Üstü kalsın!

1999 yılı kârı 110 trilyon lira olan ve 4 milyar dolar civarında gayrimenkulü bulunan POAŞ'ın, sadece 1 milyar 260 milyon dolar karşılığında satılması tepkilere neden oldu.

Üstü kalsın!
POAŞ'ın özellleştirme fiyatı "rekor" olarak nitelendiriliyor. Oysa stratejik önemi bir tarafa, sahip olduğu varlıklar, kârı ve kasasında bulundurduğu nakit para bile düşünüldüğü zaman hükümetin nasıl bir yalan söylediği ortaya çıkıyor. Adeta hükümet POAŞ'ı üstüne para vererek sattı.
Petrol-İş Genel Başkanı Öztaşkın, kendilerinin işin parasal boyutuna bakmadıklarını ama hükümetin nasıl bir mantığa sahip olduğunu göstermesi bakımından POAŞ'ın gerçek değerinin oldukça altında satılmasının örnek olduğunu söyledi.
1999 yılı kârı 110 trilyon lira olan ve 4 milyar dolar civarında gayrimenkulü bulunan Petrol Ofisi AŞ (POAŞ)'nin, sadece 1 milyar 260 milyon dolar (726 trilyon lira) karşılığında özel sektöre verilmesi tepkilere neden oldu. İhalenin iptal edilmesi için dava açacaklarını bildiren Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, eylemlerin de süreceğini söyledi.
Türkiye'nin en kârlı kamu kuruluşlarından olan POAŞ, önceki gün yapılan ihaleyle, değerinin çok altında bir fiyata İş Bankası-Doğan Şirketler Grubu Holding Ortak Girişim Grubu'na verildi.
Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın gazetemize yaptığı açıklamada, "Bunlar komuoyuna açıklanmasa da POAŞ'ın 4 milyar dolarlık bir gayrimenkulü olduğu tahmin ediliyor. Bunlar nereye konulacak. 1 katrilyon 320 trilyonluk 1999 satış hasıtalatı var. Bunu nereye koyacaklar. Kasa da 300 milyon dolar nakit para olduğunu kendileri söylüyorlar. Bunu nereye koyacaklar. Tüm bu rakamları yan yana koyduğunuzda POAŞ'ın satıldığı rakamın çok komik bir rakam olduğu ortaya çıkıyor" diye konuştu.
Dava açılacak
İşin rakamsal boyutunda olmadıklarını ancak gerçekleri kamuoyuna söyleceklerini dile getiren Öztaşkın, genel olarak özelleştirmeye karşı olduklarını ifade etti. Öztaşkın, ihalenin iptal edilmesi için önümüzdeki günlerde dava açacaklarını söyledi. Diğer sendikalar ile birlikte mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Öztaşkın, eylemlerin süreceğini kaydetti.
Halkın ve ulusal savunmanın ihtiyaçları için gerekli olan her türlü petrol ve ürünlerinin temini ile dağıtımı amacıyla 18 Şubat 1941'de kurulan POAŞ'ın, Türkiye'nin her bölgesine yayılmış 5281 bayisi bulunuyor ve pazardaki payının yüzde 58.7 olduğu dile getiriliyor.
Özel sektör Doğu'ya gidecek mi?
Özelleştirme amacıyla POAŞ'ın pazar payını kasıtlı olarak daraltan hükümetler, 1989'da yüzde 61.7 olan pazar payını, 1996'da yüzde 51.1'e 1998'de de yüzde 50.6'ya kadar düşürdüler.
POAŞ'ın Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu illerindeki payı yüzde 80'lerdedir. Bu rakam özel sektörün bu bölgelere gitmediğini en somut göstergesidir. POAŞ'ın özelleştirilmesiyle birlikte kâr hırsı ile haraket eden patronlar, kâr açısından cazip olmayan Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki illere gitmeyeceği de öngörülen sakıncalar arasındadır.
İşçilerin durumu ne olacak?
POAŞ'ta sendikalı işçi oranı 1990'da yüzde 68.7'den Eylül 1999'da 54.5'e düşürüldü.Toplam çalışan sayısı yine de aynı yıllarda 8133'ten 6116'ya düşürüldü. Eylül 1999 itibariyle POAŞ'ta sendikalı işçi sayısı 3335, sözleşmeli personel sayısı 2781'dir. POAŞ'ın özelleştirme kapsamına alınmasından sonra uygulanan yukarıdaki istihdam politikası, bundan sonraki süreç içinde ipuçları veriyor.
www.evrensel.net