19 Ağustos 2011 03:46

DTK: Yeni süreç eski yöntemle çözülmez

DTK Koordinasyon Kurulu üyesi ve BDP Milletvekilli Ayla Akat Ata, DTK ve BDP'yi sürecin dışında bırakarak, tehdit ederek sorunu çözmenin mümkün olmadığını söyledi. “Yeni bir süreci eski yöntemlerle başlatmak, siyasi iktidarın gafletidir” diyen Ayla Akat Ata, baskılar karşısında geri adım atmayacaklarını da belirtti.

DTK: Yeni süreç eski yöntemle çözülmez

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Koordinasyon Kurulu, siyasal süreç, Demokratik Özerklik, Ulusal Konferans, Kürt sorununa demokratik çözüm ve Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi gündemleriyle yaptığı toplantının sonuçlarını açıkladı. Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen basın toplantısı ile alınan kararların açıklandığı toplantıya çok sayıda DTK bileşeni katıldı. Açıklama, Koordinasyon Kurulu üyeleri ve BDP'li milletvekilleri Ayla Akat Ata ile Özdal Üçer ve Edip Yaşar ile Aysel Doğan tarafından yapıldı.

ASKER AİLELERİNE BAŞSAĞLIĞI

Ayla Akat Ata, yaşanan çatışma ve sınır ötesi harekata dikkat çekti. Akat Ata, yaşanan kayıplardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, DTK ve BDP olarak dün Hakkari'de yaşamını yitiren askerilerin ailelerine baş sağlığı dileklerinde bulundu. Ayla Akat Ata, açıklamanın ardından gazetecilerin sınır ötesi hava hareketi ve başta Başbakan Erdoğan olmak üzere devlet yetkilerinin açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı. Siyasi iktidarı sorumlu olmaya çağıran Akat Ata, hükümetten sürecin önünü açmasını istedi. “BDP ve DTK sürecin dışına mı itildi?” şeklinde sorulan soruyu yanıtlayan Akat Ata, “Süreci sadece savaş diliyle, siyasi iktidarın güç ve nimetlerinden yararlanarak, muhalefetin dışarıda bırakılmasıyla Kürt sorununu çözmek mümkün değildir” dedi.

TÜRKİYE HALKINA ÇAĞRI

Halkın en üst organı olan DTK ve BDP'yi sürecin dışında bırakarak, tehdit ederek sorunu çözmek ve başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını ifade eden Akat Ata, “Sınır dışında veya sınır içerisinde gerçekleştirilen siyasi ve askeri operasyonlarla bu sorunu çözmek mümkün değildir. Yeni bir süreci eski yöntemlerle başlatmak, siyasi iktidarın gafletidir. Süreç ne yazık ki iyimser olmayı gerektirecek bir süreç değildir” dedi. Bölge’de yaşanan insanlık dışı uygulamaların hâlâ ortada olduğunu belirten Ata, “Çağrımız Türkiye halkınadır, eşit ve özgürlükten yana olan herkesedir. Başbakan ve Cumhurbaşkanınadır. Özerklik projemizi dünyaya, Türkiye’ye ilan edeceğiz. 1 Eylül’de Diyarbakır’da miting yapacağız, kimin varsa bir projesi paylaşabilir” dedi.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

DTK’lilerin gözaltına alınacağına yönelik basında haberlerin çıktığının sorulması üzerine Akat Ata, “Şu an cezaevlerinde yer yok. Bin 400 yüz kişi değil, tüm herkesi tutuklasalar dahi biz geri atmayacağız. Gözaltılar ve tutuklamalar, öldürmelerle, tehditlerle hiçbir sorun çözülemez. Bundan halkların lehine bir çözüm çıkartmak için, barış için de bedel ödemeye hazır olmalıyız. Bizi kimse bedel ödeyecekler diye tehdit etmesin. Çünkü bu süreçte yıllardır bedel ödüyoruz. Halklarımıza onurlu bir barışı armağan etmek için bedel ödemeye hazırız”dedi. (DİYARBAKIR)

ÖNCEKİ HABER

Mahkeme tiyatrosunun anayurdu

SONRAKİ HABER

‘9 yaşındaki çocuğun istismarının üzerini mi örteceksiniz?’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa