04 Mart 2000 22:00

Trabzon, Antalya ve Batman'da eylem

Petrol-İş üyesi işçiler, POAŞ'ın özelleştirilmesine karşı Tarbzon, Antalya ve Batman'da da eylem yaptılar.

Paylaş
Trabzon, Antalya ve Batman'da eylem
Petrol-İş üyesi işçiler, POAŞ'ın özelleştirilmesine karşı Tarbzon, Antalya ve Batman'da da eylem yaptılar.
Trabzon'da POAŞ Bölge Müdürlüğü önünde toplanan işçilerle basın açıklaması yapan Petrol-İş Trabzon Şube Başkanı Adem Kürek, "POAŞ özelleştirildiğinde, piyasa düzenleyici işlevi yok edilecektir. Petrol ürün fiyatlarında kartelleşmeye, yani yüksek tekel kârı ile satışlara yol açılacaktır. Yine POAŞ özelleştirildiğinde, ülke ekonomisi açısından belirleyici bir yeri olan TPAO, TÜPRAŞ, BOTAŞ ve hatta PETKİM'in yer aldığı petrol sektörü parçalanmış olacak ve kamu yararına işleyen bu sistem bozulacaktır. Ayrıca özelleştirilme gerçekleştiğinde kârı düşük olan ve riski göze alınamayacak yörelerde tekelci sermaye bayii açmayacak, buralara hizmet götürmeyecektir" dedi.
Petrol Ofisi Batman Bölge Müdürlüğü'nde çalışan işçiler, işyeri önünde toplanarak, POAŞ'ın özelleştirilmesini protesto ettiler. Petrol Mahallesi Dolum Caddesi üzerinde bulanan Petrol Ofisi Batman Bölge Müdürlüğü önünde toplanan işçiler, POAŞ'ın satılmasına tepki göstererek özelleştirme aleyhinde slogan attılar.
Antalya'da da Petrol-İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen eyleme, Türk-İş'e bağlı bazı sendikaların yöneticileri de destek oldu. Petrol Ofisi Dolum Tesisleri'nde çalışan yaklaşık 150 işçi, sabah saatlerinde iş bırakma eylemine başladı. Bu sırada, bazı sendika yöneticileriyle işçiler "Özelleştirmeye Hayır" yazılı gömlekler giyerek, kendilerini Dolum Tesisleri'nin giriş kapısına zincirlediler.
ÖNCEKİ HABER

Üstü kalsın!

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa