Aliağa'da 4000 işçi yürüdü

İzmir'in Aliağa ilçesinde, Petrol Ofisi A.Ş'nin (POAŞ) özelleştirilmesini protesto eden PETKİM ve TÜPRAŞ işçileri, eylem yaptı.

Aliağa'da 4000 işçi yürüdü
İzmir'in Aliağa ilçesinde, Petrol Ofisi A.Ş'nin (POAŞ) özelleştirilmesini protesto eden PETKİM ve TÜPRAŞ işçileri, eylem yaptı. TÜPRAŞ kavşağında servislerden inen TÜPRAŞ işçileri ile PETKİM kavşağında servislerinden inen PETKİM işçileri, sloganlar atarak belediye kamyon garajına kadar yürüdüler. Yaklaşık 4000 işçinin katıldığı eylemde bir konuşma yapan Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İskender Büyükçolak, yaptığı açıklamada, özelleştirmenin doğrudan PETKİM ve TÜPRAŞ işçilerini hedef alan bir politika olduğunu belirtti. Petrol Ofisi'ne talip olan 4 konsorsiyumdan 3'üne medya kuruluşlarının ortak olduğunu belirten Büyükçolak, "Medya patronları kamu çıkarını değil, kendi çıkarını gözetiyor. Ancak bilinmelidir ki, Petrol Ofisi ve TÜPRAŞ işçileri yalnız değil. Örgütlü mücadele ile IMF'nin özelleştirmeci, işçi düşmanı dayatmalarını püskürtebiliriz" dedi. Büyükçolak, bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin sonrasında Türkiye'de yatırım, istihdam ve vergi gelirlerinin artmadığına vurgu yaparak "Et Balık Kurumu ve SEK buna bir örnektir. 2000 yılı bütçesinde yatırıma ayrılan pay düşmektedir. Bu ülkemizde gelecekte yapılacak siyasetin yansımasıdır. Bütçe açığını özelleştirmeden elde edilecek gelirle de kapatmayı düşünüyorlar" dedi.
İzmir Emek Platformunun temsilcilerinin Petrol Ofisi Bölge Müdürlüğü önünde yapılacak eyleme destek vereceğini belirten Büyükçolak, "Petrol Ofisi'nde çalışan arkadaşlarımız işyerlerinin terk etmeyecekler. Petrol Ofisi Bölge Müdürlüğü önünde saat 12.00-13.00 arasında basın açıklaması yapacağız. Emek Platformu'na bağlı diğer demokratik kitle örgütleri ve kardeş sendikalarımızın temsilcileri de bize destek verecek. Petkim ve Tüpraş'ta çalışan arkadaşlarımızın eylemlerin hepsine aynı duyarlılıkla katılacağından eminiz" dedi. Eylemde işçiler, "Birleşen işçi asla yenilmez", "KİT'ler halkındır satılamaz", " Ofis işçisi yalnız değildir", "Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz", " İş-ekmek yoksa, barışta yok", "Kahrolsun IMF, yaşasın bağımsız Türkiye", "Arısı, kuşu, kurdu, sattırmayız bu yurdu" sloganlarını attılar.
Sonuna kadar mücadele edeceğiz
Petrol Ofisi işçilerinden Mehmet Şen,"Özelleştirmeye karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Petrol Ofisi'ni sattırmayacağız. Kapıları kapatır, üretimden gelen gücümüzü kullanırız" dedi. Taşeron şirkette çalışan Erdal dayı ise "Özelleştirmeye karşıyım. Mücadelemiz iyi olacak ve arkadaşlara sonuna kadar destek vereceğim" dedi.
Hasan Candır adlı Ofis çalışanı da eylemlerini sürdüreceklerini belirterek, "Sonuna kadar buradayız ve mücadeleedeceğiz. Diğer sendikalardan da destek bekliyoruz" dedi. Fatma Gezer adlı işçi ise "Eylemlerimizin sonuç vermesi önemli olan. Sendikamız ne derse onu yapacağız" dedi.
www.evrensel.net