sık "Her yer Bergama, Hepimiz Bergamalıyız", "Siyanürlü toprak vatan değildir", "Nükleer santral istemiyoruz" sloganları ile kesilen Yiğit'in ardından Bergama Çevre Koruma Kurulu Başkanı Oktay Konyar da bir açıklama yaptı. Konyar, Bergamalı köylülerin siyanüre karşı senelerdir sürdürdükleri mücadeledeki kararlılığı nükleer santral için de göstereceğini belirtti ve "Ne nükleer santral, ne de bir avuç altın istiyoruz" dedi.
Eyleme Akkuyu köylülerinin de katılacağı ancak yollar kapalı olduğu için geç kaldıklarının belirtilmesi üzerine açıklamaların ardından yarım saat kadar Akkuyu köylüleri beklendi. Köylülerin daha da geç kalacağının bildirilmesi üzerine basın açıklaması sona erdirildi.
ÖNCEKİ HABER

Petrol-İş: Eylemler sürecek

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa