Clinton'dan Diallo itirafı

ABD Başkanı, New York'ta 4 polisin kurşun yağmuruna tuttuğu Gineli göçmen Amadou Diallo'nun, eğer beyaz olsaydı, şimdi hayatta olacağını itiraf etti.

Clinton'dan Diallo itirafı
ABD Başkanı Bill Clinton, New York'ta 4 polis tarafından kurşun yağmuruna tutularak öldürülen Gineli göçmen Amadou Diallo'nun, eğer beyaz olsaydı, şimdi hayatta olacağını itiraf etti.
Clinton, California eyaletinin San Fransisco kentinde bir seçim yemeğinde yaptığı konuşmada, bu konuda ilk kez bir yorum yaparak, "Mahkemede bulunmadım ve jürinin kararını eleştirmek istemiyorum, ama ırkı ne olursa olsun Amerikalıların çoğu, bu olay beyazların yaşadığı bir semtte genç bir beyazın başına gelseydi, büyük bir olasılıkla böyle tatsız sonuçlanmayacaktı diye düşünüyor" dedi. Bu durumun polislerin suçlu olduğu anlamına gelmediğini ileri süren Clinton, "Bu bize sorunun ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. İnsanların tarafsız bir tutumla karşılaşıp karşılaşmadıklarını sorguladıkları daha birçok yer bulunuyor" diye konuştu.
Clinton'ın bu sözleri, demokrat çevrelerin seçimlerde partisini desteklemesi amacıyla ifade ettiği yorumları yapılıyor.
41 kurşun sıkmışlardı
New York'ta, bundan bir yıl önce, sokak satıcılığı yapan Afrikalı göçmen Amadou Diallo'ya 41 kurşun sıkarak öldüren sivil polisler, mahkeme tarafından suçsuz bulunmuştu. Polisler, suçlu görüldükleri takdirde, ömür boyu hapse mahkûm edileceklerdi.
Olay 4 Şubat 1999 tarihinde, Diallo'nun Bronx'ta oturduğu apartmanın önünde cereyan etmiş ve 4 sivil polis, Afrikalı göçmeni, bir tecavüz sanığına benzeterek kurşun yağmuruna tutmuşlardı. Polisler, Diallo'nun cebinden çıkardığı cüzdanı "silah sandıklarını" açıklamışlardı. 41 el ateş edilen 22 yaşındaki Diallo'nun vücuduna 19 kurşun saplandığı belirlenmişti.
Olaydan ve polislerin tahliye edilmesinden sonra New York kentinde çok sayıda gösteri düzenlendi. Kentte gerginliğin hâlâ sürdüğü bildiriliyor.
www.evrensel.net