DB'nin Türkiye'ye şartlı desteği sürüyor

Dünya Bankası Ekonomik Politikalar Direktörü John Page, Türkiye'nin yapısal uyum programını sürdürmesi durumunda desteklerini sürdüreceklerini söyledi.

DB'nin Türkiye'ye şartlı desteği sürüyor
Dünya Bankası Ekonomik Politikalar Direktörü John Page, Türkiye'nin yapısal uyum programını sürdürmesi gerektiğini öne sürdü. John Page, III. Akdeniz Kalkınma Forumu için geldiği Kahire'de, yaptığı açıklamada, Türkiye'de uygulanan programın başarılı olduğunu söyledi.
Page, enflasyonu indirme sürecinde özelleştirmenin, programlandığı şekilde mutlaka gerçekleştirilmesini, özelleştirmedeki gecikmenin Türkiye'nin kredibilitesini olumsuz etkileyeceğini kaydetti.
DB, Türkiye'den memnun
Türkiye'nin yapısal uyum programlarını uygulamaya başladığını ifade eden Page, "Bu uyum programları devam ettiği sürece, Dünya Bankası kredi vermeye devam eder. Ayrıca IMF ile Türkiye arasındaki ilişkiler de Dünya Bankası'nı etkiler. Diyebilirim ki Dünya Bankası Türkiye'deki ekonomik gelişmelerden memnun'' dedi.
John Page, Dünya Bankası çerçevesinde gelişmekte olan ülkelerde uygulanan ekonomik politikaları yakından takip ettiğini anlatırken, Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programda başarılı olması durumunda bu ekonomik politikayı, diğer ülkeler için model ilan edebileceklerini kaydetti.
Türkiye hassas dengede
Page, enflasyonun mutlaka indirilmesi gerektiğini, bunu yaparken de döviz kurunun fazla sıkılmaması gerektiğini belirterek, ''Yoksa Meksika örneğinde olduğu gibi ihracat bundan olumsuz etkilenebilir. Türkiye şimdi enflasyon ile döviz kuru arasındaki hassas dengede bulunuyor. Bu nedenle kur politikası çok dikkatli şekilde uygulanmalı'' diye konuştu.
AB adaylığının Türkiye'nin ticari olarak önünü açacağına da işaret eden Page, bu yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye'ye daha çok yabancı sermaye girmeye başlayacağını tahmin ettiklerini bildirdi.
www.evrensel.net