03 Mart 2000 03:00

Bir şirket, bir televizyon ve bir köstebek

Başrollerini Al Pacino ve Russel Crowe'un paylaştığı "The Insider-Köstebek" filmi 7 dalda Oscar'a aday gösteriliyor.

Paylaş
Bir şirket, bir televizyon ve bir köstebek
Başrollerini Al Pacino ve Russel Crowe'un paylaştığı "The Insider-Köstebek" filmi 7 dalda Oscar'a aday gösteriliyor. Michael Mann'in yönettiği filmin senaryosu da Oscarlı Forrest Gump filminin senaristi Eric Roth ve Mann tarafından ortaklaşa yazılmış.
CBS televizyonununda yayınlanan "60 dakika" isimli programı üzerinde kurgulanan filmin ana kahramanı ABD'li tarım işçilerinin örgütlenmesi için yoğun çaba harcayan Cesar Chavez isimli sendikacıya benzer bir karakter çizen Jeffrey Wigand. Wigand, akıl hocasının '68 hareketinin tanınmış isimlerinden Herbert Marcuse olduğunu söylemektedir. Crowe'un canlandırdığı Jeffrey Wigand, daha önce kendisinin de çalıştığı tütün şirketinde dönen numaraları anlatmaya karar verir. Gerçekler, 60 Dakika programında yayınlanacaktır. Programın yapımcısı Lowell Bergman ile Wigand arasındaki ilişki filmin önemli bir kısmını oluşturuyor. CBS'in şirket hakkındaki gerçekleri yayınlamamaktaki ısrarı medya-sermaye ilişkilerini bir kez daha izleyicinin gözleri önüne seriyor. Filmin iki kahramanını gerçeklerin kamuoyuna ulaştırılması adına zorlu bir mücadele beklemektedir.
Film etkisini kısa sürede gösterir ve bir tütün şirketini harekete geçirdi. Şirket yapımcılara dava açtı. Filmin yönetmeni Mann'ı "Heat" ve "Son Mohikan" filmlerinden tanıyoruz.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Güneş'e gecikmeli yolculuk!..

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa