07 Mart 2000 22:00

SSK'da yetkisiz genel müdürden

   sürgün atama

Paylaş
SSK'da yetkisiz genel müdürden
     sürgün atama
SSK'nın canına okuyarak, yok etmeye kararlı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, şimdi de SSK'da hukukdışı atamalar yapıp, yetkisiz atanan kişilerin sürgünlerine, görevden almalarına 'seyirci' kalıyor. Görevden alınan Zekai Özcan'ın yerine SSK Genel Müdürlüğü'ne vekâleten atanan Refahyol döneminin kadrolarından Serdar Sargın'ın yetkisiz olmasına rağmen, SSK bünyesinde, aralarında başhekim ve başhemşirelerin de bulunduğu 160 kişiyi görevden alması tepki gördü.
"Sahte evrak düzenleme" suçlamasıyla haklarında müfettiş raporu hazırlanan Hikmet Kuzey Personel ve Eğitim Dairesi Müdürlüğü'ne, Şahin Yalçıntürk Atamadan Sorumlu Şube Müdürlüğü'ne, Yusuf Ekşi ise Tahakkuktan Sorumlu Şube Müdürlüğü'ne atandılar. Söz konusu kişilerin haklarında, Refahyol döneminde SSK'ya personel alımı sırasında sahte evrak düzenleme, Refahçı kadrolaşma nedenleriyle 8'inci Ağır Ceza ve 21'inci Asliye Ceza Mahkemeleri'nde dava açıldı. SSK'da başlayan bu kadrolaşmanın üzerinden çok geçmeden, bulundukları kurumlarda kendileri gibi düşünmeyen 160 kişinin görevden alınarak, yerlerine Refahlı kadrolar getirildi.
Görevden alınanlar arasında Akit gazetesi tarafından hedef alınan SSK Etlik İhtisas Hastanesi Başhemşiresi Hurhayat Türe'nin de bulunması dikkat çekti. Türk Hemşireler Derneği üyesi Türe, Akit gazetesi hakkında, kendisiyle ilgili çıkan yazılardan dolayı, daha önce suç duyurusunda bulundu. SSK Ankara İhtisas Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Onay Güneş, Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Kemal Nazlıel ile Dr. Ercan Yavuz da kadrolaşmadan nasiplerini alarak, görevlerinden oldular.
Yenişehir Dispanseri Müdürü Yusuf Atay, Ulucanlar Dispanseri'ne, Dışkapı SSK Müdürü Tekin Selim SSK Doğumevi'nde müdür yardımcılığına, Başhemşire Nebahat Sönmez Çocuk Bölümü'nde hemşireliğe, Müdür Yardımcısı Cuma Özçelik ise memurluğa verildi.
Yine SSK Göz'den Müdür Atila Medya Urfa'ya gönderilirken, Başhemşire Özlem Hoşlan ise Ulus SSK'ya hemşire olarak 'atandı.'
SSK Etlik İhtisas Hastanesi'ne başhemşire olarak atanan Kadriye Gülseren'e ise bulunduğu kuruma 6 aylığına geçici görevle gelmesine rağmen, sorumluluk isteyen bir görev verildi. Oysa geçici görevle gelen kimselere ancak, "acil durumlarda, yerine aday çıkmadığı takdirde" sorumluluk isteyen görevler verilebiliyor.
Kitle örgütlerinin tepkileri
Tüm Sosyal-Sen Sosyal ve Dış İlişkiler Sekreteri Şükrü Demirel, SSK'daki sürgün ve görevden almalardan daha önemlisinin, bunu yapan Yönetim Kurulu'nun yetkisizliği olduğunu belirtti. Serdar Sargın'ın yetkisiz olduğunun altını çizen Demirel, "4792 sayılı yasada Yönetim Kurulu'nda Genel Müdür'ün olmadığı veya boşaldığı takdirde yerine yönetim kurulu başkanlığını SSK genel müdür yardımcısı üstlenir" dedi. SSK Genel Müdür Yardımcısı Demirhan Atasoy'un Yönetim Kurulu üyesi de olduğunu ve dolayısıyla Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atanması gerektiğini hatırlatan Demirel, Serdar Sargın'ın atanmasının yasaya, hukuka ve geleneklere uygun olmadığını belirtti.
TTB Genel Sekreteri Eriş Bilaloğlu ise Sağlık Bakanlığı'nda olduğu gibi Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ın da kendinden kadrolar oluşturma, kadroları kendileştirme çabaları olduğunu ifade etti. Her iki bakanın da işbirliği içinde, sınır tanımayan bir faaliyet yürüttüğüne dikkat çeken Bilaloğlu, "Görece iyi olan yanı giderek sağlık çalıyanları durumun daha çok farkına varıyorlar" dedi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Suriye şartsız çekilme istedi

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa