03 Mart 2000 03:00

Boş zaman gerçekten 'boş' mu?

Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün Mart 2000 sayısı çıktı. Derginin bu ayki dosya konusunu "Boş Zaman"ın oluşturduğu...

Paylaş
Boş zaman gerçekten 'boş' mu?
Aylık kültür, sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür'ün Mart 2000 sayısı çıktı. Derginin bu ayki dosya konusunu "Boş Zaman"ın oluşturduğu Evrensel Kültür, boş zaman, iş ve kültür arasındaki ilişkiyi tartışırken kentli emekçinin çalışma saatleri dışındaki zamanın gerçekten "boş" olmaktan çıkabilmesinin koşullarını bugünkü ilişkilerin analizinden çıkarmaya çalışıyor. Dosya yazıları, Aydın Çubukçu, Cengiz Bektaş, Cengiz Gündoğdu, Tevfik Taş, Hakkı Özdal ve Barış Avşar'ın imzalarını taşıyor.
Evrensel Kültür dergisi bu ay, Yıldız Cıbıroğlu'nun hazırladığı "Sızıyı Betimleyen resimler"le başlıyor. Cıbıroğlu bu yazıda, Nevhiz Tanyeli'nin resim sergisinden edindiği izlenimleri Cannetti'nin "Kitle ve İktidar" adlı kitabından seçtiği bölümlerdeki fikirlerle ilişkilendiriyor.
Evrensel Kültür, Yılmaz Güney'le ilgili güncel tartışmaya ise, bu devrimci sinemacının politik ve kültürel etkinliğinin önemine değinen Sennur Sezer'in yazısıyla yanıt veriyor. Yazının başlığı: "Yılmaz'a Özgürlük...Yılmaz'a Özgürlük..."
Sibel Özbudun'un "Kapitalizm Ataerkini (Yeniden) Üretiyor başlıklı yazısıyla Feyza Hepçilingirler'in "Seksi Yazı" adlı makalesi de kadınlar için yılın en önemli gününe, Dünya Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart'a ithaf edildi.
Aydın Çubukçu'nun yazdığı "Akrebi Bilmek" başlıklı yazı ise Radikal yazarı Hakkı Devrim'in köşesinde dile getirdiği " aylarca işkenceden sonra idam" formülünden yola çıkarak linç kültürü, hukuk ve adalet kavramlarını tartışıyor ve linç kültürü taşıyıcılığı sorununun eğitimle çözülüp çözülemeyeceğini irdeliyor.
Derginin bir başka güncel yazısı ise faşist Haider'e karşı düzenlenen Avrupa'daki anti faşist gösterilerle ilgili. Nuray Sancar'ın "AB Demokrasisinde Biz Nereye Onlar Nereye" başlıklı yazısı, 28 Şubat sürecinin kamuoyu oluşturma süreçleriyle AB merkezli başlatılan gösteriler arasındaki benzerliklere dikkat çekerek milenyum demokrasisinin yeni kriterlerine dikkat çekiyor.
Dergide ayrıca A. kadir ve Sabahattin Ali'yle ilgili iki yazı yer alıyor. A. Kadir'in ölüm yıldönümü vesilesiyle kaleme alınan yazı Kemal Özer, Sabahattin Ali'yle ilgili yazı ise Mehmet Ergün imzasını taşıyor.
Vietnam savaşında kullanılan kimyasal silahlar nedeniyle sakat doğan çocuklarla aradan yıllar geçtikten sonra bile, doğurdukları çocukları yitiren anneleri İsviçre'de düzenlenen bir sergiden yola çıkarak Ercan Koç anlatıyor. Yazının başlığı "Çocuğum Dünyaya Geldiğinde Çok Üzüldüm."
Bir başka yazı da bir kadın fotoğrafçıyla ilgili. Yüzyılın en önemli olaylarını görüntüleyen Meksikalı Tina Modotti'nin yaşam öyküsünü ve fotoğraflarını Gamze Deniz anlatıyor.
Serhan Sözdinler'in Ahmet Çakmak'la yaptığı söyleşi, Metin Demirtaş'ın Fikret Otyam'ın bir fotoğrafı için yazdığı yazı ve Tufan Erbarıştıran'ın Marquerite Duras'nın bir kitabıyla ilgiglii düşünceleri, derginin diğer yazılarını oluşturuyor.
Sisyphos Emeği'nin bu ayki konuğu ise Gülten Akın. Türk şiirinin bu usta şairiyle ilgili sayfaların editörlüğünü Burhan Günel yaptı. Zeynep Kurada ile Şükran Kozalı yazılarıyla katkıda bulundu.
ÖNCEKİ HABER

Bir şirket, bir televizyon ve bir köstebek

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa